Ko je vođa pobunjenika koji su šokirali Asada: Otkrio šta je cilj ofanzive 1foto EPA-EFE/YOUSSEF DAFAWWI

Sirijska pobunjenička koalicija postigla je zapanjujući uspeh za manje od deset dana. Za kratko vreme zauzeli su najveći sirijski grad Alep, dok je juče Hama, četvrti po veličini grad u zemlji i ključan na putu do Damaska, glavnog grada zemlje i sedišta moći sirijskog diktatora Bašara al Asad, pao im u ruke.

Kako je militantni vođa pobunjenika Abu Mohamed al Džulani (Al Golani) rekao u ekskluzivnom intervjuu za CNN, ujedno prvom intervjuu za dugi niz godina, krajnji cilj je svrgavanje Asadovog režima. Intervju je snimljen na neotkrivenoj lokaciji u Siriji, a u njemu je Al-Džulani govorio o stvaranju vlade zasnovane na institucijama i „veću koje bira narod“, piše Index.hr.

Treba napomenuti da pobunjenike predvodi grupa Hajat Tahrir al Šam (HTS), koja je formirana od nekadašnjeg ogranka islamističke terorističke organizacije Al-Kaida. Međutim, lideri HTS-a, u želji da okupe pobunjenike, distanciraju se od ranijih radikalnih islamističkih praksi.

„Cilj revolucije ostaje svrgavanje ovog režima. Naše je pravo da koristimo sva raspoloživa sredstva za postizanje tog cilja“, rekao je Al Džulani za CNN.

Iranci su pokušali da ga ožive, Rusi su pokušali da ga podrže, ali režim je mrtav.

„U njemu je uvek bilo seme poraza režima… Iranci su pokušavali da ožive režim, kupujući mu vreme, a kasnije su i Rusi pokušavali da ga podrže. Ali istina ostaje: ovaj režim je mrtav“, rekao je on.

Otkako su pre više od nedelju dana pobegli iz svoje teritorijalne enklave na severozapadu zemlje, pobunjenici su napredovali vrtoglavom brzinom, preuzimajući kontrolu nad drugim po veličini gradom u zemlji Alepom pre nego što su juče zauzeli strateški grad Hamu. Šokantna ofanziva zadala je težak udarac Asadu i njegovim pristalicama u Iranu i Rusiji i ponovo pokrenula građanski rat koji je godinama uglavnom mirovao.

Sirijske opozicione snage su decentralizovane i sastavljene od različitih ideologija, iako ih ujedinjuje zajednički cilj rušenja Asadovog režima. Ali HTS i Al-Jolanijevi koreni u ekstremističkim islamističkim pokretima bacaju senku na njegove ambicije.

Uprkos Al-Jolanijevim naporima da udalji svoju novu grupu od Al-Kaide, Sjedinjene Države su označile HTS kao stranu terorističku organizaciju 2018. i nude nagradu od 10 miliona dolara za njegovo hapšenje.

Nekada je delovao iz senke

Za nekoga ko je nekada delovao iz senke, Al-Jolani je odisao samopouzdanjem i pokušao da unese modernost u intervjuu za CNN, koji je održan usred bela dana i uz minimalno obezbeđenje. Dok je CNN intervjuisao Al-Jolanija, pojavile su se vesti da su snage pod njegovom komandom zauzele grad Hamu.

Na teritoriji Sirije koju drže pobunjenici, on se ponaša manje kao osoba koju Amerika traži zbog terorizma, a više kao političar. Nakon što su mu lojalne snage preuzele kontrolu nad Alepom, javno se pojavio u drevnom jezgru grada.

Al-Jolani kaže da je prošao kroz epizode ​​transformacije tokom godina.

„Osoba u svojim dvadesetim će imati drugačiju ličnost od nekoga u tridesetim ili četrdesetim, a svakako od nekoga u pedesetim. To je ljudska priroda“, kaže on.

Počeo je kao mladi borac Al-Kaide protiv SAD u Iraku. Vrativši se u svoju domovinu tokom građanskog rata u Siriji, predvodio je ogranak terorističke grupe u Siriji kada se zvala Džabhat al-Nusra. Prekinuo je veze sa Al-Kaidom i njegova organizacija je evoluirala u Haiat Tahrir al-Sham početkom 2017. godine, takođe poznatu kao Organizacija za oslobođenje Levanta.

SAD, Turska, Ujedinjene nacije i nekoliko drugih zapadnih zemalja i dalje smatraju HTS stranom terorističkom organizacijom, uprkos pokušajima grupe da se distancira od svojih korena.

Odmak od tvrdolinijaške retorike

Al-Jolanijev intervju za CNN u četvrtak bio je odmak od tvrdolinijaške retorike koju je koristio tokom svog prvog televizijskog intervjua 2013. godine, kada ga je intervjuirala Al Džazira. Lice mu je tada bilo skriveno u senci. Tada su njegove izjave bile usmerene na dalji razvoj ogranka Al-Kaide u Siriji.

Al-Jolani je u četvrtak predstavio drugačiju viziju ratom razorene zemlje. U pokušaju da se „rebrendira“ prvi put je javno upotrebio svoje pravo ime – Ahmed al-Sharaa – umesto ime po kojem je nadaleko poznat.

Dok pobunjenička koalicija ubrzano širi teritoriju pod svojom kontrolom, Al Džulani insistira da civili nemaju čega da se plaše u oblastima Sirije pod kontrolom pobunjenika.

„Ljudi koji se plaše islamske vladavine ili su je videli kako se sprovodi na pogrešan način ili je ne razumeju kako treba“, tvrdi on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari