Ministri zemalja Evropske unije raspravljaju o tome kako da smanje svoju zavisnost od snabdevanja energijom iz Rusije – kao rezultat njene invazije na Ukrajinu. Nemačka je priznala da su zemlje EU i dalje podeljene oko mogućeg ruskog energetskog embarga.
Kako prenosi BBC, nemački ministar energetike Robert Habok naveo je da bi njegova zemlja mogla da se nosi sa zabranom nafte do kraja godine, ali ne i sa zabranom gasa.
Mađarska je ponovila da se protivi zabrani bilo kojeg goriva.
Prema podacima Međunarodne agencije za energetiku, Nemačka je bila najveći svetski uvoznik ruskog gasa 2020. godine, kupujući 42,6 milijardi kubnih metara. Na drugom mestu je bila Italija, na trećem Belorusija.
Mađarska je takođe bila jedan od najvećih kupaca gasa u Rusiji, uzimajući 11,6 milijardi kubnih metara te godine.
Evropska unija je kupila 41 odsto svog gasa od Rusije 2019. godine.
Podsetimo, Nemačka je juče saopštila da planira da ubrza izgradnju terminala za tečni prirodni gas (LNG) i da otvori i nekoliko plutajućih LNG terminala ove ili sledeće godine, kako bi dodatno smanjila uvoz iz Rusije.
Kako je juče ocenila savetnica ministra energetike Ukrajine Lana Zerkalj, Rusija fizički ne bi mogla da prekine isporuke gasa Evropi. Ona je za Dojče vele (DW) rekla da je „Evropa glavni potrošač ruskih energenata i u konkretnim, sadašnjim okolnostima, ona je glavni izvor finansija za rat“.
„Zato to toliko kritikujemo“, rekla je Zerkalj i dodala da lideri Ukrajine veruju da „Evropa ima šansu da zaustavi te finansijske tokove i da sav taj novac do daljeg zadrži Evropi, na posebnom računu“.
EU plaća visoku cenu ruske energije
Prema jednoj analizi, EU je potrošila više od 47 milijardi evra na ruska fosilna goriva od početka invazije, navodi BBC. Prošlog meseca, istaknuto je da je milijarda evra koja se svakodnevno šalje Rusiji u vidu plaćanja energije 35 puta veća od sume koju je EU zapravo donirala Ukrajini da bi joj pomogla da se odbrani.
EU je zabrinuta, kako dodaje BBC, da njena zavisnost od ruskih fosilnih goriva nenamerno pomaže Kremlju da finasira invaziju na Ukrajinu, jer značajan deo plaćanja uzima ruska vlada u vidu poreza.
Prošle godine, Međunarodna agencija za energetiku procenila je da su prihodi od nafte i gasa činili 45 odsto ruskog federalnog budžeta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.