Koje zemlje zavise od Rusije u pogledu gasa? 1foto EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Podaci Agencije Evropske unije za saradnju energetskih regulatora pokazuju koje bi zemlje bile najviše ugrožene u slučaju zaustavljanja dotoka ruskog plina.

Dok rastu tenzije na granici Ukrajine i Rusije, Sjedinjene Američke Države i Evropska unija razmatraju načine na koje bi Evropu snabdeli plinom u slučaju eskalacije i odluke Rusije da zavrne ventile celom kontinentu.

Rusija snabdeva Evropu trećinom plina koji ona koristi. Moguće američke sankcije zbog eventualnog konflikta mogle bi narušiti to snabdevanje i prouzrokovati energetsku krizu u Evropi.

Podaci Agencije Evropske unije za saradnju energetskih regulatora pokazuju koje bi zemlje bile najviše ugrožene u slučaju zaustavljanja dotoka ruskog plina.

Od velikih evropskih ekonomija najteže pogođena bila bi i ona najveća, Nemačka, koja polovinu svojih potreba za plinom uvozi iz Rusije.

U teškoj poziciji bila bi i Italija zbog 46 odsto oslanjanja na ruski plin, prenosi Al Jazeera Balkans.

Koje zemlje zavise od Rusije u pogledu gasa? 2
Foto: Al Jazeera Balkans

U mnogo lakšoj situaciji je Francuska koja većinu svog gasa dobija iz Norveške, dok četvrtinu uvozi iz Rusije.

Velika Britanija većinu potrebnog plina crpi iz domaćih izvora, dok ostatak nadoknađuje uvozom iz Norveške i Katara. Španija gas većinom nabavlja iz Alžira i SAD-a.

Potpuno u odnosu zavisnosti

Zemlje na istoku Evrope u mnogo težoj su poziciji. Finska i Letonija zavise od gasa iz Rusije preko 90 odsto, dok iz ove zemlje Estonija, Bugarska i Slovačka uvoze više od 70 odsto potreba za ovim energentom.

Zemlje regiona gotovo u potpunosti zavise od plina iz Rusije. Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija nemaju drugi izvor snabdevanja, dok, prema poslednjim podacima, Srbija uvozi 89, a Hrvatska 68 odsto svojih potreba.

Izvor: Al Jazeera Balkans

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari