"Kosovo u ofsajdu": Šta nemačka štampa piše o krizi na severu Kosova? 1Foto: EPA-EFE/ ANDREJ CUKIĆ; Foto: EPA-EFE/ VALDRIN XHEMAJ

Štampa nemačkog govornog područja ne prestaje da se bavi Kosovom, piše Dojče vele. Pritom se primećuje do sada nezamisliva promena odnosa zapadnih zemalja prema Prištini i analiziraju se uzroci eskalacije.

Pod naslovom „Kosovo u ofsajdu“ dnevni list Frankfurter algemajne cajtung donosi komentar Rajnharda Vezera koji navodi da premijer Kosova Aljbin Kurti „ima dugu istoriju konfrontacija sa zapadnim saveznicima svoje zemlje“.

Autor tako podseća na proteste koje je Kurti organizovao protiv misije Ujedinjenih nacija na Kosovu, protiv mirovnog plana UN za konflikt sa Srbijom, a i da se „od početka protivio sporazumu kojim je EU pre deset godina želela da postigne normalizaciju odnosa između Srbije i njene bivše pokrajine“.

„Dakle, kada kao premijer sabotira primenu sporazuma, on je konsekventan. Kada bi čovek bio naklonjen Kurtiju, mogao bi njegovo držanje da opiše kao doslednost. Ali, u stvarnosti, to je tvrdoglavost kojom on šteti svojoj zemlji. I to, moguće je, trajno.“

Kurti je za sada prokockao podršku Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, ocenjuje autor.

„U Briselu više ne važi Srbija kao remetilački faktor na Balkanu, već Kosovo – i to uprkos činjenici da Beograd nije promenio opstruktivno držanje kojim je godinama sprečavao rešenje konflikta. Očito Kurti nije shvatio koliko je Zapadu važno da Balkan ostane miran u kontekstu ruskog napada na Ukrajinu“, procenjuje autor frankfurtskog lista, a na kraju dodaje i sledeće:

„Cinični moćni političar u Beogradu Aleksandar Vučić je drugačiji kalibar. Za unutrašnju upotrebu podstiče prorusku propagandu – a isporučuje oružje Ukrajini.“

„Igra sa vatrom, koja lako može da se otme kontroli“

I švajcarski dnevni list Noje cirher cajtung donosi tekst o Kosovu, a autor članka Andreas Ernst ovako objašnjava razloge promene odnosa Vašingtona i Brisela prema Prištini:

„Premijer Kurti bi time trebalo da se prinudi na povlačenje svoje specijalne policije sa severa Kosova i sprovođenje izbora u četiri opštine. Brisel je dodatno otkazao posetu na visokom nivou sa predstavnicima kosovske vlade i privremeno obustavio finansijsku podršku zemlji. U sledećem koraku, zemlji preti suspenzija Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji koji reguliše odnose EU i Kosova. I planirano uvođenje dugo priželjkivanog bezviznog režima za građane Kosova, Brisel bi mogao da odgodi. Već početkom meseca Sjedinjene Američke Države su zaustavile svoju podršku za priznavanje Kosova u međunarodnoj zajednici i otkazale zajedničku vojnu vežbu“, piše švajcarski list uz ocenu da je „koncentrisana kaznena akcija protiv zemlje koja je 2008. postala nezavisna uz pomoć Zapada – bez presedana.“

Autor potom opisuje poznate činjenice koje su zaoštrile odnose Prištine i Zapada – Kurtijevo odbijanje da prihvati zapadne predloge za smirivanje sukoba na severu Kosova.

„On se sa začuđujućom tvrdoglavošću drži svoje legalističke strategije u kojoj se integracija buntovnog dela zemlje posmatra kao čisto pravna stvar. Prema tom tumačenju, radi se samo o tome da se tamo primene zakoni Kosova, a ostalo će se samo po sebi srediti. Kurti je uputio poruku Briselu da novi izbori dolaze u obzir tek kada pohapsi podstrekače nereda. I prisustvo specijalne policije bi tek tada moglo da se smanji“.

Autor potom opisuje hapšenje jednog navodnog podstrekača nereda u Mitrovici, privođenje tri kosovska policajca koje je obavila policija Srbije, kao i zabranu uvoza srpske robe i prelaska granice sa srpskim tablicama.

„To je opasan razvoj događaja. Ništa od toga se ne dešava bez zelenog svetla iz Beograda i Prištine, mada nije u interesu ni jedne ni druge vlade da dođe do otvorenog sukoba. Ipak, te provokacije su igra s vatrom, koja lako može da se otme kontroli. Sve to je propraćeno medijskim kampanjama koje posebno srpski predsednik Aleksandar Vučić vodi krajnje agresivno“, piše Noje cirher cajtung.

„Zapadni krizni menadžeri tačno znaju da sa svakim danom raste rizik eskalacije. Zato svojim merama vrše pritisak na Kurtija da organizuje izbore na severu Kosova i da razradi predlog delimično autonomne Zajednice srpskih opština.“

„Kurti je poznat po tome da ne izbegava sukobe“, navodi švajcarski list, „ali na duže staze neće moći da odbija predloge iz Brisela i Vašingtona. Priština je dugoročno zavisna od zapadne pomoći, i ekonomski i diplomatski.“

Gervala-Švarc: Zapad preti Prištini umesto Beogradu

Na istu temu, pre nekoliko dana za berlinski Tagesšpigel je, između ostalog, govorila i ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervala-Švarc. Za nju su nedavni sukobi na severu Kosova znak da je „Vučić dobio šta je hteo – etapnu pobedu nasilja“.

„Sada znamo da su napadi na Kfor u Zvečanu organizovani iz Srbije uz pomoć nasilnih hordi kriminalaca, svojevrsne mini-kopije Vagnerovih plaćenika. Sada znamo imena i vezu sa srpskom državom“, kaže kosovska ministarka.

„To je novi kvalitet: Srbija je snažno napala NATO-trupe. To je test da se vidi kako će Zapad reagovati. A nije reagovao pretnjom sankcijama Srbiji – već sopstvenom savezniku“, kaže Gervala-Švarc.
Ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervala-Švarc

„Kada Vučić pošalje svoje nasilnike, od nas se traži da popustimo pred nasiljem. Kakav fatalan signal! To će dugo imati uticaja. Teško da je moglo bolje da ispadne za Moskvu“, kaže ministarka.

Ona je ujedno upozorila na mogućnost dalje eskalacije: „Ako mi na Zapadu ne razumemo da ovo nisu lokalni događaji, već namešteni sukobi pod maskom laži o ugroženim manjinama – kao u Ukrajini, kao sa Miloševićem devedesetih – onda preti sledeća eskalacija. Jedan visoki američki diplomata mi je pre nekoliko meseci rekao: ’Bila si u pravu, potcenili smo Ruse na Balkanu.’ Prekretnica u zapadnoj strategiji potrebna je i na Balkanu. Zapad ne sme da se probudi kada bude prekasno, kada krenu tenkovi. U svakom slučaju, Kosovo će se braniti, a drugi će nam pomoći“, kaže ministarka.

Na pitanje šta su po njoj razlozi neuspeha dijaloga između Kosova i Srbije koji se vodi već više od deset godina, Gervala-Švarc kaže da predsednik Srbije „neće dogovor“ i da „njemu treba eskalacija“.

Kako kaže, „Evropska unija redovno posustaje, želeći da kupi Srbiju evrima i smirivanjem. Ali, Vučić je duboko rasistički nacionalista, autokrata koji prezire demokrate. On je glavni čovek Moskve u regionu, on krši sporazume sa EU bez ikakvih posledica. Zato on EU doživljava kao ’papirnog tigra’, a u najboljem slučaju kao ’bankomat’“, kaže ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervala-Švarc.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari