princ čarls i kamilaFoto: EPA-EFE/MAURICIO DUENAS CASTANEDA

Draguljima optočene krune, mačevi i skiptari možda će imati najblistaviji sjaj na krunisanju Čarlsa III, ali od svih kraljevskih regalija najveći značaj iz istorijske perspektive mogla bi da ima obična kašika, piše Gardijan.

Kada 2.000 gostiju bude svedočilo krunusanju u Vestminsterskoj opatiji 6. maja, regalije – sveti objekti koji simbolizuju monarhijske dužnosti i moći – će igrati ulogu koju su igrale u ovom istom pozorištu već skoro 1.000 godina.

Pa ipak, većina od tih neprocenjivih objekata nije starija od 350 godina, pošto su kraljevski dragulji uništeni a zlato i srebro pretopljeni u novčiće posle engleskog građanskog rata i pogubljenja Čarlsa I 1649. godine.

Ponovo ih je napravio kraljevski zlatar po naređenju Čarlsa II tokom 1660-1661.

Jedan od retkih preživelih predmeta je posrebrena krunidbena kašika, najstarija od svih regalija koje će biti korišćene 6. maja, a o kojoj je detalje sada objavila Bakingemska palata.

Ova kašika, koja datira iz 12. veka – u koju se ulje, osvećeno u crkvi Svetog groba u Jerusalimu, sipa pre miropomazanja novog kralja i kraljice – je preživela čistku regalija Olivera Kromvela.

Prodata je za 16 šilinga Krementu Kinersliju, zvaničniku koji se starao o graderobi Čarlsa I, a zatim i o Kromvelovoj.

Kinersli ju je vratio – prema nekim navodima za malu naknadu – za krunisanje Čarlsa II.

Kašika, za koju se smatra da je prvi put pripadala Henriju II ili Ričardu I, ima ovalno udubljenje podeljeno na dva dela, što omogućava kenterberijskom nadbiskupu da lako umoči dva prsta u ulje i zatim napravi krstove na rukama, grudima i glavi novog monarha.

princ čarls i kamila
Foto: EPA-EFE/NEIL HALL

„Iako je možda najskromnija u kraljevskoj kolekciji, ova kašika je najstarija i jedini je pravi preživeli“, kaže Ketrin Džons, viši kustos dekorativne umetnosti u Kraljevskoj kolekciji.

Džons smatra da je preživela upravo zato što je samo kašika, te nije automatski povezivana sa najvećim kraljevskim ceremonijalnim događajem.

Dok je kašika možda najstarija, jedna od najkontroverznijih regalija mogao bi da bude skiptar sa golubom kraljice supruge.

Korišćen prilikom krunisanja od Džejmsa II 1685, ovaj skiptar je napravljen od slonovače, sa zlatnim postoljem, dug je gotovo metar, a na njegovom vrhu se nalazi emajlirani golub koji predstavlja sveti duh.

Izveštaji da će ovaj skiptar izostati na krunisanju su neosnovani, kažu kraljevski zvaničnici, uprkos kontroverzi zbog slonovače i činjenici da je princ Vilijam navodno ranije rekao da bi voleo da sva slonovača koju poseduje Bakingemska palata bude uništena.

Vlada je najavila da će biti organizovana nova mesta sa monitorima za praćenje krunisanja, tako da će ih biti ukupno 57.

Poručeno je više od 32.000 velikih krunidbenih lanč paketa i planirano je oko 50.000 događaja u susedstvima, saopštilo je ministarstvo za digitalne medije, kulturu, medije i sport.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari