Pentagon je juče priznao da nema dokaze za tvrdnju svoga šefa Eštona Kartera od srede da ruske vazdušne snage u Siriji bombarduju pozicije gde nema boraca Islamske države nego protivnike Bašara Asada i nevine civile. Ministarstvo odbrane Rusije nazvalo je tvrdnje o pogibiji mirnih žitelja Sirije podmetanjima, a portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova „informacionim udarom, o kakvima smo toliko slušali“.

Zato je Ministarstvo odbrane RF počelo na svome sajtu da objavljuje detalje operacije u Siriji, a jednom ruskom mediju trebalo je manje od 24 časa da ustanovi petojezični portal (ruski, engleski, francuski, nemački i ukrajinski) na kome se uz pomoć informacione platforme „Medijafilter“ objavljuju sve medijske informacije o operaciji uključujući i saopštenja na Tviteru. O tome da li su snage RF u sredu bombardovale pozicije Islamske države razgovarali su juče i ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov i državni sekretar SAD DŽon Keri.

„Postoji zabrinutost naših američkih partnera oko toga da ciljevi (Ruske Federacije – prim. Danas) nisu bili ti, oni su takve sumnje izneli, tvrdeći da imaju dokaze. Mi smo ih zamolili da ih objave, pošto mi za svoje ciljeve snosimo odgovornost. Još jednom kažem, na sajtu Ministarstva odbrane je sve razjašnjeno. Počele su priče o tome da su, kao rezultat tih udara, stradala neka građanska lica, nama takvi podaci nisu poznati. Mi se veoma trudimo da ti udari po tačkama budu precizni, kako bi cilj bile isključivo pozicije, objekti, naoružanje terorističkih grupa“, rekao je Lavrov posle razgovora sa Kerijem i dodao da ruske snage izvode vazdušne napade u Siriji u saradnji sa sirijskom armijom i isključivo po ciljevima povezanim sa Islamskom državom.

Džon Keri je, kako prenose ruski mediji, rekao da su SAD informisale Rusiju da su spremne na pregovore o borbi sa Islamskom državom u Siriji i to „što je moguće pre, ove nedelje“. Saopšteno je takođe da su američka i ruska vojska svoju koordinaciju u Siriji mogle da započnu još u toku jučerašnjeg dana.

I pored ovih uveravanja Moskve, zapadni mediji su nastavili sa sumnjičenjima u pogledu pravih ciljeva ruskih napada, pa izveštač Frankfurter algemajne cajtunga (FAZ) iz Bejruta, pozivajući se na, navodno Bašaru Asadu blisku, libansku televiziju Aladayeen, tvrdi da su mete napada pripadnici organizacija Al Nusra, kao i džihadistička milicija Ahrar al Scham, koje se „trude da steknu pragmatičan i umeren imidž“. FAZ prigovara ruskoj operaciji da njome „centri Islamske države na istoku Sirije kao što je Raka nisu među njenim ciljevima nego mesta na zapadu zemlje, između gradova Homs i Hama, koji su pre svega od strateškog interesa Bašara Asada“. List tvrdi da je pogođena bar jedna grupa boraca koju su obučavali i naoružali Amerikanci, a citira se i lider Nacionalne koalicije sirijske opozicije u egzilu Kaled Koja koji tvrdi da je bilo bar 36 civilnih žrtava.

I delovanje Al Nusra Fronta, kao i sudbina ne baš mnogobrojnih boraca koje su obučeni u kampovima SAD, u najmanju je ruku kontroverzno, pa će to, ukoliko su navodi medija koliko-toliko bliski istini, biti sigurno predmet najavljenih rusko-američkih razgovora.

Sergej Lavrov je, međutim, rekao da i ruska strana ima svoje razloge za zabrinutost.

„Danas sam razgovarao sa DŽonom Kerijem o tome da, suprotno onome što je on sam rekao u Savetu bezbednosti UN, opravdavajući rad koalicije ne samo u Iraku, gde je pozvana, nego i u Siriji, gde ih niko nije pozvao, da ona sama nije tražila odobrenje ni od sirijske vlade ni od Saveta bezbednosti. A uprkos svemu tome, on je izjavio da ta koalicija radi u potpunoj saglasnosti sa Poveljom UN, konkretno sa članom 51, koji predviđa pravo na kolektivnu samoodbranu. Član 51 se isključivo odnosi na situaciju kad konkretna država traži da bude zaštićena“, rekao je Lavrov.

Uništena fabrika automobila-bombi

Moskva – Zvanični predsednik Ministarstva odbrane RF Igor Konašenkov juče je na konferenciji za štampu detaljno prikazao akcije ruskih vojno-kosmičkih snaga u Siriji, koje čini više od 20 borbenih aviona i helikoptera.

Ranije je objavljeno da je u sredu obavljeno 20 letova i da su uništeni „centri Islamske države u planinama“, a Konašenkov je rekao da je u noći između srede i četvrtka obavljeno još osam letova frontovskih bombardera Su-24M i napadača Su-25 M i bombardovana četiri objekta Islamske države.

„Uništen je štab terorističkih formacija i skladište municije u reonu grada Idlib, kao i utvrđeni komandni punkt u tri nivoa u oblasti naseljenog mesta Hama“. Konašenkov je rekao i da je „u potpunosti uništena fabrika za proizvodnju eksplozivnih sredstava i municije severno od grada Holms“, a „baš u toj fabrici su automobili obogaćivani eksplozivnim napravama i potom su korišćeni za terorističke akcije“.

R. Ć.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari