Analiza bivšeg obaveštajca: Ko pobeđuje u ratu u Ukrajini? 1Foto: EPA-EFE/SERGEY KOZLOV

Bivši pukovnik britanskih vojnih obaveštajaca Filip Ingram za Skaj njuz napisao je analizu o trenutnom stanju na bojištu u Ukrajini.

Ovu analizu preneo je Index.hr.

„U julu je tadašnji ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov rekao da veruje da će Ukrajina dobiti rat do sledećeg leta i da bi mogla biti primljena u NATO u julu 2024.

Trenutna situacija na bojištu dokazuje da je to bila preterano optimistična procena te da je odgovor na pitanje tko pobeđuje u ratu i dalje neizvestan.

Početkom lipnja Ukrajina je pokrenula svoju dugo očekivanu protivofanzivu nakon što je postigla značajne uspehe krajem 2022. i povratila ogromna područja oko Hersona na severoistoku.

Vezali su Rusiju oko Bahmuta iscrpljujući Vagnerove borce toliko da su se morali povući s prve linije fronta.

Uz isporuku svežih vojnika obučenih na Zapadu, opremljenih tenkovima Leopard i Čelindžer, borbenim vozilima Bradli i Marder, HIMARS-ima i artiljerijom, očekivalo se da će lako probiti rusku odbranu i stići do obale Azovskog mora za nekoliko meseci.

Moćna ruska odbrana

Međutim, nedostajala im je vazdušna nadmoć, jurišni helikopteri, snažnija protivvazdušna odbrana i, što je najvažnije, borbeno-inženjerska sredstva kako bi se omogućilo značajnije probijanje opsežne ruske obrane.

Nisu imali ni dovoljno vojnika, a nije im odgovarao ni raspored isporuke zapadne opreme.

Ruska odbrana uspešno je usporavala Ukrajince. Ruska upotreba jurišnih helikoptera i dobro planirana odbrana pokazali su ranjivost Ukrajinaca i zaustavili značajan napredak, što znači da su na početku jesenje sezone blata uslovi za pobedu i dalje nedostižni.

Rusija je čak izvela i protivnapad kod Avdijivke u Donjeckoj oblasti, ali tek nakon što je od Severne Koreje dobila 1.000 kontejnera municije i opreme.

Znači li to da Rusija pobeđuje? Jednostavno – ne.

Ukrajina zadržava vojnu inicijativu i diktira vreme i mesto operacija.

Ona nastavlja da slabi sposobnost Rusije da održi svoje operacije napadajući logistiku, stožere, vazdušne i pomorske baze.

Rusija se sve više oslanja na Severnu Koreju i Iran kada je u pitanju vojni materijal i nada se da će i Kina početi nešto isporučivati.

Kako Rusija slabi, Ukrajina jača

Ukrajinska vojska tek treba da dobije tenkove Abrams od SAD-a, dodatne tenkove Leopard i lovce F-16.

Kako Rusija postaje vojno slabija, Ukrajina jača, ali ovo ostaje borba Davida protiv Golijata, a ruski Golijat i dalje je izrazito snažan.

Pravo je pitanje može li Ukrajina nastaviti da se nosi sa značajnim žrtvama i uz rat između Izraela i Hamasa održati širu međunarodnu podršku?

Upravo je taj rat, hiljadama kilometara dalje, najbolja Putinova nada da će ukrajinski rat dovesti do mrtve tačke i stoga, iz njegove perspektive, „pobediti“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari