Koliko je koja zemlja EU zamrzla ruske imovine: Zamrznuto više od 36 milijardi evra 1Foto: Pixabay/Tama66

Zemlje EU zamrzle su više od 36 milijardi evra ruske imovine, dok su pak neke države zamrzle vrlo malo imovine sankcionisanih oligarha i kompanija, piše Ajriš tajms u svom tekstu.

Tekst je napisala Naomi Oleri, evropska dopisnica, i objavila ga je na svom tviteru, što je retvitovala Viola Fon Kramond, izvestiteljka Evropskog parlamenta za Kosovo, nezadovoljna cifrom koju je zabeležila Nemačka.

Irska ima relativno dobre rezultate u Evropskoj uniji u zamrzavanju imovine sankcionisanih ruskih pojedinaca i entiteta, pri čemu se sprovođenje uveliko razlikuje među državama članicama, otkriva Irish Times.

Interni dokument EU koji ranije nije otkriven pokazuje procene zamrznutih sredstava koje je vlada svake zemlje članice dostavila Evropskoj komisiji od 5. aprila, pružajući redak pregled upoređivanja zemalja EU, piše ovaj list.

Odgovornost za sprovođenje međunarodno dogovorenih sankcija leži na nacionalnim vladama i vlastima, a podaci prikupljeni od država članica otkrivaju velike razlike u vrednosti zaplenjene imovine, dodaje se u tekstu.

 


„Irska je prijavila zamrzavanje imovine od nešto manje od milijardu evra. Ta cifra je od tada porasla i premašila milijardu evra od 14. aprila 2022, u 158 različitih obaveštenja Centralnoj banci Irske, navodi vlada. Francuska je prijavila zamrzavanje imovine od skoro 24 milijarde evra, što je najveći iznos od bilo koje zemlje članice EU. Zamrznuta sredstva ruske centralne banke čine najveći deo cifre, ali Pariz je takođe nadgledao zaplenu jahti, helikoptera, umetničkih dela i vila oligarha. Belgija je zamrzla sredstva od 10 milijardi evra, što je relativno velika cifra koja je verovatno posledica prisustva sedišta Svift bankarskog sistema u La Hulpeu, izvan Brisela“, piše u tekstu.

Jedna od istaknutih na drugom kraju skale bila je Mađarska.

„Procena vrednosti zaplenjene imovine nije data, uz primedbu „veoma mali obim”. Mađarsku vladu je prozvala ukrajinska vlade zbog njenog stava prema Rusiji, a Kijev je optužio mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je ranije bio saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina, da sedi na ivici“, navodi se.

Kako se dodaje, cifra za Nemačku je bila primetno niska i iznosi 341.595 evra, dok je za Dansku iznosila samo 4.195 evra, prema podacima navedenim u dokumentu.

Irish Times je pokušao da razjasni ovo sa tri vlade.

„Austrija nije dala novčanu cifru za zamrznutu imovinu. Otkako je dokument sastavljen, nemačke vlasti su zaplenile jednu od najvećih jahti na svetu, Dilbar, koja ima dva heliodroma i veliki zatvoreni bazen i u vlasništvu je metalskog i rudarskog oligarha Ališera Usmanova. Američki trezor saopštio je da je njegova procenjena vrednost do 735 miliona dolara“, piše Ajriš tajms.

Zbir vrednosti zaplenjene imovine na osnovu dostupnih podataka 5. aprila iznosio je 36,3 milijarde evra, navedeno je u tekstu.

„Neke od varijacija između zemalja objašnjavaju se neravnomernom raspodelom imovine sankcionisanih ruskih pojedinaca i entiteta širom EU. Ali politička volja za sprovođenje je takođe ključna, kažu zvaničnici i diplomate, a odluke o zapleni donose vladina ministarstva“, objašnjeno je u tekstu.

Italija, koja je zaplenila niz vila i jahti ruskih oligarha, zamrznula je nešto više od 1,1 milijarde evra imovine. Zaplenjena imovina uključuje jedan automobil vredan 600.000 evra – kako su izvestili italijanski mediji, crni Mercedes-Maibach S650 Guard ojačan za zaštitu od metaka i eksploziva, takođe vlasništvo gospodina Usmanova, a zaplenjen je na Sardiniji. Holandija je zamrzla nešto manje od 516 miliona evra, za koje se veruje da su uglavnom finansijska sredstva. Kipar je zamrzao 86,3 miliona evra, uz evidentiranu dodatnu imovinu za koju nije data procenjena vrednost. Poljska nešto manje od 34,5 miliona evra, a Švedska nešto manje od 29 miliona evra. Litvanija je zamrzla nešto manje od 14 miliona evra, a Letonija 17,5 miliona, Češka nešto manje od 11 miliona evra, dok Grčka i Španija nisu dale cifru u novcu“, navodi se.

Kako se dodaje, španske vlasti zaplenile su superjahte koje pripadaju ruskim oligarsima vredne desetine miliona evra, dok je prijavljeno da je Grčka zaplenila ruski naftni tanker ranije ove nedelje.

Finska je dala cifru u novcu od 300.000 evra, plus drugu imovinu za koju nije data vrednost.

Finska carina je takođe zamrznula 21 jahtu.Portugal, Rumunija i Hrvatska nisu dale procenjene vrednosti zamrznute imovine.

Kako se podseća, EU je počela da uvodi sankcije ključnim ruskim kompanijama i pojedincima nakon aneksije Krima 2014. godine, a to se pojačalo nakon što je 24. februara počela potpuna invazija na Ukrajinu, u koordinaciji sa saveznicima uključujući Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, Australija, Japan, Singapur i Južna Koreja.

„Ukupan broj sankcionisanih od strane EU sada iznosi 1.093 pojedinca i 80 entiteta, koji podležu zamrzavanju imovine i zabranama putovanja jer su „njihovi postupci podrili teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine“. Osobe koje su sankcionisane uključuju stotine članova ruske Državne dume, Putina i njegove ćerke, kao i visoke zvaničnike i oligarhe kao što je Roman Abramovič. EU trenutno radi na dodatnim sankcijama, uz pritisak na mere da se odu dalje kako bi se potkopala sposobnost Moskve da nastavi rat“, zaključuje Ajriš tajms.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari