Kongresmeni za podršku Srbiji i Balkanu 1Foto: www.wikipedia.org/ Lawrence_Jackson

Grupa od 14 članova Predstavničkog doma američkog Kongresa uputila je pismo državnom sekretaru Reksu Tilersonu u kojem poziva na obnavljanje političke pažnje posvećene Balkanu i dodatnu podršku Srbiji, preneo je Glas Amerike.

Srbija je najveća zemlja na Balkanu i politička okosnica celog regiona. Značaj Balkana pokazivao se kroz istoriju i sa izostankom balkanske stabilnosti biće ugrožena evropska stabilnost, navodi se u pismu, čija su prva dva potpisnika kopredsedavajući srpskog kokusa Ted Po i Emanuel Kliver.

Kongresmeni navode da Balkan i dalje opterećuju duhovi sukoba iz prošlosti a da zategnuti i nepotpuni odnosi Srbije i Kosova ostaju ključna prepreka za stabilnost celog regiona.

Oni navode reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je prošlog meseca naveo da će njegova vlada u odnosu na to dugotrajno pitanje zauzeti „ozbiljan i odgovoran pristup, hrabar i realističan, okrenut ka budućnosti“.

Verujemo da je u interesu Sjedinjenih Država da podrže taj pristup čiji je cilj promovisanje trajne stabilnosti i uzajamnog poštovanja, uz obezbeđivanje spremnosti srpskog rukovodstva da ga sprovede, ocenjuje grupa kongresmena.

U pismu poslatom 3. oktobra se ističe da su produžena američka pažnja i podrška regionu Balkana neophodni, imajući u vidu bezbednosne izazove sa kojima se zemlje regiona sada suočavaju.

Srbija je odgovorila odgovorno i pozitivno na migrantsku krizu uprkos velikom humanitarnom i finansijskom opterećenju njenog sistema azila, navode kongresmeni i dodaju da je Beograd radio na borbi protiv trgovine ljudima koja se posebno razvila zbog migrantske krize, te da je od početka
krize Srbija uhapsila oko 2.300 krijumčara ljudima.

Zemlje regiona takodje se suočavaju sa novim bezbednosnim izazovima koji prete zbog regrutovanja terorista, navode kongresmeni, uz podatak da se u Siriji trenutno nalazi najmanje 875 boraca sa Balkana.

Srbija, kao centralna zemlja regiona, sarađuje sa američkom vladom i međunarodnom zajednicom u borbi protiv međunarodnog terorizma i razvoju snažnih antiterorističkih mera i strategija, ističe se u pismu Tilersonu.

Podrška SAD Srbiji je od posebno vitalnog značaja za Beograd, kako bi ostvario strateški cilj članstva u EU. Njen put ka Uniji neće samo ojačati demokratske aspiracije Srbije, već će unaprediti i američki interes trajnog mira i stabilnosti u širem regionu, navodi se u pismu.

Dodaje se da će odlučno uključivanje Srbije u zapadni tabor biti najbolja odbrana od spoljnih zloćudnih uticaja, čiji je cilj da se poremeti evropsko jedinstvo i transatlantsko savezništvo.

Nadamo se da će Balkan posle nemira proteklih decenija imati budućnost kao deo demokratske i mirne Evrope i pozivamo vas da kao prioritet postavite podršku širem regionu Balkana generalno, a specifično – Republici Srbiji, zaključuje se u pismu.

Pored Poa i Klivera, pismo su potpisali Stiv Stivens iz Ohaja, Piter Viskloski iz Indijane, Džejms Mekgavern iz Masačusetsa, Zoi Lofgren iz Kalifornije, Rendi Veber iz Teksasa, Gregori Miks iz Njujorka, Brajan Ficpetrik iz Pensilvanije, Dženis Šakovski iz Ilinoisa, Dejvid Sisilin iz Rod Ajlenda, Albio Sires iz Nju Džersija, Skot Peri iz Pensilvanije i Gas Bilirakis iz Floride, navodi G

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari