Komentari u EU: Kina jako zabrinuta zbog nuklearne opasnosti i zato posreduje u ratu u Ukrajini 1Foto: OLIVIER HOSLET/EPA

Kina je ozbiljno zabrinuta da bi najavljena ukrajinska kontraofanziva mogla izazvati žestok uzvratni udar Rusije, uz moguću upotrebu nuklearnog oružja i svetski potres i zato je Peking rešio da s Kijevom razmotri kako obustaviti tamošnji rat.

To je ocena italijanskog lista „Korijere dela sera“, na šta ukazuju i drugi komentatori u EU koji zaključuju da je kineski predsednik Si Đinping odlučio da ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom u telefonskom razgovoru ukaže na pogubne posledice rata po ceo svet.

Kineski predsednik je o tome razgovarao nedavno s ruskim kolegom Vladimirom Putinom, kao i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i, mada je Vašington reagovao odbojno i ljutito na najavu Pekinga da želi da izdejstvuje obustavu sukoba i pregovore, Kijev, kojem preti krvavi rat icrpljivanja, očigledno želi da sagleda šta nudi Kina.

Britanski Bi-Bi-Si i nemački „Frankfurter algemajne cajtung“ smatraju da Kina izgleda želi da izraste u moćnog aktera i posrednika u svetskim poslovima, o čemu svedoči činjenica da je Peking uspeo da ubedi Iran i Saudijsku Arabiju da uspostave veze.

A vrlo mogući razlog je, prema britanskom mediju, da Kina zbog svoje moćne izvozne privrede u oporavku želi da zaustavi svetski haos koji u trgovini i ekonomiji izaziva ukrajinski sukob.

„Korijere dela sera“ navodi da je kineski predsednik „pronicljiv i kao da je rešio da krene s mirovnom inicijativom u času kad ukrajinski generali razmatraju, a to čine i svi zapadni vojni analitičari, pokretanje kontraofanzive u roku od manje od mesec dana“.

Mediji u EU ukazuju na to da je Si Đinping Zelenskom rekao da Peking „ne želi da doliva ulje na vatru“ i da želi da se „ukrajinska kriza reši političkim sredstvima“, što je protumačeno i kao uveravanje Pekinga da neće isporučivati oružje Rusiji.

To je za Kijev od presudne važnosti, a to isto podvlače i zvaničnici Evropske unije.

Peking istovremeno stavlja do znanja da je sukob u Ukrajini „rat Zapada protiv Rusije preko posrednika, Ukrajine“ i traži da i Vašington i NATO zarad prekida sukoba i pregovora o mirovnom rešenju takođe zaustave isporuke oružja Kijevu.

To je viđenje takođe Indije, Južne Afrike i mnogih drugih zemalja izvan zapadne sfere uticaja i posebno je Zapadnjake naljutio brazilski predsednik Lula da Silva koji je ovih dana u Pekingu poručio da „SAD treba da prestanu da podstiču rat“ u Ukrajini i da i Amerika i Evropska unija“ počnu da govore o miru“.

Pored nekih uglednih američkih analitičara koji su tražili da Vašington mnogo jasnije odredi svoje ciljeve u ratu u Ukrajini i kako doći do mirovnog rešenja, prvi put se oglasio i uticajni političar Ron de Santis, mogući republikanski kandidat na predsedničkim izborima iduće godine, koji je podržao zamisao o prekidu vatre u Ukrajini, naglasivši da je to „u interesu svih strana“.

Zvanični Vašington, mnoge članice NATO, kao i bar dosad ukrajinski predsednik Zelenski su protiv obustave vatre i pregovora jer smatraju da bi to značilo da ruske trupe ostaju na zauzetim teritorijama u istočnoj Ukrajini, pa cela situacija preti da se završi kao“zamrznuti sukob“ na tlu Evrope.

Evropska unija upravo razmatra novu strategiju odnosa s Kinom i visoki evropski predstavnik Žozep Borelj je stavio do znanja da se „svetski problemi ne mogu rešiti bez Kine“ i da EU jako pažljivo prati kineske poteze i zato što „Evropska unija ima bespogovorne ključne interese za trgovinske, ekonomske i finansijske odnose s Kinom…svakako i zato što je trgovina EU s Kinom premašila dve i po milijarde evra dnevno“.

EU će, kako proizlazi, i u novoj strategiji Kinu odrediti kao „partnera, takmaca i sistemskog suparnika“, ali ne kao „neprijatelja“, što je manje-više američki pogled na Kinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari