Antivladini protesti u Iranu traju skoro četiri meseca a njihov okidač je, podsetimo, bila smrt 22-godišnje Mahse Amini, koja je preminula nakon što ju je privela policija za moral zbog „nepravilnog“ nošenja hidžaba. Preminula je od batina.
Najmanje 481 osoba, uključujući 64 maloletnika, ubijeni su tokom protesta, a najmanje još 109 demonstranata uskoro bi moglo da bude osuđeno na smrt, piše Njujork tajms. Četvorica su već pogubljena.
Mohsen Šekari (23) je među pogubljenima. Pogubljen je vešanjem 8. decembra 2022. na osnovu optužbi za „neprijateljstvo protiv Boga“. Ukupno 75 dana je proveo u zatvoru nakon čega je pogubljen.
Majidreza Rahnavard, sportista, isto 23 godine javno je pogubljena vešanjem 12. decembra prošle godine. Osuđen je po istoj optužbi kao i Mohsen Šekari.
Sud je proglasio Rahnavarda krivim za ubistvo dvojice pripadnika paravojne formacije Basidž i ranjavanje još četvorice. U zatvoru je pre vešanja proveo 23 dana.
U video snimku snimljenom pre pogubljenja, Majidreza Rahnavard je kazao: „Ne želim da plaču na mom grobu, ne želim da se mole za mene i čitaju Kuran umesto mene. Budite srećni i svirajte radosnu muziku.“
Mohamad Mehdi Karami, šampion u karateu je imao 22 godine. Obešen je pod optužbom da je počinio ubistvo člana Basidža. Aktivisti za ljudska prava javljaju da je Karami priznao da je u zatvorio bio izložen torturi. Suđenje mu je trajalo manje od nedelju dana.
Reports of Mohammad Mehdi Karami’s execution are horrific. He is not the only one, but we sponsored him. The death penalty is abhorrent. To rush to execute is an atrocity. This is a further act of terror against the people of Iran. The IRGC should be proscribed accordingly. pic.twitter.com/niyNTwvW0I
— Keith Wolahan MP (@keithwolahan) January 7, 2023
Sajed Mohamed Hoseini (39) pogubljen je vešanjem 7. januara u istom slučaju kao i Mohamed Mehdi Karami. Trebalo je oko dva meseca od hapšenja do pogubljenja.
Sahand Nurmohamad-Zadeh, šampion u bodibildingu (26) osuđen je na smrt pod optužbom za „neprijateljstvo protiv Boga“ izraženo prilikom paljenja kante za smeće i guma, kao i oštećenja barijerne ograde na autoputu.
Kada je upitao šta znači to „neprijateljstvo protiv Boga“, rečeno mu je: „To si i uradio“. Glavni dokaz krivice demonstranta bio je video snimak na kojem muškarac sa maskom blokira put ogradom od barijere.
Mohammad Mehdi Karami
Mohammad Hosseini
Majidreza Rahnavard
Mohsen ShekariThese are the four protesters who we know have been executed so far in #Iran since the death in custody of #MahsaAmini. The names on this list will continue to grow if we don’t speak out more now. pic.twitter.com/zpZdqGvTyv
— Index on Censorship (@IndexCensorship) January 9, 2023
Mahan Sadrat Marani (22) osuđen je na smrt pod optužbom za oružani napad na pripadnika Basidža. Navodno je zapalio njegov motor i oštetio mobilni telefon. Dokaz njegove krivice bio je video snimak lošeg kvaliteta u kojem je nemoguće videti napadača.
Aktivisti za ljudska prava takođe nisu videli nož kojim je Mahan Sadrat Marani navodno napao pripadnika paravojne milicije. Advokat osuđenika je 14. decembra izvestio da je Vrhovni sud suspendovao izvršenje smrtne kazne na osnovu zahteva za preispitivanje slučaja. Najverovatnije je da su ljudi koji su napisali žalbu povukli svoje izjave, izveštava Njujork tajms.
Mohamad Borugani(19) je takođe osuđen na smrt zbog nošenja mačete, podmetanja požara u vladinoj zgradi i ranjavanja jednog zvaničnika. Presuda je doneta posle dvonedeljnog suđenja.
Mohammad Gobadlu, dvadesetdvogodišnji frizer, osuđen je na smrt na osnovu optužbi za „korupciju na terenu“. Osnova za ovaj slučaj bila je nesreća, u kojoj je jedan policajac poginuo, a nekoliko je povređeno. Amnesti Internešenel tvrdi da je priznao da je u zatvoru prodvrgnut torturi.
#IRGCTERRORISTS#MohammadBroghani is a young protestor from Paakdasht, Iran who has been sentenced to death after the police searched his phone and social media to lie about a crime he did not commit.He has not harmed anyone and he does NOT deserve the death penalty.#MahsaAmini pic.twitter.com/MpG6ZfITFF
— جونگکوکی( فراخوان تا پیروزی )⁷💜 (@xcruex) January 11, 2023
Ovaj slučaj je spojen sa slučajevima još pet osoba, uključujući Mohameda Boruganija, za koga aktivisti za ljudska prava kažu da nikako nije imao pravično suđenje.
Prošlo je manje od dva meseca između hapšenja Mohameda Gobadua i objave presude.
Saman Sejdi, muzičar i umetnik (24) osuđen je na smrt pod optužbom da je tokom protesta ispalio tri hica iz pištolja u vazduh. Aktivisti za ljudska prava tvrde da je takođe priznao da je u zatvoru bio izložen torturi. Sud je saslušao njegov slučaj zajedno sa slučajevima Mohameda Boruganija i Mohameda Gobadua.
Smrtna kazna izrečena je nekoliko nedelja posle hapšenja Samana Sejdija.
Hamid Gar Hasanlu, radiolog, 53 osuđen je na smrt na osnovu optužbi za napad na člana Basidža. Njegova supruga Farzaneh Gare-Hasanlu uhapšena je sa njim.
Osuđena je na 25 godina zatvora bez prava na posetu. Istovremeno, aktivisti za ljudska prava tvrde da par nije učestvovao u protestima.
Prema Amnesti Internešenelu, Hamid Gar Hasanlu i njegova supruga su bili svedoci napada na basidžsku miliciju. Video koji je objavio državni TV kanal pokazuje da je Hamid Gar Hasanlu pokušao da prekine tuču, ali se sud u svojoj odluci oslanjao na priznanje doktorove supruge, kojoj je pod torturom iznuđeno priznanje.
Presuda je izazvala veliku pažnju u medicinskoj zajednici, s obzirom da je Hamid Gar Hasanlu poznat u Iranu po svom radu u oblastima sa stanovnicima sa niskim primanjima, gde je besplatno lečio pacijente. Vrhovni sud je slučaj vratio sudiji koji ga je prvobitno saslušao na ponovno razmatranje.
Hosein Mohamadi (26), glumac je osuđen na smrt zbog ubistva pripadnika Basidža. Suđenje je trajalo oko nedelju dana. Njujork tajms piše da je 3. januara Vrhovni sud poništio presudu i vratio slučaj sudiji koji ju je prvobitno razmatrao na ponovno razmatranje.
Manučer Mehman Navaz (45) osuđen je na smrt na osnovu optužbi da je palio zgradu vlade i nekoliko automobila, kao i da je gađao zgradu policije molotovljevim koktelima.
Glavni dokaz krivice su poruke sa kojima je navodno privukao prijatelja da učestvuje u protestima, kao i video snimak opet lošeg kvaliteta.
Ono što je bilo u zapisniku nije poznato. Njujork tajms tvrdi da je tužilac insistirao da Manučer Mehman Navaz bude obešen na istom mestu gde je došlo do podmetanja požara.
Saleh Mirhašemi, Said Jagubi, Madžid Kazemi su, takođe, osuđeni na smrt.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.