Kolumbijska vlada je danas saopštila da je deforestacija u toj zemlji opala za 36 odsto u 2023. godini što predstavlja najniži nivo od kada je evidencija počela.
U saopštenju predsednika Kolumbije Gustava Pjetra navodi se da je obim deforestacije, odnosno rašumljavanja ili seče i uklanjanja šume sa zemljišta koje se zatim preobražava za nešumsku upotrebu pala u celoj zemlji na oko 792 kvadratna kilometra u 2023. godini, u odnosu na oko 1.235 kvadratnih kilometara godinu dana ranije.
Smanjenje „znači da je 44.262 hektara šume prestalo da se seče“, rekla je novinarima ministarka životne sredine Susana Muhamad. „To je veoma dobra vest, ali definitivno ne možemo reći da je bitka dobijena. Nastavljamo da se suprotstavljamo nelegalnim ekonomijama.“
Kada je izabran 2022. godine, Petro je obećao da će zaustaviti rekordno visoke stope krčenja šuma u Amazoniji ograničavanjem seče i stvaranjem rezervata u kojima je domorodačkim zajednicama i drugima dozvoljeno da beru gumu, acai i druge nedrvne šumske proizvode.
Napredovanje mirovnih pregovora između vlade i gerilskih grupa u toj oblasti, zajedno sa finansijskim podsticajima za farmere u Amazonu da pomognu u očuvanju, doveli su do željenog pada.
Eksperti za životnu sredinu proteklih godina rekli su da je smanjenje krčenja šuma takođe verovatno povezano sa naređenjima disidentskih grupa gerilaca FARC o zabrani seče šuma. Muhamad je danas rekla da će snažno prisustvo vladinih oružanih snaga u ovim oblastima, kao i napredak postignut u mirovnim pregovorima, biti ključni za održavanje opadajućeg trenda deforestacije.
Međutim brojke za sledeću godinu ne izgledaju obećavajuće. Već je zabeležen značajan porast krčenja šuma zbog efekata suvog vremena izazvanog El Ninjom, što je vremenski fenomen koji zagreva centralni Pacifik. Masovno stočarstvo, usevi droge i ilegalna eksploatacija i seča šuma i dalje izazivaju velika krčenje šuma u toj južnoameričkoj državi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.