Koronopolis 1Foto: EPA-EFE/ MATTEO BAZZI

Kubanski lekari dočekani su u Italiji kao spasioci u borbi protiv virusa korona.

Lek interferon alfa 2b koji je proizvod kubanske farmacije jača imuni sistem i upotrebljavan je tokom ranijih epidemija, a bio je među lekovima koji su kineski lekari koristili da spreče prenošenje virusa korona. Brojne države u današnjim dramatičnim uslovima otimaju se za ovaj lek.

Kubanska „lekarska diplomatija“ priznata je širom sveta. Danas oko 60.000 kubanskih lekara i drugih zdravstvenih radnika radi u 70 država sveta.

Kuba je postala lider u borbi protiv HIV-a.

To je bila prva zemlja koja je onemogućila prenošenje HIV-a sa zaražene majke na bebu, što se smatralo ključnim trenutkom u borbi protiv HIV-a u svetu.

Ona je bila jedina država koja je prošle nedelje dozvolila britanskom kruzeru MS Breameer da pristane i iskrca više od 1000 putnika koji su kasnije odleteli iz Havane u London.

Kuba danas godišnje od svojih medicinskih usluga zarađuje 11 milijardi dolara. Za razliku od zapadnih zemalja, Kuba je, 2014. poslala stotine medicinara u Afriku da iskorene ebolu.

Tadašnji generalni sekretar UN Ban Ki Mun molio je za povećanje pomoći i resursa za 20 puta.

Velike države nisu se odazvale. Na scenu je stupila država od svega 11 miliona stanovnika, izolovana i pod američkim sankcijama, sa nacionalnim dohotkom od svega 6 000 dolara. Zapadne države bile su zabrinute jedino da zaraza ne pređe njihove granice.

Kuba je obezbedila najveću zdravstvenu pomoć posle zemljotresa na Haitiju 2010.

Predsednik Sijera Leonea Ernest Bai Korona lično je 2014. dočekao kubanske lekare i podsetio da je to nastavak prijateljstva iz sedamdesetih godina, kada je Kuba bila snažno prisutna u Africi, u konkurenciji s tadašnjom Jugoslavijom.

Ali, Kuba je održala svoje mesto.

U avgustu 1960, Ernesto Če Gevara, i sam lekar, sanjao je o svetu u kom će svaki lekar da koristi svoje znanje u službi revolucije i ljudi. Če Gevara se pridružio borcima za slobodu u Kongu.

Pošto je postao sumnjičav prema namerama ustanika, predložio je da se vojna pomoć zameni medicinskom. Tada je počela istorija napredne medicine u jednoj od najsiromašnijih zemalja na svetu. Tokom sedamdesetih, kubanski lekari, učitelji i drugi stručnjaci, radili su u 17 afričkih država. I danas se zbog toga posteri sa pokličima „Viva la Revolusion Siempre“ nalaze na afričkim ulicama, baš kao i ljubav prema salsi.

Kuba već godinama daje pune stipendije studentima iz celog sveta za studije na međunarodnom državnom univerzitetu Escuela Latinoamericana de Medicina.

Ovi doprinosi bili su obrazloženje Obaminoj administraciji da ukine sankcije ovoj ostrvskoj zemlji posle više decenija. Prve sankcije koje su ukinute bile su one koje su se odnosile na medicinu i medicinske usluge. Trampova administracija nastoji da protera kubanske ekipe iz celog sveta. Uspela je do sada iz Bolivije i Brazila.

Ali, pandemija koronavirusa otvorila je nova vrata kubanskoj medicini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari