Ko su ratni blogeri Kremlja, poput poginulog Vladlena Tatarskog? 1foto (BETAPHOTO AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Vladlen Tatarski, koji je u nedelju poginuo u eksploziji u Sankt Peterburgu, bio je jedan od ruskih ratnih dopisnika. Ko su ovi blogeri i zašto su toliko popularni?

Ovi autori su labavo povezana grupa ljudi koji podržavaju i izveštavaju o ratu u Ukrajini, često direktno sa fronta.

Njihove pozicije su izrazito protiv Ukrajine i Zapada.

Dopisnici često tvrde da imaju posebna vojna znanja i pristup ruskim trupama, piše Bi-Bi-Si, prenosi N1 info.

Neki od njih su među samim trupama, a čini se da i oni učestvuju u borbama.

Nisu svi u istoj meri povezani sa ruskom vladom.

Neki su zaposleni u medijima pod kontrolom Kremlja, ali drugi pišu blogove na društvenim mrežama i očigledno nemaju nikakve veze sa medijima.

Među ruskim čitaocima su popularni uglavnom zato što često nude više informacija nego zvanični izveštaji, ali nude i drugačiju, često kritičniju perspektivu, ne dovodeći u pitanje neophodnost takozvane „specijalne vojne operacije“.

Pojavili su se nakon početne ruske invazije na Ukrajinu 2014. godine, a njihova popularnost je otvorila novo poglavlje u ratnom izveštavanju u Rusiji.

Za mnoge, podrška ratu ne znači podršku vlastima u Moskvi ili, tačnije, vojnom vrhu koji komanduje invazijom, iako sam predsednik Putin generalno nije meta kritika.

Profili na društvenim mrežama povezani sa privatnim vojnim odredom Vagner među najglasnijim su kritičarima ruske vojne komande.

Upravo je kritika vojnih vođa ono što ove ratne dopisnike izdvaja od ruske državne propagande koja rutinski ulepšava stanje „specijalne vojne operacije“ u Ukrajini.

Neki komentatori tvrde da se ruski vojni lideri osećaju ugroženo kritikama ratnih blogera, a u prošlosti je bilo pokušaja da se ućutkaju.

Popularni vojni blogeri zaposleni u prorežimskim medijima obično mnogo lakše prihvataju zvaničnu verziju događaja. Jedan od najpoznatijih takvih blogera zove se Aleksandar Kots i radi za tabloid Komsomolskaja Pravda.

Kao reakcija na ubistvo Vladlena Tatarskog, Kots je direktno okrivio Ukrajinu – kao i ruski zvaničnici.

„Moramo zapaliti vatru pod nogama svakog zvaničnika iz Kijeva“, napisao je Kots. „Nijedno neljudsko biće koje ratuje protiv Rusije ne bi trebalo da se oseća bezbedno.

Takvi izveštaji su ključni za stvaranje režimskih narativa u medijima.

Ratni dopisnik Jevgenij Pudubni, koji radi za najpopularniju rusku državnu TV stanicu Rusija 1, prvi je zvanično izvestio o aktivnostima Vagnerovih plaćenika u Ukrajini.

Izveštavajući sa ruševina elektrane u Donbasu prošlog jula, neočekivano je saopštio da je tu lokaciju „oslobodio” Vagnerov odred.

Time je počelo izveštavanje o Vagneru u državnim medijima, koji su prethodno ignorisali tim, a ponekad i negirali da uopšte postoji.

I Kots i Pudubni su pod zapadnim sankcijama zbog svoje uloge u širenju prorežimske ruske propagande protiv Ukrajine.

Mnogi popularni ruski profili na društvenim mrežama koji podržavaju rat u Ukrajini su anonimni, a njihove objave su veoma eksplicitne.

Jedan od najozloglašenijih primera je takozvana Siva zona, Telegram kanal povezan sa Vagnerovim odredom, koji je prošlog novembra objavio snimak navodnog ubistva „izdajnika” maljem.

Ruski ratni dopisnici često pozivaju na uništenje Ukrajine kao nezavisne države.

Na primer, bloger Jurij Kotenok pozvao je na uništenje samog ukrajinskog identiteta.

„Čak se i rak može izlečiti, ali Ukrajina nikad!“ napisao je jednom na Telegramu.

„To je vrsta satanizma koji se može uništiti samo na jedan način – vatrom! Sa vatrom koja proždire koja će očistiti to blato.”

Kotenok ima više od 400.000 pratilaca na Telegramu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari