Ishod pregovora u procesu pridruživanja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji (EU) je direktno povezan sa ishodom rata u Ukrajini, kaže za Radio Slobodna Evropa(RSE) Vesela Černeva, zamenica direktora Evropskog Saveta za spoljne odnose i šefica ureda u Sofiji.
„Jer ako Ukrajina izgubi, onda ne vidim nikakvu perspektivu za proširenje“, smatra Černeva.
Ona ističe da proces pristupanja funkcioniše samo kada društva u zemljama kandidatima zaista žele da uđu u EU.
„Ukrajinci su bili spremni da ratuju za to. Ali, ako društva u tim zemljama nisu spremna da se bore za svoje demokratske reforme, EU to ne može učiniti umesto njih“, navodi Černeva komentarišući podatak da tek nešto iznad 30 odsto građana Srbije podržava članstvo u EU.
Povodom nedavnih sporazuma Srbije sa EU o litijumu i Francuskom o kupovini borbenih aviona Rafal, ona ističe da osim poslovne i bezbednosne, postoji i demokratska dimenzija.
„Kada govorimo o proevropskim snagama u Srbiji, a sa nekima od njih radim već mnogo, mnogo godina, razumem da se oni zaista plaše da više nikada neće biti prostora za njih, jer se Vučić doživljava kao evropski političar.
Uz sve ove nepravilnosti, sa stanjem društvenog sistema, sa urušavanjem demokratije, mnogi od ovih ljudi se verovatno osećaju izdanim“, ocenjuje zamenica direktora Evropskog saveza za spoljne odnose.
Ona kaže da Srbi ne treba da prestanu da se oslanjaju na Evropu.
„Mislim da će naći otvorena vrata onog trenutka kada požele da Evropa bude njihov partner u promeni Srbije. Ali mislim da za sada evropske vlade pokušavaju da urade ono što je moguće i sasvim je jasno da Vučić ima druge opcije. Zato pokušavaju da pronađu načine da ga približe Evropi“, ocenjuje Černeva.
„Ako srpsko društvo i političari odluče da im je članstvo cilj i ulože više napora na tom putu i, istovremeno, to članstvo bude kredibilno – jer i EU treba da pruži kredibilne znakove da želi proširenje – onda ova vrsta transakcionih odnosa više neće biti moguća“, smatra Černeva.
Evropa plaća za srpsko oružje namenjeno Ukrajini
Evropa trenutno ne šalje dovoljno municije u Ukrajinu. Ako se od toga što šalje, trećina proizvodi u Srbiji, to je dobar broj. Ali, EU treba da to (oružje iz Srbije) otkupi ili da Ukrajina nađe negde novac za tu namenu.
Dakle, krupnije je pitanje koliko smo posvećeni našoj podršci Ukrajini. Mislim da je ishod pregovora u procesu pridruživanja Zapadnog Balkana direktno povezan sa ishodom rata u Ukrajini. Jer ako Ukrajina izgubi, onda ne vidim nikakvu perspektivu za proširenje, navodi ona.
Orbanov model vladavine se širi u regionu
I Orban je, kao što to čini Vučić, navodi Černeva koristio ideju koketiranja sa Kinom, sa Rusijom, da dokaže tu tezu.
„Dakle, kada pogledamo Orbana, vidimo mnogo čvršći pritisak na medije, pravosuđe, ekonomiju. Nažalost, ovakav model vladavine se širi u regionu.
To je model koji Viktor Orban već dugo promoviše. On tvrdi da EU treba da daje, da se reformiše, a države članice imaju više suvereniteta, što u suštini znači da mu bude dozvoljeno da zloupotrebljava vlast kako hoće“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.