Ko se sve nalazi na užoj listi magazina Tajm za ličnost godine 2022? 1Foto: EPA-EFE/ BRITTA PEDERSEN POOL

Magazin Tajm objavio je uži izbor za svoju ličnost godine 2022, a pobednika planira da imenuje u sredu.

Sledeća ličnost godine biće otkrivena ekskluzivno za NBC-jevu emisiju „Today“, koja je takođe dobila kopiju užeg izbora.

Časopis dodeljuje počasnu titulu od 1927. godine, a prošle godine je to priznanje dodelio milijarderu Elonu Masku.

Evo kandidata za Time-ovu ličnost godine 2022.

Elon Mask

Mask je još jednom nominovan, sa šansom da osvoji titulu drugu godinu zaredom.

Prošle godine, Time je citirao doprinose Tesle i izvršnog direktora SpaceKs-a „stvaranju rešenja za egzistencijalnu krizu“ i za „utelovljenje mogućnosti i opasnosti doba tehnoloških titana“.

Časopis se suočio sa kritikama jer je izabrao Maska, najbogatijeg čoveka na svetu, za Ličnost godine 2021, što je potez koji je usledio iste godine, kada je ProPublica izvestila da milijarder nije platio ništa ili vrlo malo poreza na dohodak u prošlosti.

Ove godine Mask je dominirao u centru pažnje kupovinom Tvitera za 44 milijarde dolara. Mask je napravio niz kontroverznih promena u kompaniji društvenih medija, što je dovelo do zabrinutosti za budućnost Tvitera, podseća The Hill.

Si Đinping

Kineski predsednik Si Đinping, koji je sebi zacementirao istorijski treći mandat ove godine, prethodno je bio nominovan 2019. nakon što je Kina nadgledala sprovođenje zakona o nacionalnoj bezbednosti, za koje kritičari kažu da je ukinuo samoautonomiju posebnog okruga Hong Kong.

Ove godine, Kina se ponovo sukobila sa SAD oko samoupravnog demokratskog ostrva Tajvana, obnavljajući strah od potencijalne kineske invazije na njenog suseda.

Nedavni protesti zahvatili su Kinu jer mnogi pozivaju na prekid vladine politike „nulte COVID-19“, jedne od najstrožih mjera za sprovođenje korona virusa na svetu.

Neki demonstranti su čak tražili i Sijevo smenjivanje, što je najveći izazov Komunističkoj partiji Kine u poslednjih nekoliko decenija.

Vrhovni sud

Vrhovni sud SAD poništio je skoro 50 godina star presedan slučaja Roe protiv Vejda u junu, donevši jednu od najkontroverznijih presuda u modernoj istoriji visokog suda.

Pošto abortus više nije zaštićen Ustavom, odluka je otvorila vrata za oko polovine država da ozbiljno ograniče pristup abortusu.

Sudija Klarens Tomas je takođe bio među najkontroverznijim ličnostima u vestima ove godine, nakon što je njegova supruga navodno bila uključena u napore Trampove administracije da poništi izbore 2020.

A Tomas je pozvao na preispitivanje ustavom zaštićenog prava na istopolni brak, što je pokrenulo akciju Kongresa.

Liz Čejni

Odlazeća poslanica Liz Čejni (R-Vio.) privukla je pažnju mnogih Amerikanaca ove godine kada je postala lice odbora Predstavničkog doma koji istražuje napad na Kapitol 6. januara 2021.

Čejni je pomogao u vođenju saslušanja komiteta tokom leta, naglašavajući ulogu bivšeg predsednika Trampa u napadima i njegove napore da poništi izbore. Komisija priprema i završni izveštaj 6. januara.

Izgubila je svoju primarnu bitku protiv protivnika kojeg podržava Tramp i parija je mnogima u GOP-u, ali nije isključila potencijalnu predsedničku kandidaturu.

Volodimir Zelenski

Ukrajinski predsednik je ove godine stekao međunarodnu slavu dok je žestoko branio svoju zemlju od ruske invazije.

Zelenski je poznat po svojoj zelenoj košulji i tvrdom držanju bez besmislica, ali i po čestim, toplim i umirujućim obraćanjima ukrajinskom narodu.

Predsednik je poslednjih meseci vodio Ukrajinu do pobede za pobedom, potiskujući ruske snage unazad i vraćajući izgubljenu teritoriju.

Mekenzi Skot

Skot je bivša supruga osnivača Amazona Džefa Bezosa, ali je stekla veliko ime kao filantrop.

Sa 4 odsto udela u Amazonu, Skot je do sada dala više od 13 milijardi dolara u dobrotvorne svrhe, radeći na obećanju da će dati većinu svog bogatstva.

Prošlog meseca, Skot je najavio donacije od 2 milijarde dolara za 343 organizacije.

Demonstranti u Iranu

Protesti su zahvatili Iran od sredine septembra nakon smrti 22-godišnjeg Mahse Aminija u policijskom pritvoru. Amini je uhapšen zbog nepropisnog nošenja hidžaba.

Istorijski protesti stvorili su izazov bez presedana za iransku vladu, koja se žestoko obračunala sa snagama bezbednosti i ubila oko stotine demonstranata.

Na Svetskom prvenstvu, iranska fudbalska reprezentacija odbila je da peva nacionalnu himnu u znak podrške demonstrantima.

Ronald Dion Desantis

Guverner Floride skočio je na vrh liste zvezda Republikanske stranke i evoluirao u nešto poput Trampa.

DeSantis je stigao do reizbora u novembru i sve se više govori o njemu kao o potencijalnom predsedničkom kandidatu 2024.

Guverner Floride je takođe privukao pažnju jer je ove jeseni poslao avion pun migranata u bogatu zajednicu Martha’s Vineiard, Mass.

A u proleće, DeSantis je oduzeo Dizniju pravo da upravlja okrugom na Floridi nakon što se medijski gigant izjasnio protiv državnog zakona kojim se ograničava diskusija o rodnom identitetu i seksualnoj orijentaciji od vrtića do trećeg razreda.

Dženet Jelen

Jelen je ušla u istoriju kada je postala prva žena sekretarka finansija 2021.

Ove godine je nadgledala uvođenje Američkog programa za ženske četvrti, koji je dizajniran da oda počast istorijskim i novim ženama u zvaničnim četvrtima nacije.

Jelen je ove godine radila na tome da uveri Amerikance o ekonomiji usred visoke inflacije i rastućih cena gasa.

Zagovornici bezbednosti oružja

Dok su SAD svake godine potresene oružanim nasiljem, 2022. je bila posebno bolna za mnoge Amerikance.

Masovna pucnjava u osnovnoj školi u Uvaldeu u Teksasu šokirala je naciju i bila je jedna od najsmrtonosnijih pucnjava u školi u istoriji SAD. Tragedija je dovela do prvog dvopartijskog zakona o kontroli oružja posle decenija.

Posle Uvaldea — i smrtonosnog napada mržnje u Bafalu, Njujork — hiljade su demonstrirale širom SAD kako bi pozvale na strože zakone o kontroli oružja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari