Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov pozdravio je, prenosi Beta, „konstruktivne“ razgovore sa američkim kolegom Antonijem Blinkenom, nakon njihovog prvog sastanka od izbora predsednika Sjedinjenih Država Džozefa Bajdena. „Razgovor mi se učinio konstruktivnim“, rekao je Lavrov, javila je agencija RIA Novosti.
Rusija i SAD „shvataju potrebu da treba da se stane na kraj nezdravoj klimi koja se formirala u odnosima Moskve i Vašingtona poslednjih godina“, rekao je Lavrov. Šefovi diplomatije Rusije i SAD sastali su se u sredu u Rejkjaviku, gde su otputovali na ministarski sastanak Saveta Arktika.
Lavrov je rekao i da ima utisak da Amerikanci, kao i Rusi, nisu srećni zbog uzajamnih proterivanja diplomata, do kojih je došlo u nekoliko navrata poslednjih godina. „Ova lančana reakcija, po mom mišljenju, nikome ne pomaže“, rekao je ruski ministar. Lavrov je rekao i da je Rusija potvrdila svoj predlog „da započne dijalog o svim aspektima (…) strateške stabilnosti“.
Sastanak Džozefa Bajdena i ruskog predsednika Vladimira Putina mogao bi da bude održan u junu u trećoj zemlji, prema navodima u Moskvi i Vašingtonu, iako datum i mesto još nisu zvanično utvrđeni.
Blinken je pozvao na saradnju sa Rusijom, kako bi „svet bio bezbedniji“, ali je takođe upozorio da će Vašington odgovoriti ako Moskva „postupa agresivno“, prenosi servis Dojče velea na engleskom. „Ako Rusija nastupa agresivno protiv nas, naših partnera, naših saveznika, mi ćemo odgovoriti“, rekao je američki državni sekretar. „Ako lideri Rusije i Sjedinjenih Država mogu zajedno da rade … svet može biti bezbednije i sigurnije mesto“, rekao je Blinken. SAD i Rusija bi mogle zajedno da rade na suzbijanju pandemije virusa korona, borbi protiv klimatskih promena, rešavanju nuklearnih programa Irana i Severne Koreje i sukoba u Avganistanu, istakao je Blinken. „Tražimo predvidljiv, stabilan odnos s Rusijom za koji mislimo da je dobar za naš narod, dobar za ruski narod i za svet“, rekao je američki državni sekretar.
Kremlj je danas, navodi Beta, pozdravio „pozitivne signale“ po rusko-američke odnose nakon prvog sastanka šefova diplomatije dve zemlje.
„Upravo je ovaj razgovor pozitivan signal“, rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov koji je upotrebio isti izraz da bi pozdravio odustajanje Vašingtona od sankcija glavnoj kompaniji koja je uključena u izgradnju gasovoda Severni tok 2 između Nemačke i Rusije. „Očigledno je da ovaj proces neće biti lak. Mnogo problema se nakupilo“, rekao je Peskov, ukazujući da će razgovori „sigurno doprineti analizi koju Moskva radi za sastanak dvojice predsednika“ Vladimira Putina i Bajdena.
Kontramere protiv Skoplja
Rusija je danas najoštrije osudila proterivanje ruskog diplomate iz Severne Makedonije i najavila da će preduzeti kontramere, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova. „Protiv ruske diplomatske misije u Severnoj Makedoniji 14. maja je preduzet je neprijateljski čin. Lokalne su vlasti jednog od diplomata proglasile za ‘persona non grata’. Najoštrije osuđujemo takve neosnovane postupke koji ne mogu da ne utiču na odnose Rusije i Severne Makedonije. Uslediće protivmere“, navodi se u saopštenju, prenosi Beta.
Ministarstvo spoljnih poslova Severne Makedonije objavilo je 18. maja da je, u skladu sa Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima, jedan diplomata u ambasadi Rusije u Skoplju proglašen nepoželjnom osobom u Severnoj Makedoniji. Precizira se da je 14. maja u prostorije tog ministarstva bio pozvan ruski ambasador u Skoplju i da mu je tada „uručena nota kojom se nalaže da navedeni diplomata napusti teritoriju Severne Makedonije u roku od sedam dana“. U saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Severne Makedonije se ne precizira koji je ruski diplomata poreteran i zbog čega.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.