Državni vrh Hrvatske i udruženja žrtava u odvojenim kolonama danas obeležavaju 76. godišnjicu proboja poslednjih razobljenika iz ustaškog logora Jasenovac, prenosi Index.hr.
Delegacija Vlade Hrvatske, na čelu sa premijerom Andrejem Plenkovićem, u društvu ministara, prva je jutros položila venac na spomen-obeležju u Jasenovcu.
Došli smo da odamo počast svim žrtvama režima NDH i strašnim zločinima koji su počinjeni u ovom i drugim logorima protiv Jevreja, Srba, Roma, antifašista, Hrvata, poručio je danas premijer Hrvatske Andrej Plenković na obeležavanju 76. godišnjice proboja logora u Jasenovcu.
I danas smo ovde u Jasenovcu, došli smo da obeležimo 76. godišnjicu proboja iz ustaškog koncentracionog logora Jasenovac , rekao je Plenković, dodajući da je važno da se mlađe generacije osveste o postojanju tih zločina i da ih nikad ne zaborave.
Mi smo ovde i ove godine, kao što smo bili svake godine tokom prvog mandata, kao što ćemo biti i do kraja mandata, a dolazićemo i kasnije, s pijetetom i svešću da ovakve zločine ne smemo da dozvolimo da se ikada ponove, rekao je Plenković, prenosi N1 Hrvatska.
Što se tiče zabrane ustaškog obeležja, Plenković je rekao da su oni već zabranjeni, a da je pitanje ujednačavanja sudske prakse.
Svako ko zna nešto o našoj istoriji, o logoru Jasenovca, ko razume šta ti znakovi znače za Jevreje, pripadnike Roma, antifašista, razumeju da to nisu obeležja koja treba koristiti, rekao je Plenković, uz napomenu da je stav Vlade jasan kad je u pitanju korišćenje takvih simbola.
Posle premijera Plenkovića, to je učinio i predsednik Sabora Gordan Jandroković koji je naglasio da je ovde počinjen strašan zločin.
Treba podsećati mlade generacije da zlo postoji, da uvek postoje ljudi koji su spremni činiti strašne zločine, a naš zadatak je da pokažemo da su slobodi i demokratija potrebni čuvari, da pokažemo da i mir i ljudska i manjinska prava treba da budu biti tekovine moderne hrvatske države, rekao je Jandroković.
Nešto prije 11 sati u Jasenovac je stigao i predsednik Zoran Milanović.
U njegovoj delegaciji su bivši predsednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović, bivša predsednica Vlade Jadranka Kosor, predsednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatke i predsednik Saveta Spomen područja Jasenovca Franjo Habulin, kao i predstavnici Udruženja veterana Domovinskog rata i antifašista.
Komšić na obeležavanju u donjoj Gradini
Hrvatski član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić boraviće danas u Donjoj Gradini povodom obeležavanja 76 godina od proboja logoraša iz ustaškog logora Jasenovac i Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina u tom koncentracionom logoru i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
„Zločini u Jasenovcu su zločini širokih razmera koje slobodno možemo nazvati genocidom i holokaustom i koje nikada ne smemo zaboraviti“, saopšteno je iz Komšićevog kabineta.
Dodaje se da je odavanje pošte stradalim nevinim žrtvama „naša obaveza, kao i počast onima koji su u proboju izgubili svoje živote, ali su isto tako znali da život dostojan čovjeka a ne roba, vredi tek onda kada čovek može slobodno da živi“.
„Fašizam, nacizam i slične ekstremističke ideologije koje žive čak i danas, u suprotnosti su sa voljom čoveka da živi slobodno. Sa takvim ideologijama ne može biti vodjena nikakva vrsta dijaloga, niti sme biti ispoljavan bilo kakav oblik tolerancije“, navodi se u saopštenju.
Ističe se da je „društvo koje toleriše takve ideologije, zarobljeno društvo, a put do oslobodjenja vodi jedino uz rizičan proboj u slobodu“.
„Zato nikada ne smemo dopustiti da nacionalne netrpeljivosti, koje se produkuju od pojedinih političkih elita, prerastu u nešto više od toga, u neki novi oblik fašističke ideologije koja će ljude ponovo odvoditi u logore, kao što se to dešavalo i devedesetih godina u našoj državi, kao što ne smemo ostati nemi na svaki pokušaj komadanja naše države od strane velikodržavnih ideologija koje su zaslužne za postojanje Jasenovca“, istaknuto je Komšićevog kabineta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.