"Propali" student italijanskog porekla: Ko je Žordan Bardela, potencijalno budući premijer Francuske? 1Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Kandidat Nacionalnog okupljanja za premijera Francuske Žordan Bardela izjavio je u nedelju uveče posle objavljivanja izlaznih anketa, da su birači u prvom krugu parlamentarnih izbora dali povod za nadu bez presedana.

On je istakao da će drugi krug izbora, zakazan za 7. jul, imati „najveće posledice“ od uspostavljanja Pete republike 1958.

Izbor je, kazao je, jasan i pred Francuskom su dva puta – najgori bi bio da pobedi levičarska koalicija, koja predstavlja „egzistencijalnu opasnost“, dok je drugi put da zemlju vodi Nacionalno okupljanje sa nekim delovima desničarske Republikanske stranke Erika Siotija.

Bardela je rekao da bi bio premijer „svih Francuza“ koji bi poštovao predsednika u stanju kohabitacije, ali i svoja ovlašćenja.

Obećao je da će “vratiti veru u Francusku i njenu veličinu”.

Bardela nastoji da uveri birače da će njegova stranka, koja se smatra bliskom Rusiji, nastaviti da pruža podršku Ukrajini, iako se protivi slanju oružja dugog dometa.

Ko je Žordan Bardela?

Žordan Bardela ima svega  28. godina i mogao bi da postane premijer prve desne vlade u modernoj istoriji Francuske.

Rođen je 13. septembra 1995. kao jedino dete u porodici pretežno italijanskog porekla. Po majčinoj strani njegova porodica emigrirala je u Francusku iz Torina 1960-ih. Njegova baka po ocu takođe je delimično imigrantskog porekla, sa ocem Alžircem koji je došao u Francusku 1930-ih radeći kao radnik u građevinskoj industriji.

Njegov deda po ocu je kasnije prešao u islam i oženio se Marokankom, nastanivši se u Kazablanki.

Bardelini roditelji su se razveli kada je Žordan imao godinu dana. Odrastao u siromašnom, neprivilegovanom severnom pariskom predgrađu Sena Sen Deni.

Tu je, kako je sam priznao,  iz prve ruke iskusio „bezakonje koje je nekontrolisana imigracija donela u Francusku“, prenosi Al Jazeera Balkans.

“Video sam kako su ova izgubljena područja Francuske postala plod osvajanja islamizma“, rekao je tokom skupa 2022. “Osetio sam, poput vas i miliona francuskih građana, bol što postajete stranac u vlastitoj državi“.

Kritičari tvrde da voli da izostavi svog oca kada se fokusira na društvene poteškoće sa kojima je morao da se suoči odrastajući u najsiromašnijem francuskom okrugu.

Ljubavna avantura se sa ćerkom francuskog biznismena Frederika Šatijona, inače prijatelja Le Penove bila je ulazna karta da upozna stranačku šeficu. Tada kreće njegov meteorski uspon u stranci piše francuski Le Monde, u koju ulazi sa svega 17 godina.

Od portparola stranke brzo će preći put do  vodećeg kandidata stranke za evropske izbore 2019. Pre dve godine imenovan je za predsednika Nacionalnog okupljanja nasledivši Marin Le Pen.

Zahvaljujući svojoj mladosti i dobro osmišljenom prisustvu na društvenim mrežama, posebno na TikToku gde ima 1,3 miliona pratilaca, postao je veoma popularan među mladim biračima.

Završio je katoličku školu, “jedinu ustanovu u Saint-Denisu u kojoj učitelj nije bio u opasnosti da mu se stolica slomi u glavu”, opisao je Bardela u intervjuu za Le Monde.

Odustao je od studija geografije zarad političke karijere.

Prvi put je dospeo u centar pažnje kada je suspendovao svog stranačkog druga i bivšeg prijatelja, lokalnog odbornika Maksencea Buteja, pošto je javno objavio da je prešao na islam.

Bardela je rebrandirao stranku odmakao je od rasističkih gafova i antisemitskih tonova prethodnika stranke, Nacionalne fronte, a sve u cilju da se predstave kao prihvatljivi umerenom biračkom telu.

Za razliku od Marin Le Pen koja je osuđena za govor mržnje jer je nacističke gasne komore nazvala “detaljem iz istorije” i dala niz uvredljivih rasističkih komentara, Bardela nastoji da umiri francuske birače svojim blagim ponašanjem.

Privukao je mlade, pokazuju istraživanja, posebno onaj deo briračkog tela koji tradicionalno nisu skloni prema 55-godišnjoj Le Pen i njenom ocu Žan Mari Le Penu, koji je osnovao pokret 1970-ih.

„Bardela je deo stranačke strategije normalizacije”, rekao je za Al Jazeeru Sebastien Mailard, saradnik u Čatham Hausu.

“Njegovo ime nije Le Pen, nikada nije ulazio u polemike i bio je vrlo oprezan u vezi s onim što je govorio.”

No, iako su prepakovani, centralni stavovi krajnje desnice ostaju netaknuti.

Stranka kojom rukovodi Bardela planira da protera strance koji počine kazneno delo, ukine pravo na državljanstvo za osobe uzrasta od 11 do 18 godina koje su živele na francuskom tlu najmanje pet godina, skresaju budžet za socijalne izdatke ograničavanjem socijalne potrošnje na francuske građane, da se državljani sa dvojnim državljanstvom isključe iz “osetljivih” poslova u odbrani i sigurnosti.

Obećavaju i da će uvesti zakon “protiv islamističkih ideologija”.

Bardela je najavio reviziju obrazovnog sistema kako bi se u škole vratio “državni autoritet”. To uključuje strožije kazne za nedolično ponašanje, kao i mere za izbacivanje učenika sa smetnjama u razvoju ili nasilnika iz učionica i njihovo premeštanje u novoosnovane posebne centre.

Želi da zabrani mobilne telefone u školama i ponovo uvede upotrebu uniformi i poštovanje u obliku ‘vi’, ‘vous’, za obraćanje učitelju/nastavniku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari