Kandidatkinja za predsednika Demokratske stranke Kamala Haris, i njen protivnik republikanac Donald Tramp, suočiće stavove u televizijskoj debati koja će se održati u utorak u Pensilvaniji.
Pensilvanija je najmnogoljudnija američka savezna država u kojoj je često neizvesno koja partija će odneti pobedu, a na prethodnim izborima prevagnule su demokrate koje su dobile svega nekoliko desetina hiljada glasova više.
Ankete pred izbore u novembru sugerišu da će i ovaj put biti neizvesno.
Gubitak u Pensilvaniji će otežati nadoknadu elektorskih glasova na nekom drugom mestu za osvajanje predsedničkog mesta.
Tramp i Haris bili su česti posetioci u ovoj kampanji, a Tramp je 14. jula govorio u okrugu Batler kada je bio na meti neuspelog atentata.
Ulog je međutim viši za Haris, pošto nijedan demokrata nije osvojio predsedničke izbore bez podrške Pensilvanije, još od 1948. godine.
Birači su prekinuli niz od šest demokratskih pobeda u ovoj državi kada su pomogli Trampu da pobedi 2016. godine, a zatim podržali Džoa Bajdena u trci protiv Trampa 2020.
„Kažu da ako pobedite u Pensilvaniji, pobedićete i na izborima“, rekao je Tramp na mitingu u avgustu.
Republikanci nastoje da smanje Trampovu nepopularnost u sve liberalnijim predgrađima Pensilvanije, tako što kritikuju neke Bajdenove ekonomske odluke.
Nadaju se da će se suprotstaviti prednosti demokrata tako što ohrabruju svoje birače da glasaju poštom.
Haris želi da za nju glasa isto biračko telo koje je glasalo za Bajdena, a to uključuje studente, afroamerikance i žene koje se zalažu za legalno pravo na abortus.
Demokrate takođe kažu da će za Haris biti od ključnog značaja da pobedi u Filadelfiji, najvećem gradu u Pensilvaniji, gde su afroamerikanci najveća grupa.
Debata će se održati u Nacionalnom ustavnom centru u Filadelfiji.
Ovaj grad je demokratsko uporište, u kojem je Tramp 2020. godine rekao da se „loše stvari dešavaju“, što je samo jedna od njegovih neutemeljenih izjava koja sugeriše da demokrate mogu da pobede u Pensilvaniji samo na prevaru.
Bajden je preokrenuo Pensilvaniju 2020, ne samo velikom pobedom u Filadelfiji, već i ostvarivanjem veće razlike u gusto naseljenim predgrađima oko Filadelfije i Pitsburga.
Ed Rendel, bivši demokratski guverner u dva mandata koji je bio veoma popularan u Filadelfiji, kaže da Haris može da ostvari bolji rezultat od Bajdena u predgrađima.
„Ima dosta glasova za dobijanje, demokrata može dobiti veću prednost u tim okruzima“, rekao je Rendel.
Lorens Tabas (Lawrence), predsednik Republikanske stranke u Pensilvaniji, rekao je da Tramp takođe može da ostvari uspeh.
Ankete i aktivnosti Republikanaca pokazuju da je efekat inflacije na ekonomiju prioritet za ta predgrađa, rekao je on, i dodao da to pitanje ide u korist njegove stranke.
„Mnogi ljudi sada zaista počinju da govore: ’Pogledajte, ličnosti na stranu, one su ono što jesu, ali nam je zaista potrebna američka ekonomija da ponovo postane jaka“, rekao je Tabas.
Rendel odbacuje tu tvrdnju, i kaže da Tramp odstupa od scenarija i govori bizarne stvari koje će mu osigurati manji udeo nezavisnih i republikanaca u predgrađima nego što je to bio slučaj 2020.
„Postao je toliko čudan da će zbog toga izgubiti mnogo glasova“, rekao je Rendel.
Haris se zalagala za različite korake u borbi protiv inflacije, uključujući ograničavanje troškova lekova na recept, pomaganje porodicama da priušte dovoljno za brigu o deci, snižavanje troškova namirnica i nuđenje podsticaja za kupovinu kuća.
Relativno stagnirajuća privreda Pensilvanije obično zaostaje za federalnom ekonomijom, ali njena stopa nezaposlenosti u julu bila je za skoro ceo procenat niža.
Rast plata u privatnom sektoru u državi je, međutim, malo zaostao za nacionalnim otkako je Bajden preuzeo dužnost 2021. godine, prema federalnim podacima.
U međuvremenu, demokrate se nadaju da će entuzijazam otkako se Bajden povukao iz trke, a Haris umešala, potrajati do izbornog dana u novembru.
Rendel je rekao da je optimističniji u pogledu šansi koje Haris ima da osvoji Pensilvaniju, nego što je to bio slučaj sa Bajdenom.
„Mislim da smo sada favoriti“, rekao je Rendel.
Postoji izvestan optimizam među demokratama iz Pensilvanije, čak i u okruzima naklonjenim republikancima.
U okrugu Vašington, nedaleko od Pitsburga, regiona poznatog po preradi prirodnog gasa, Lari Megi (Larry Maggi), demokratski okružni komesar, misli da će Haris tamo prestići Bajdena.
Demokrate se takođe nadaju da raste broj glasača poput Reja Robinsa, penzionisanog agenta FBI, koji žali što je glasao za Trampa 2016.
Robins je to učinio, jer je mislio da bi biznismen mogao da prekine „kongresni ćorsokak“.
„On je lažov“, rekao je Robins. „Mislim da je potpuno lišen ikakvog morala. I možete me citirati: mislim da je on prezreno ljudsko biće iako sam glasao za njega“.
Ali i republikanci imaju razloga da budu optimisti.
U drugoj po redu državi po proizvodnji gasa, čak i demokrate priznaju da bi se Harisova prethodna podrška zabrani određenih metoda za vađenje gasa, u njenoj borbi za nominaciju 2020. mogla pokazati skupim.
U ovoj kampanji, potpredsednica je rekla da nacija može da postigne svoje ciljeve čiste energije bez zabrane, iako Tramp insistira da će ona ponovo promeniti kurs.
U međuvremenu, prednost demokrata u državnim biračkim spiskovima Pensilvanije stalno se smanjivala od 2008. godine, sa 1,2 miliona na oko 350.000 sada.
Republikanci pripisuju svoj domet mlađim glasačima, kao i afroamerikancima, azijskim i latinoameričkim glasačima.
„Mnogi od njih nam govore da je ekonomija loša“, rekao je Tabas. „A u Filadelfiji su takođe kriminal i bezbednost veliki problem“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.