Komšije, gledajte svoja posla! 1Nikola Gruevski Foto: Georgi Licovski/Epa

Neki bi sadašnju krajnje oštru strategiju aktuelne makedonske vlasti mogli nazvati „odbrana i poslednji dani“, ali to što ta strategija liči na očajničku ne znači da činjenice na kojima se zasniva nisu istinite.

Pošto je vladajuća VMRO-DPMNE otvoreno optužila ambasadore vodećih zapadnih država i milijardera DŽordža Sorosa za nedopustivo navijačko mešanje u unutrašnje poslove te zemlje, u petak je Ministarstvo inostranih poslova Makedonije pozvalo i makedonske komšije da gledaju svoja posla.

Saopštenje se izgleda tiče pre svega izjava i aktivnosti albanskog premijera Edi Rame, a posebno njegove uloge u formulisanju platforme sa kojom su u postizborne pregovore ušle albanske parlamantarne partije, ali se albanski premijer poimence ne pominje.

„Nemamo posebnu nameru da se upuštamo u analizu toga ko se meša i sa kakvim ciljem. Ali bismo sve zainteresovane strane pozvali da poštuju makedonsku suverenost i izraženu volju građana. Oni su jedini nadležni da donose odluke o državi“, navodi se u saopštenju.

Albanska platforma sa sedam albanskih uslova za ulazak u buduću vladu Makedonije nesumnjivo je formulisana tokom najmanje dva susreta koji su šefovi albanskih stranaka u Makedoniji imali sa albanskim premijerom Edi Ramom u Tirani, a na njegov poziv. Ova u najmanju ruku neuobičajena praksa u odnosima između bilo koje dve države nije naišla ni na kakvu reakciju iz međunarodne zajednice. Do kraja prošle nedelje. Javio se evroparlamentarac i bivši ministar inostranih poslova Slovačke Eduard Kukan. On je, kako su preneli makedonski mediji, ocenio da su pomenute aktivnosti albanskog premijera potpuno neprihvatljive.

„Aktivnosti albanskog premijera posle izbora u Makedoniji, za mene su potpuno neprihvatljive, potpuno neprihvatljive. Da se pozivaju albanske političke partije iz Makedonije, da se raspravlja njihova platforma i šta treba da rade kad se vrate u svoju zemlju, mislim da je stvarno premnogo. Iznenađen sam da to niko ne spominje javno, ali znam da je to izazvalo mnogo kritika, mnogo kritika. Tako se ne radi“, rekao je Kukan koji je šef Evropske narodne partije kojoj pripada i vladajuća makedonska VMRO-DPMNE.

Da ne brinemo, u ovom je kontekstu, doduše samo usput i samo u medijima pomenuta i Srbija. Povodom posete grčkog premijera Aleksisa Ciprasa Beogradu, inače umereni Utrinski vesnik je svoj tekst naslovio „Da li je Beograd namignuo Ciprasu u sporu oko imena“. Autorka Slobodanka Jovanovski prenosi oštru beogradsku izjavu grčkog premijera povodom spora oko imena sa Makedonijom i defanzivni stav srbijanskog premijera Aleksandra Vučića da je Srbija mala zemlja da rešava velike svetske probleme, ali da će pomoći ako se od nje zatraži, ali da se sama nudi (za pomoć) to neće.

Ipak autorka podseća na nedavnu žalopojku ministra inostranih poslova Srbije Ivice Dačića zbog toga što je Srbija priznala Makedoniju pod ustavnim imenom i zaključuje: „Šta su rekli on (Vučić – prim. R. Ć.) i Cipras iza zatvorenih vrata, u četiri oka, i da li je Beograd praktično pred ovu posetu ‘namignuo’ Atini u vezi sa sporom sa Makedonijom, saznavaće se naknadno“.

Stejt department iza Bejlija

Povodom istupa američkog kongresmena Kristofera Smita, koji je zatražio i otpuštanje američkog ambasadora u Skoplju DŽesa Bejlija, zvaničnicima u Skoplju je isporučen hladan tuš iz Vašingtona. Sam Bejli je izjavio da će, propisanim putem, odgovoriti na sva pitanja kongresmena Smita, a v.d portparola Stejt departmenta Mark Toner (pripadao je i administraciji Baraka Obame) izjavio je da Stejt department stoji iza Bejlija. „Ambasador Bejli i njegov tim rade u partnerstvu sa makedonskom vlašću kao i sa civilnim društvom na unapređivanju politike i ciljeva SAD. Stejt department ima potpuno poverenje u našu Ambasadu i ambasadora u Makedoniji“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari