Korbin: Mej ne shvata šta se dogodilo 1Foto: EPA-EFE/ WILL OLIVER

Nakon tesne pobede na glasanju o poverenju, britanska premijerka Tereza Mej juče se sastala sa članovima parlamenta kako bi se pronašao način da se nastavi sa Bregzitom.

Ona je rekla da želi da se razgovori odvijaju „u konstruktivnom duhu“ i da bude postignut parlamentarni konsenzus o budućem sporazumu o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije.

Međutim, sa brojnih strana su stigle kritike da ona nije spremna na kompromis niti da izmeni ograničenja koja je postavila. Premijerka insistira na tome da će „ispoštovati presudu britanskog naroda“ i da „u parlamentu traga za najširim mogućim pogledima na sporazum o Bregzitu“. Osim toga, ona je pozvala članove parlamenta „da ostave sopstvene interese po strani“. Kako je najavljeno, Mej će u ponedeljak, 21. januara, pred parlamentom objaviti svoj novi plan o povlačenju iz EU, a za utorak, 29. januar, je zakazana celodnevna debata i glasanje o tom predlogu. „To neće biti lak zadatak, ali članovi parlamenta znaju da su dužni da se ponašaju u skladu sa nacionalnim interesom, da postignu konsenzus i okončaju ovu stvar“, zaključila je Mej.

Lider laburista Džeremi Korbin izjavio je da, pre nego što bilo kakvi „pozitivni pregovori“ počnu, premijerka mora da isključi mogućnost Bregzita bez sporazuma. On je rekao da je Mej pretrpela najrazorniji i najveći poraz koji je neka vlada ikada doživela u istoriji i to upravo zbog njenog glavnog političkog „projekta“ – Bregzita, dodajući da je njen sporazum mrtav. „Ona je potpuno nesposobna da shvati šta se zapravo dogodilo“, rekao je Korbin i dodao da je vlada preživela glasanje o poverenju samo „za sada“, nagovestivši da bi mogao da pokrene dodatne zahteve za stavljanje poverenja na ispit. On je naglasio da će, ako vlada bude nastavila da potencira mogući izlazak iz EU bez sporazuma, laburisti „potražiti druge opcije, uključujući i glas naroda“.

Lider Škotske nacionalne partije u parlamentu Ijan Blekford je posle jučerašnjeg sastanka sa premijerkom rekao da odlaganje primena Člana 50 – dvogodišnjeg mehanizma koji znači da Britanija treba da napusti EU 29. marta – zatim isključivanje mogućnosti Bregzita bez sporazuma, kao i opcija drugog referenduma trebalo da čine osnovu budućih pregovora.

Liderka Socijaldemokratske stranke Velsa Liz Savil-Roberts kaže da su razgovori usmereni na „pronalaženje pravog rešenja“ ali da „to znači isključivanje Bregzita bez sporazuma i mogućnost glasanja naroda o evropskoj budućnosti“. Lider liberaldemokrata Vins Kejbl je posle razgovora izjavio da je ohrabren premijerkinom „voljom da razgovara o svim pitanjima detaljno“, ali je naglasio i da je „prvi izbor“ njegove stranke – još jedan referendum. Članica parlamenta iz Zelene stranke Karolina Lukas tvrdi da je premijerka tokom razgovora odbila da isključi mogućnost Bregzita bez sporazuma, kao i da ne prihvata opciju odlaganja primene Člana 50.

Između Tereze Mej i članova parlamenta, uključujući i njen kabinet, vlada duboka podela u vezi mogućih kompromisa, kao što je mogućnost ostajanja u carinskoj uniji. Bivši premijer Toni Bler upozorio je da je odlaganje „neizbežno“ u ovom trenutku i da bi Bregzit bez sporazuma naneo „ogromnu štetu“ britanskoj ekonomiji. Tajms piše da liderka Donjeg doma Andrea Lidsom i drugi članovi kabineta koji podržavaju Bregzit žele da Mej parlamentu u ponedeljak predstavi „plan B“ koji bi obuhvatao obećanje da će biti nametnuto vremensko ograničenje za severnoirski „bekstop“ (čvrsta granica) i da će se pregovarati o sporazumu o slobodnoj trgovini po ugledu na Kanadu.

Neki mediji prenose da je Ijan Blekford pisao Korbinu i drugim opozicionim liderima kako bi od njih zatražio da podrže drugi referendum kao zvaničnu poziciju Laburističke stranke. Osim toga, u pismu koje je objavio Tajms vidi se da je preko 170 vodećih biznismena zatražilo da Mej i Korbin pristanu na održavanje drugog referenduma o izlasku iz EU. „Sada je prioritet da sprečimo ispadanje iz EU bez ikakvog sporazuma. A jedini izvodljiv način da se to postigne je da pitamo narod da li i dalje želi da napustimo EU. Političari više ne smeju da gube vreme na fantazije. Zato pozivamo političke lidere obe glavne stranke da podrže referendum“, navodi se u pismu.

Raste popularnost EU

Rezultati najnovije ankete pokazali su da oko 12 odsto više Britanaca želi da ostane u EU, javila je agencija „Press Association“. Istraživanje koje je uključivalo preko 1.000 glasača pokazalo je da bi 56 odsto njih sada glasalo za ostanak u EU, naspram 44 odsto koji žele da se izađe. U istoj proporciji glasači su se izjasnili za drugi referendum, što je za tri procenta više nego prilikom slične ankete sprovedene pre Božića. Među pristalicama laburista oko 78 ljudi odsto podržava novi referendum.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari