Tokom utakmice između Turske i Austrije u utorak u Lajpcigu, 26-godišnji turski defanzivac Merih Demiral proslavio je gol kontroverznim pozdravom, u kojem jedna ili obe ruke oponašaju oblik vučje glave, simbola turske krajnje desnice i ultranacionalističke organizacije Sivi vukovi.
Zbog toga je Nemačka pozvala na razgovor turskog ambasadora u četvrtak.
„Kao domaćini Eura 2024, želimo da nas sport spaja“, navelo je nemačko ministarstvo spoljnih poslova u objavi na X.
Als @EURO2024DE Gastgeber wünschen wir uns, dass Sport verbindet. Der türkische Botschafter wurde heute ins Auswärtige Amt einbestellt.
— Auswärtiges Amt (@AuswaertigesAmt) July 4, 2024
Gest Demirela je izazvao oštre reakcije nemačke strane, kao i osudu ministarke unutrašnjih poslova Nensi Fezer, piše Politico.
„Simbolima turskih desničarskih ekstremista nije mesto na našim stadionima. Korišćenje Evropskog prvenstva u fudbalu kao platforme za rasizam je potpuno neprihvatljivo. Očekujemo da UEFA ispita slučaj i razmotri sankcije“, napisala je ministarka na X.
Die Symbole türkischer Rechtsextremisten haben in unseren Stadien nichts zu suchen. Die Fußball-Europameisterschaft als Plattform für Rassismus zu nutzen, ist völlig inakzeptabel. Wir erwarten, dass die UEFA den Fall untersucht und Sanktionen prüft.https://t.co/65yoSUAAQJ
— Nancy Faeser (@NancyFaeser) July 3, 2024
Discplinska komisija UEFA kaznila ga je sa dva meča neigranja, što znači da neće biti u timu protiv Holandije (i u polufinalu, ako Turska prođe).
Demiral je postigao oba gola za Tursku kojima ju je odveo u četvrtfinale EP u Nemačkoj, gde će igrati protiv Holandije.
Turska je takođe pozvala nemačkog diplomatu u Ankaru na razgovor. Omer Čelik, portparol vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP) i bivši turski ministar za pitanja EU, ocenio je „neprihvatljivom“ izjavu i istragu UEFA .
„Znak ‘sivi vuk’ takođe nije zabranjen simbol u Nemačkoj. Pod ovim okolnostima, reakcije koje su nemačke vlasti pokazale prema samim Demiralu mogu se smatrati ksenofobičnim“, saopštilo je tursko ministarstvo spoljnih poslova.
Navodni ultranacionalistički gest turskog defanzivca Meriha Demirala dok je slavio gol u pobedi protiv Austrije na Euru 2024. podstakao je pozive nemačkoj vladi da zabrani tursku ultranacionalističku grupu Sivi vukovi, koja se posmatra kao paravojno krilo turske krajnje desničarske Partije nacionalističkog pokreta (MHP) saveznika AKP predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Turski predsednik trebalo bi u subotu da otputuje u Berlin gde će prisustvovati četvrtfinalnoj utakmici Turske protiv Holandije.
Ko su Sivi vukovi?
Sivi vukovi su postali istaknuti 1970-ih i 1980-ih i igrali su ulogu u brojnim masakrima i ubistvima u Turskoj, piše Politico.
Evropski parlament je 2021. pozvao zemlje članice EU da zabrane ovu grupu. Francuska i Austrija su to učinile, ali Nemačka nije.
Nemačko-izraelsko društvo, koje je tu nacionalističku organizaciju opisalo kao pretnju Jevrejima, kao i Jermenima, Grcima i Kurdima, pozvalo je, takođe, nemačke vlasti da zabrane tu grupu.
„Ideološka superiornost ovih fašističkih nacionalista ugrožava javnu bezbednost“, stoji u saopštenju predsednika nemačko-izraelskog društva Volkera Beka, inače poslanik opozicionih Zelenih.
Džem Ozdemir, koji je turskog porekla i trenutno obavlja funkciju nemačkog ministra poljoprivrede, napisao je na X da je Demiralova poruka „ekstremno desničarska“ i da predstavlja „teror i fašizam“.
Richtig, nichts am #Wolfsgruß ist versteckt. Seine Botschaft ist rechtsextrem, steht für Terror, Faschismus. Darüber zu diskutieren, ist ermüdend. @UEFA muss Konsequenzen ziehen.https://t.co/LsJo3MSvC1
— Cem Özdemir (@cem_oezdemir) July 3, 2024
Prema izveštaju turskog servisa Dojče vele (DW) političarka Levice Katina Šubert takođe je pozvala saveznu vladu da zabrani Sive vukove, nazivajući ih „fašističkom terorističkom organizacijom“.
DW Turkish je izvestio da je Maksimilijan Kal, portparol saveznog ministra unutrašnjih poslova, upitan zašto nemačka vlada nije zabranila Sive vukove i taj pozdrav.
Kal je odgovorio da savezna vlada čeka završetak istrage UEFA. On je dodao da nemačke bezbednosne vlasti prate turske desničarske ekstremiste i da ne komentarišu potencijalne mere koje bi mogle da preduzmu protiv njih iz bezbednosnih razloga.
U analizi pod nazivom „Turkischer Rechtsektremismus in Deutschland“ (turski desničarski ekstremizam u Nemačkoj), koja je objavljena na sajtu nemačke Savezne kancelarije za zaštitu ustava (BfV), domaće bezbednosne agencije, u januaru 2023. navodi se da Sivi vukovi smatraju nasilje „sredstvom za postizanje cilja“, ugrožavajući unutrašnju bezbednost u Nemačkoj.
Simbol Sivih vukova dospeo je na naslovne strane u Nemačkoj pre skoro godinu dana nakon što je Mesut Ozil, bivša zvezda nemačke reprezentacije, izazvao pometnju kada je fotografija sa njegovim fitnes trenerom otkrila tetovažu vuka koji zavija i tri polumeseca – tipični simboli Sivih vukova.
Životinja je važan simbol za turske desničarske ekstremiste, piše Dojče Wele na engleskom. U mitologiji, sivi vuk je spasao pretke turskih naroda od njihovih neprijatelja i pomogao im da se uzdignu kao velika sila.
Za mnoge, vuk stoga predstavlja moć. Gest vučje ruke takođe vodi svoje značenje od ovog mita.
Mesečev polumesec svoje značenje imaju još od ratne zastave Osmanlija, koja je prikazivala tri poređana u trouglu.
Oni danas čine partijski logo Partije nacionalističkog pokreta (MHP).
Nemačke vlasti karakterišu ideologiju grupe kao ultranacionalističku, antisemitsku i rasističku. Grupa ima neprijateljske stavove prema kurdskom, jermenskom, jevrejskom i hrišćanskom narodu i veruje u superiornost turske nacije.
U prošlosti, članovi Sivih vukova počinili su brojna dela nasilja, uključujući ubistvo, posebno 1970.-ih.
Prema navodima nemačkih domaćih obaveštajnih službi, Kancelarije za zaštitu ustava (BfV), cilj Sivih vukova je uspostavljanje homogene države svih turskih naroda pod turskim vođstvom – od Balkana do zapadne Kine.
Postoje dve glavne struje unutar Sivih vukova: Partija nacionalističkog pokreta (MHP) i Partija velikog jedinstva (BBP), smatra istraživač ekstremizma Kemal Bozai iz Centra za istraživanje i prevenciju radikalizacije u Kelnu.
Sivi vukovi su organizovani širom Evrope. Regionalna krovna organizacija, Turska konfederacija u Evropi, osnovana je u nemačkom gradu Frankfurtu 2007. kako bi objedinila različite evropske ogranke.
Bezbednosne vlasti u Nemačkoj veruju da u zemlji ima oko 12.500 pripadnika Sivih vukova, od kojih je oko 10.500 organizovano u udruženja.
Udruženje sa najvećim brojem članova je „Turkisch Demokratischen Idealistenvereine in Deutschland“ (Turska udruženja demokratskih idealista u Nemačkoj), poznata kao ADUTDF od akronima na turskom jeziku.
Oni zastupaju interese ultranacionalističke MHP. Sa više od 7.000 članova u Nemačkoj, ADUTDF je najveća poznata krovna organizacija među Sivim vukovima. Organizovana je u 200 lokalnih organizacija u 15 različitih regiona Nemačke.
Drugo po veličini udruženje je ATIB, „Union der Turkisch-Islamischen Kulturvereine in Europa“ (Unija tursko-islamskih kulturnih udruženja u Evropi).
Prema BfV-u, imaju 2.500 članova i organizovana je u 24 lokalna ogranka širom Nemačke. Osnovao ga je 1987. poznati član Sivih vukova, za koga se kaže da je obezbedio oružje ubici i isplatu za pokušaj atentata na papu Jovana Pavla II 1981.
Treća krovna organizacija Nemačke je Federacija svetskog poretka u Evropi (ANF). Prema nemačkim vlastima, širom zemlje broji oko 1.000 članova u oko 15 lokalnih ogranaka.
ANF zastupa interese Islamsko-ultranacionalističke Partije Velikog Jedinstva (BBP), koja je takođe članica Erdoganove izborne alijanse.
BBP-u se pripisuju brojna politička ubistva u Turskoj. Njeni članovi su takođe navodno umešani u ubistvo jermenskog novinara Hranta Dinka u Istanbulu.
Prema procenama nemačkih vlasti, ima oko 2.000 neorganizovanih članova pokreta Sivi vukovi. To uključuje pojedince i članove manjih struktura.
Neorganizovani Sivi vukovi često pokazuju oružje i druge preteće gestove, koji imaju za cilj da projektuju snagu, superiornost i spremnost za borbu.
Nakon napada 7. oktobra u Izraelu, neorganizovane grupe povezane sa Sivim vukovima stali su na stranu Palestinaca i Hamasa.
Ove grupe su poricale pravo Izraela na postojanje i opravdavale napade Hamasa, koji SAD, Nemačka, EU i drugi smatraju terorističkom organizacijom.
Usred aktuelne vojne kampanje Izraela u opkoljenom Pojasu Gaze, koja je dovela do gladi i ubistva gotovo 40.000 Palestinaca, grupe su takođe pozvale na bojkot izraelskih proizvoda, prikupljale donacije za Gazu i učestvovale u antiizraelskim skupovima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.