Ko su kandidati za lidera britanske Konzervativne stranke i ko je favorit? 1Foto: EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

Šest britanskih poslanika objavilo je pre isteka današnjeg roka da će se kandidovati da predvode Konzervativnu stranku što će odlučiti i ko će biti novi lider opozicije premijeru Kiru Starmeru, kao i da li će ta stranka skrenuti udesno ili će se usmeriti ka političkom centru.

Među kandidatima su bivši ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli i poslanik Tom Tugendhat koji su bliži političkom centru partije, zatim bivša ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel i bivša poslovna sekretarka Kemi Badenoč koje su na desnom spektru stranke.

Bivši ministar za imigraciju Robert Dženrick i poslanik Mel Strajd takođe su obezbedili potrebnu podršku 10 konzervativnih poslanika potrebnih kako bi se kandidovali pre isteka roka.

Badenoč koja je bila treća na poslednjim izborima za rukovodstvo stranke 2022. godine, je trenutni favorit za mesto.

Ona je rekla da bi stranka trebalo da vodi „obnovu kapitalizma“ izgrađenu oko manje birokratije i da nastoji da ubedi birače „zašto je konzervativizam važan“.

Bivša ministarka unutrašnjih poslova Suela Braverman, poznata kao zastupnik politike desnice u toj stranciu, saopštila je u nedelju da se neće kandidovati.

Braverman je pozvala stranku da okrene prema reformistima i da treba da pridobije Faraža u redove konzervativaca. Pišući za Dejli telegraf, rekla je da konzervativne kolege nisu htele da je slušaju i da su je žigosali, nazivajući je „ludom, lošom i opasnom“.

Izbor za za naslednika bivšeg premijera Rišija Sunaka trajaće više od tri meseca. Sunak će ostati vršilac dužnosti predsednika Konzervativaca sve dok se ne saopšti ime njegovog naslednika na kraju izbornog procesa 2. novembra.

Konzervativni poslanici u parlamentu će najpre prvim krugom glasanja suziti broj kandidata na četiri, koji će se predstaviti članovima na godišnjoj konferenciji stranke početkom oktobra.

Poslanici će zatim izabrati dva konačna kandidata, koji će biti stavljeni na onlajn glasanje članova Konzervativne partije širom Velike Britanije.

U svetlu velikog izbornog poraza konzervativaca na parlamentarim izborima 4. jula kada su smenjeni vlasti nakon 14 godina pošto su ostvarili svoj najgori izborni rezultat ikada, stranka je podeljena.

Podeljena je između umerenog krila koji želi da pokuša da ponovo pridobije centrističke birače i tvrdolinijaša koji žele strožu politiku prema migraciji kako bi se povratili izgubljeni birači koje je preuzela Reformske partija na čelu sa Najdželom Faražom.

Turbulentne godine vlasti konzervativaca u Britaniji donele su niz ekonomskih šokova: godine politike rezova, izlazak Britanije iz Evropske unije, globalnu pandemiju COVID-19 i rusku invaziju na Ukrajinu.

Takođe njihova vladavina je obeležena brojnim skandalima tokom mandata Borisa Džonsona i ekonomskog previranja koja je izazvala politika njegove naslednice Liz Tras.

Tras se na tom položaju zadržala samo 49 dana i tako postala premijer sa najkraćim mandatom u britanskoj istoriji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari