"Krali smo gorivo od Rusa kako bi održali rad generatora": Kako je izgledala okupacija Černobilja iz ugla ukrajinskog inženjera 1 Foto: EPA-EFE/STANISLAV KOZLIUK

Nekadašnju nuklearnu elektranu u Černobilju na severu Ukrajine zauzele su ruske snage prvog dana invazije.

Sada je ponovo pod kontrolom Ukrajine. BBC-jeva novinarka Jogita Limaje je među prvim novinarima koji su ga posetili otkako su Rusi otišli.  Njen prilog možete videti na linku ovde

Prema svedočenju novinarke oko 170 ukrajinskih nacionalnih gardista koji su obezbeđivali postrojenje odvedeno je u podrum i tamo zatočeno. Potom su ruski vojnici pretražili prostorije u potrazi za oružjem i eksplozivom.

Inžinjerima, nadzornicima i drugom tehničkom osoblju je omogućen nastavak rada. U naredna dva dana dovedene su ekipe ruske agencije za atomsku energiju Rosatom.

Černobilsko osoblje je bilo stalo da zadrži kontrolu nad održavanjem elektrane. To nije funkcionalna elektrana, ali radioaktivni otpad se skladišti na mestu najgore nuklearne katastrofe na svetu. Milijarde dolara potrošene su od nesreće 1986. da bi se počistila i sprečila dalja kontaminacija. Ako se uslovi na lokaciji ne prate na odgovarajući način, postoji veliki rizik od oslobađanja nuklearnog materijala.

„Hteli su da znaju kako se upravlja tim objektom. Tražili su informacije o svim procedurama, dokumentima i operacijama. Bio sam uplašen jer je ispitivanje bilo stalno, a ponekad i nasilno“, rekao je za BBC Oleksandar Lobada, nadzornik radijacione bezbednosti u stanici.

Morali smo stalno da pregovaramo sa njima i trudimo se da ih ne uvredimo, tako da su dozvolili našem osoblju da upravlja objektom“, rekao je inženjer Valerij Semonov.

Kada je struja u stanici bila isključena na tri dana, Valerij je rekao da se mučio da pronađe gorivo da bi generator radio, čak je pribegao i krađi od Rusa.

„Da smo izgubili struju, moglo bi da bude katastrofalno“, objasnio je Aleksandar. „Radioaktivni materijal je mogao da bude pušten. Razmere toga, možete zamisliti. Nisam se plašio za svoj život. Plašio sam se šta će se dogoditi da nisam bio tamo i nadgledao postrojenje. Plašio sam se da će biti tragedija za čovečanstvo“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari