Koliko je "čist" novi tim Ursule fon der Lajen i koji komesari EU imaju najviše imovine, novca i uticaja? 1Foto: EPA-EFE/JOHN THYS / POOL

Koliko je 'čist' novi tim komesara koji se nada da će raditi za Ursulu fon der Lajen?

Odbor za pravna pitanja Evropskog parlamenta, poznat kao JURI, prolazi kroz izjave o imovinskim kartonima svih najviših zvaničnika EU kako bi saznao.

Na odlučujućem današnjem sastanku, zakonodavci raspravljaju o tome da li je 26 potencijalnih komesara sposobnih da obavljaju svoj posao u potpunoj nezavisnosti (predsednica fon der Lajen nije uključena u proces skrininga).

Iako nijedan od 26 komesara nije odgovorio na zahtev da podeli svoje izjave, Politico ih je sve nabavio i pregledao tražeći najzanimljivije detalje.

Nema naznaka da je neko uradio nešto nezakonito, ali bilo je nekih detalja koji su se isticali uključujući opsežan imovinski portfelj grčkog kandidata i konsultantske usluge slovenačke kandidatkinje za komesarku i portugalskog izabranika.

Komisija JURI ima stvarnu moć, jer može odbiti kandidata ako se utvrdi veći sukob interesa.

Ali njeni članovi su imali samo tri dana pre sastanka u četvrtak da pregledaju stotine stranica deklaracija koje su dali sami komesari – u procesu koji je toliko neproziran da ima malo prostora za stvarnu proveru.

Drugi sastanak za nastavak razgovora očekuje se u naredne dve nedelje.

Na papiru, deklaracije moraju da sadrže, na primer, informacije iz protekle decenije u vezi sa prethodnim poslodavcima, detalje o udelima u kompanijama i drugoj imovini, kao i o umešanosti sa think tankovima, političkim partijama ili nevladinim organizacijama.

Izjave se odnose i na partnere i decu (ali ne i na ostale članove porodice). Pravila su prilično fleksibilna jer članovi komisije mogu odlučiti da ne popune određene odgovore ako smatraju da nema sukoba interesa.

O“vo je proces sa greškom, lišen transparentnosti, gde pravila sprečavaju smisleno preispitivanje ovih deklaracija“, rekao je Nikolas Ajosa, direktor Transparensi internešenela za EU.

Grk ima najimpresivniju listu imovine

Grk Apostolos Cicikostas ima najimpresivniju listu imovine, sa četiri stranice njegove izjave u kojoj se detaljno navodi njegovo delimično ili potpuno vlasništvo nad 16 stanova, 655.463 m2 zemljišta (što je oko šest puta veće od Pariza), šest lokala, kao i nekoliko garaža i skladišni prostori širom Grčke.

[/embed]

Cicikostasova porodica je jedan od najvećih zemljoposednika u zemlji, a vlasništvo nad zemljom datira vekovima, prema rečima jednog grčkog zvaničnika, kome je odobrena anonimnost da slobodno govori.

Cicikostasova porodica je jedna od najbogatijih u severnoj Grčkoj.

On će biti zadužen za turističku industriju, što će pokrenuti pitanja o odlukama koje bi mogao da donese a koje bi mogle da utiču na vrednost njegove imovine, rekao je poslanik Evropskog parlamenta koji je imao pristup deklaraciji i dobio je anonimnost da slobodno govori.

Grčki političar, koji takođe izjavljuje da poseduje više od 200.000 evra akcija u raznim kompanijama (od mlečnih proizvoda do fotonaponske energije), takođe je dobio sredstva od Evropske zajedničke poljoprivredne politike za jednu od svojih farmi u vrednosti od 18.116,30 evra.

Citcikostas nije odgovorio na zahtev za komentar.

Italijan Rafaele Fito je izjavio da poseduje sedam stanova, dok ima delove vlasništva u tri druga.

Njegove nekretnine, koje se nalaze u Italiji, takođe uključuju zemljište, dve garaže i podrum. Očekuje se da će političar iz desničarske partije Đorđe Meloni, koji je svoju karijeru napravio u javnom sektoru, preuzeti mesto potpredsednik za koheziju i reforme.

On takođe izjavljuje da poseduje 15 odsto vlasništva nad apotekom u Brindiziju na jugu Italije, čiju vrednost, procenjuje sam Fito, na 150.000 evra. Fito takođe nije odgovorio na zahtev za komentar.

Kandidatkinja Bugarske za komesarku za star-ap, istraživanje i inovacije Ekaterina Zaharieva takođe je očigledno stvorila bogatstvo u nekretninama. Godine 2008. kupila je plac od 6.850 m2, uključujući kuću za odmor na grčkom poluostrvu Halkidiki, kao i stan u bugarskoj prestonici Sofiji.

Između 2016. i 2018. Zaharieva je kupila još dve kuće i parcele u Bugarskoj. Zaharieva takođe nije odgovorila na zahtev za komentar.

Slovenka Marta Kos prijavila je oko milion evra na štednim računima.

Drugi komesari takođe mogu imati bogatstvo, ali mnogi od njih nisu podelili detalje o svojoj imovini. Sadašnji komesar Valdis Dombrovskis je, na primer, podneo skoro prazan formular.

Dombrovskis je u izjavi za Politico rekao: „Moje izjave o imovini koju posedujem su javne već 10 godina“ koliko služi kao član Evropske komisije.

On je dodao: „Doneo sam svesnu odluku da ne ulažem u bilo kakve akcije ili obveznice kompanija ili slične instrumente kako bih izbegao bilo kakvu percepciju mogućeg sukoba interesa, niti sam obavljao bilo kakve komercijalne aktivnosti“.

Čitava svrha detaljnog opisivanja imovine je da pokaže da li je političar stekao bogatstvo iz izvora izvan svoje plate tokom svog mandata. Ali takođe ima za cilj da obezbedi dobro upravljanje izbegavanjem sumnje javnosti da odluka nije doneta u opštem interesu.

Ugovori EU navode da se članovi Komisije „uzdržavaju od bilo kakvih radnji koje nisu u skladu sa njihovim dužnostima” i da se stoga uzdržavaju od bilo koje druge profesionalne aktivnosti tokom svog mandata.

Da bi se to osiguralo, izjava o interesu treba da sadrži mnogo detalja kako bi se osiguralo da je poverenik isključen iz rada na određenim pitanjima ako postoji sukob interesa. U praksi, nijedan poverenik nije popunio sva polja u svojoj deklaraciji.

Stefan Sežurne, francuski mandatar za prosperitet i konkurentnost, bio je među onima koji su se zalagali za stvaranje regulatornog tela na nivou cele EU koji bi temeljno pregledao izjave političara i branio transparentnost dok je bio član Evropskog parlamenta za Renew.

Međutim, njegove izjave ne daju nikakve indikacije o njegovoj finansijskoj imovini ili obavezama.

Isto važi i za Slovaka Maroša Šefčoviča, kojeg je Fon der Lajen zamolila da revidira registar transparentnosti EU – ali je takođe među onima koji su naveli malo detalja u svojoj deklaraciji.

Kaja Kalas iz Estonije samo izjavljuje da ima bankovne račune i štednju. Odeljak koji se odnosi na finansijske interese supružnika ili partnera ostao je prazan, uprkos kontroverzi iz 2023. oko vlasništva njenog muža nad udelom u preduzeću povezanom sa Rusijom.

Međutim, kasnije je opisala njegove pozicije u četiri pravna lica — Tristock, Tallinn Directors Club, AS Framm i Novaria Consult.

Veze privatnog sektora

Rumunka Rokana Minzatu, nominovana za izvršnu potpredsednicu veštine i kompetenciju, osnovala je konsultantsku kuću u aprilu 2021. kako bi pomogla preduzećima da pristupe fondovima EU.

Ona je prenela potpuno vlasništvo nad kompanijom u februaru 2022, neposredno pre nego što je preuzela ulogu državnog sekretara, stoji u dokumentima u koje je uvid imao Politico. Uprkos najavi obustavljanja aktivnosti od januara 2022. kompanija je imala prihod u 2023. — što Minzatu nije prijavila.

Portugalka Marija Luis Albukerki podigla je mnoge obrve u svojoj zemlji zbog toga kako je bez napora skakala između privatnog sektora i ključnih pozicija u vladi. Albukerki ne krije o tome u svojoj izjavi, pružajući zakonodavcima opšti opis njenog prethodnog angažmana u kompanijama.

Međutim, izostavila je sve dodatne detalje o vlasničkoj strukturi ili prihodima svoje konsultantske kuće Roundatmosphere.

Ona ili njen suprug stekli su 2023. zaradu od 170.000 dolara i 132.000 dolara 2022. godine, prema finansijskim podacima koje je dala Informa.

Dobro povezan

Kristof Hansen iz Luksemburga, budući komesar za poljoprivredu, ima veze visokog profila. Njegova supruga radi kao pomoćnica u Kabinetu predsednice Evropskog parlamenta Roberte Mecole, a njegov rođak je ministar poljoprivrede Luksemburga.

Hansen je predsednik udruženja za uzgoj malih životinja (Union des Societes Avicoles du Grand-Duche du Lukembourg) od 2015. On je obećao da će podneti ostavku ako bude imenovan.

Tereza ​​Ribera iz Španije, izvršna potpredsednica za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju, dobro je povezana u međunarodnim klimatskim krugovima.

Pre i tokom svog mandata španskog ministra energetike i životne sredine, radila je sa više od 10 međunarodnih nevladinih organizacija, istraživačkih centara i agencija koje se bave klimom i životnom sredinom.

Litvanac Andrius ​​Kubilius, komesar za odbranu i svemir, suosnivao je 2019. godine „Forum prijatelja evropske Rusije“, koji podržava opoziciju i civilno društvo u Rusiji.

On je takođe član udruženja koje je veoma kritično prema Kini. Kubilijus je takođe bio član međunarodnog odbora savetnika Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) od 2016. do 2019.

IRI je neprofitna grupa koja prima federalna sredstva SAD kako bi pomogla zemljama da razviju mehanizme demokratije.

Pre nego što je bila slovenački izbor za komesara, Marta Kos je radila za briselsku lobističku firmu Kreab kao viša savetnica, a takođe je posedovala sopstvenu konsultantsku kuću registrovanu u Švajcarskoj.

Iako je ranije rekla da sebe ne smatra lobistom, Kos je navela upravljačko telo evropskog fudbala UEFA kao jednog od svojih klijenata za misije „zastupanja“ 2021. na nivou UN „i njeno najrelevantnija tela“.

Kos, koja bi mogla da nadgleda proces proširenja EU, nije dobrovoljno izjavila da je njen muž švajcarski „gospodin Evropa” Henri Getaz, generalni sekretar Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu (EFTA).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari