Izraelska vojska danas je saopštila da je šef Hamasovog vojnog krila, Mohamed Deif, ubijen u izraelskom vazdušnom napadu na Gazu prošlog meseca, i to je osmi pokušaj njegovog ubistva, piše Rojters, a prenosi Voa News.
Verovalo se da je Deif bio jedan od organizatora napada palestinskih militanata 7. oktobra na Izrael, koji je pokrenuo rat u Gazi.
Izrael je nastojao da pokaže da može da dobije bilo koga, bilo gde. Ubijali su ili pokušavali da ubiju vođe Hamasa i ključne operativce otkako je grupa osnovana 1987. tokom prve palestinske pobune protiv okupacije Zapadne obale i Pojasa Gaze.
Dve godine kasnije, Hamas je izveo svoje prve napade na izraelske vojne ciljeve, uključujući kidnapovanje i ubistvo dva izraelska vojnika.
U prilogu je spisak palestinskih lidera i operativaca koji su bili na meti najmoćnije i najsofisticiranije vojske na Bliskom istoku.
Jahja Ajaš
Neuhvatljivi islamski militantni mozak koji stoji iza talasa palestinskih bombaških napada pod nadimkom „Inženjer“, ubijen je u Gazi kojom je tada vladala Palestisnka oslobodilačka organizacija (PLO).
Umro je 5. januara 1996. godine kada mu je eksplodirao mobilni telefon u rukama. Palestinci su okrivili Izrael, koji je odbio da preuzme odgovornost. Hamas je uzvratio sa četiri samoubilačka napada u kojima je ubijeno 59 ljudi u tri izraelska grada tokom devet dana u februaru i martu.
Kaled Mešal
Bivši lider Hamasa Kaled Mešal postao je poznat širom sveta 1997. nakon što su mu izraelski agenti ubrizgali otrov u neuspešnom pokušaju ubistva na ulici ispred njegove kancelarije u jordanskoj prestonici Amanu.
Napad, koji je naredio izraelski premijer Benjamin Netanjahu, toliko je razbesneo jordanskog tadašnjeg kralja Huseina da je govorio o vešanju potencijalnih ubica i raskidu mirovnog sporazuma Jordana sa Izraelom ukoliko protivotrov ne bude predat.
Izrael je to učinio, a takođe je pristao da oslobodi vođu Hamasa šeika Ahmeda Jasina, da bi ga sedam godina kasnije ubio u Gazi.
Ahmed Jasin
Izrael je ubio suosnivača i duhovnog vođu Hamasa, kvadriplegičar,šeika Ahmeda, u raketnom napadu helikopterom 22. marta 2004. dok je izlazio iz džamije u gradu Gaza. Izrael je pokušao da ga ubije 2003. dok je bio u kući pripadnika Hamasa u Gazi.
Hiljade Palestinaca marširalo je u Gazi uzvikujući pozive na osvetu i preteći da će „poslati smrt svakom domu“ u Izraelu.
Njegova smrt dovela je do rasprostranjenih protesta i osuda sa palestinskih teritorija i šireg muslimanskog sveta i označila značajnu eskalaciju u izraelsko-palestinskom sukobu, podvlačeći duboko ukorenjene tenzije i izazove postizanja mira u regionu.
Abdel-Aziz Al-Rantisi
Izraelski helikopterski raketni napad na automobil u gradu Gazi ubio je lidera Hamasa Abdel-Aziza al-Rantisija 17. aprila 2004. Ubijena su i dva telohranitelja.
Rukovodstvo Hamasa se sakrilo, a identitet Rantisijevog naslednika je držan u tajnosti.
Njegovo ubistvo usledilo je ubrzo nakon što je preuzeo dužnost lidera Hamasa u Gazi nakon ubistva šeika Ahmeda Jasina.
Adnan Al-Ghoul
Glavni bombarder Hamasa Adnan Al-Ghoul je ubijen u izraelskom vazdušnom napadu na grad Gaza 21. oktobra 2004. Ghoul je bio broj 2 u vojnom krilu Hamasa i bio je poznat kao „otac Kasama“ i „pionir vojne industrije“ zbog njegove važne uloge u razvoju oružja palestinskog otpora koje je korišćeno u sukobima sa izraelskom okupacijom.
Nizar Rajan
Sveštenik koji se smatra jednim od najtvrdokornijih političkih lidera Hamasa, pozvao je na ponovne samoubilačke napade u Izraelu.
Dve od njegove četiri žene i sedmoro njegove dece takođe su ubijeni u bombaškom napadu u izbegličkom kampu Džabalija 1. januara 2009.
Nekoliko dana kasnije, izraelski vazdušni napad je ubio Hamasovog ministra unutrašnjih poslova Saida Sejama, u pojasu Gaze 15. januara. Sejam bio je zadužen za 13.000 Hamasovih policajaca i pripadnika obezbeđenja.
Saleh Al-Arouri
U napadu izraelske bespilotne letelice na južno predgrađe Bejruta, Dahije, ubijen je zamenik šefa Hamasa Saleh al-Aruri 2. januara 2024. Aruri je takođe bio osnivač vojnog krila Hamasa, brigada Kasam.
Ismail Hanije
Ismail Hanije ubijen je u sredu u ranim jutarnjim satima u Iranu, saopštila je palestinska militantna grupa.
The funeral procession for Ismail Haniyeh Today
This is the level of RESPECT he had pic.twitter.com/RifZTV0BL8
— Sulaiman Ahmed (@ShaykhSulaiman) August 1, 2024
Iranska Revolucionarna garda potvrdila je smrt Hanije, nekoliko sati nakon što je prisustvovao ceremoniji polaganja zakletve novog predsednika zemlje, i saopštila da vodi istragu.
Iranski mediji javili su da je on odseo u „specijalnoj rezidenciji za ratne veterane na severu Teherana“. Iranski NourNews navodi da je Hanijeva rezidencija pogođena vazdušnim projektilom.
Hanije je ubijen od projektila koji ga je „direktno“ pogodio u državnom pansionu u kojem je boravio, rekao je visoki zvaničnik Hamasa Kalil Al-Haja na konferenciji za novinare u Teheranu, citirajući svedoke koji su bili sa Hanijom.
Mohamed Deif
Izraelska vojska je saopštila da je Deif ubijen nakon što su borbeni avioni napali područje Kan Junisa 13. jula, nakon obaveštajne procene. Neuhvatljivi Deif je preživeo sedam izraelskih pokušaja atentata.
Veruje se da je Deif bio jedan od organizatora napada Hamasa 7. oktobra na južni Izrael, koji je pokrenuo rat u Gazi, koji traje već 300 dana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.