Ko su mogući dobitnici Nobelove nagrade za mir? 1Foto: EPA/STRINGER

Pregovarači Iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine favoriti su za osvajanje ovogodišnje Nobelove nagrade za mir, objavio je Insitut za istraživanje mira iz Osla.

Upravo ovaj sporazum poznat je i po tome što ga je američki predsednik Donald Tramp nazvao “najgori sporazum koji je Amerika ikada potpisala”, prenosi Blumberg. U ovom slučaju nagrada bi išla ministru spoljnih poslova Irana Mohamedu Dzavadu Zarifu i visokoj predstavnici Evropske unije Federiki Mogerini.

Iako su imena novinovanih pažljivo čuvana tajna prethodnih 50 godina, Institut za istraživanje mira iz Osla izašao je sa svojim spiskom favorita. Na njemu se, pored potpisnika “iranskog nulkealnog mira”, nalaze i UNHCR i visoki komesar Filipo Grandi, zbog svog rada na izbegličkoj krizi u Siriji i Avganistanu. Agencija je već dva puta dobila Nobela za mir.

Insitut je na treće mesto za potencijalne osvajače najveće godišnje nagrade za mir stavio turske novine “Čumhurijet” i njihovog bivšeg urednika zbog borbe za slobodu medija u sukobu sa turskim predsednikom Erdoganom.

Nobelov odbor primio je 213 nominacija za kandidaturu, što je drugi najveći broj od 1901. godine, kada je nagrada prvi put dodeljena. Prošle godine na adresu Odbora stigao je rekordan broj nominacija – 376.

Tenzije oko severnokorejskog nuklearnog programa mogle bi da imaju vodeću ulogu u odabiru ovogodišnjeg dobitnika.

“Važno je da Severna Koreja vidi da međunarodna zajednica sada odaje priznanje iranskom sporazumu”, kazao je Henrik Urdal koji je nedavno preuzeo vođenje Instituta za mirovna istraživanja u Oslu u saopštenju.

Norveški istoričar Asi Sven, koji se specijalizovao za istoriju nagrada za mir rekao je za “Blumberg” da bi dodela agrade iranskom nukelarnom sporazumu znatno otežala SAD-u da se povuče iz njega.

Dan Smith direktor Međunarodnog Stockholmskog instituta za istraživanje mira kaže kako bi bilo “vrlo primereno kad bi nagradu dobila skupina ili pojedinci koji su bili fokusirani na postizanje nuklearnog razoružanja ili barem sprečavanja razvoja nuklearnog oružja”.

Mats Karlson direktor Švedskog instituta za međunarodna pitanja nada se da će nagradu osvojiti ECOWAS, Ekonomska zajednica zapadnoafričkih zemalja koja je igrala ove godine ključnu ulogu u Gambiji u kojoj je izbegnut rat i postignuta mirna tranzicija.

Kandidati i političari

Među kandidatima su još i humanitarni radnici “Bele kacige”, saudijski bloger Rajf Badavi i Edvard Snouden, kao i Američka unija građanskih sloboda, koja je poznata po stojim kritikama američkog predsednika Donalda Trampa. Na spisku kandidata Instituta za istraživanje mira je i Ekonomska zajednica zapadno afričkih država, saudijski pisac Raif Badavi, Edvard Snouden, kao i ruske novine “Novaja Gazeta”, odnosno humanitarna grupa “Memorijal”.

Na sajtu Norveškog mirovnog istituta izašla su i imena kandidata, za koje kažu da se o njima polemiše u medijima, a za neke imaju i sostvena saznanja. Na spisku potvrđenih za kandidaturu su i Donald Tramp, Bugarska pravoslavna crkva, Vladimir Putin, Žak Širak, kao i papa Fanjo. U medijima se među kandidovanim pominjala i Angela Merkel.

Klade se na Papu

Jedna od najpoznatijih onlajn kladionica u Engleskoj, “Vilijam hil” najviše šansi daje Papi Franju, a odmah iza njega je nemačka kancelarka Angela Merkel. Unibet je najmanju kvotu dao na Američki savez slobodnih građana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari