Komšić traži odgovornost Saveta ministara BIH zbog konfuzije u vezi sa nabavkom vakcina 1Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić pozvao je predsedavajućeg Saveta ministara BiH Zorana Tegeltiju i ministarku civilnih poslova BiH Ankicu Gudeljević da građanima pojasne konfuziju u vezi s nabavkom vakcina putem Kovaks i EU mehanizma.

„Potpuno neusaglašeni stavovi predsedavajućeg Saveta ministara i Ministarstva civilnih poslova, pri čemu predsedavajući tvrdi da će gradjani BiH dobiti vakcine u rokovima koji su planirani i za građane EU, a iz Ministarstva civilnih poslova tvrde da uopšte ne mogu potvrditi nikakav datum prijema, upućuju na potpunu konfuziju i neodgovornost, a poznato je da je u zemljama EU imunizacija već počela“, naveo je Komšić.

On je ocenio da je „u potpunosti neprihvatljivo to da se ministarka Gudeljević (HDZ BiH) uopšte ne oseća pozvanom da se bavi svojim poslom, pa gradjani o procesu nabavke vakcina dobijaju tek šture informacije od PR-a Ministarstva civilinih poslova, iako su iz istog Ministarstva još u septembru prošle godine saopštavali da će BiH medju prvim zemljama dobiti vakcinu protiv korona virusa“.

Komšić je naveo da će na sledećoj sednici Predsedništva BiH predložiti da se pozovu na odgovornost Savet ministara i Ministarstvo civilnih poslova, kao i da podnesu celovitu informaciju o procesu nabavke vakcina.

Bosna i Hercegovina ne pregovara direktno s proizvodjačima vakcine protiv korona virusa i jedina akcija u koju je uključena je zajednički mehanizam Kovaks, preko kojeg će prve vakcine, u najboljem slučaju, u BiH stići krajem marta.

„Biraćemo najsigurnije kanale nabavke, a mi mislimo da je to u saradnji s EU. Tako će gradjani BiH vakcinu dobiti u rokovima koji su planirani i za gradjane EU“, rekao je predsedavajući Saveta ministara BiH Zoran Tegeltija.

Prema njegovim rečima, prve vakcine u BiH se očekuju do kraja prvog kvartala godine (mart/april).

„Ukoliko se zaista desi da u prvom kvartalu dobijemo veći broj vakcina, to će za nas biti prihvatljiv rok“, rekao je Tegeltija za banjalučke „Nezavisne novine“.

BiH je naručila 1,2 miliona doza vakcine putem Kovaks mehanizma koji, kako je objavio sarajevski portal Klix, nema sklopljen ugovor s Fajzerom i BioNTekom, ali ima sa AstraZenekom.

BiH je je naručila još 892 hiljade doza vakcine putem EU mehanizma, ali još nije dobila ni upit za prihvat vakcine.

„Za sada ne možemo potvrditi datum prijema, ali se očekuje da će vakcine stići u prvom tromesečju ove godine. Dosadašnja iskustva drugih država pokazuju da kompletna narudžba neće stići u jednoj pošiljci, već će stizati sukcesivno“, rekla je za Klix Sanja Vlaisavljević, savetnica ministrarke civilnih poslova Ankice Gudeljević.

Na pitanje da li BiH, pored Kovaks i EU mehanizma, ima ikakve paralelne pregovore direktno s proizvođačima vakcine, iz nadležnog državnog ministarstva su odgovorili da to nije ostvareno.

„Svesni smo činjenice da je direktna nabavka omogućavala bržu nabavku, ali je pri donošenju odluke na prvom mestu bila sigurnost potencijalne vakcine koju garantuju navedeni mehanizmi nabavke. Napominjemo da su odluke donete u saradnji sa nadležnim vlastima entiteta i Brčko distrikta i na osnovu njihovih iskazanih potreba“, rečeno je iz Ministarstva civilnih poslova.

BiH će, kako sada stvari soje, dva milion naručenih doza vakcine (namenjenih za milion stanovnika) dobijati periodično, najranije od marta ili aprila ove godine.

Svi građani očigledno neće dobiti istu vakcinu, jer Kovaks mehanizam za sada ima ugovor samo sa AstraZenekom (Oksfordska vakcina), koja je trenutno odobrena samo u Velikoj Britaniji i Indiji.

Pred kraj 2020. godine je objavljeno da tzv. Oksfordska vakcina još nije spremna za hitno odobrenje u Evropi.

U drugoj nabavci (EU mehanizam), u BiH bi mogle doći Fajzerove vakcine, koje imaju odobrenje EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari