Kuda idu kineski putnici sada kada su granice ponovo otvorene? 1Foto: Aleksandar Roknić

Jedan softverski inženjer koji živi u kineskom gradu Sudžou, sanja o svom prvom velikom putovanju nakon kovida 19.

Ovaj 32-godišnjak kaže da su destinacije poput Južne Koreje, Evrope, Japana, Novog Zelanda i Australije visoko rangirane na listi. Ali njegove oči uprte su u SAD.

„Kada budem imao dovoljno novca, prvo bih voleo da posetim Ameriku“, kaže za CNN Travel.

„Amerika je lider i u kompjuterskoj i IT industriji, pa želim da posetim Silikonsku dolinu i poznate univerzitete kao što su MIT, Stanford i tako dalje“, priča ovaj Kinez.

On nije jedini kineski državljanin koji se nada da će putovati u inostranstvo, sada kada kineska vlada ponovo izdaje pasoše.

Prema podacima Trip.com grupe, rezervacije odlaznih letova porasle su za 254 odsto krajem decembra, dan nakon što je objavljeno da će ograničenja putovanja biti ublažena od 8. januara.

„Optimistični smo“, kaže za CNN Travel Vendi Min, šef odeljenja za medije i izvršne komunikacije u Trip.com Group, dodajući da će „najnovija najava politike je ohrabrujuća i očekujemo jaku zaostalu potražnju i povećanje poverenja potrošača“.

Najpopularnije destinacije do sada su Singapur, Južna Koreja, Hong Kong, Japan i Tajland, na osnovu rezervacija Trip.com Grupe, a za dugolinijske destinacije, SAD, Velika Britanija i Australija prednjače.

„Trend koji smo videli je da su letovi na kratkim relacijama popularni zbog (nižih) cena. Singapur, Južna Koreja i Japan su uvek bili prilično popularni među kineskim putnicima, čak i pre kovida“, kaže Min.

„Ima smisla da se regionalna putovanja prvo oporave“, kaže dr. Volfgang Georg Arlt, izvršni direktor Kineskog instituta za istraživanje inostranog turizma (COTRI), pošto je lakše i jeftinije posetiti obližnje destinacije.

Ali za prvi kvartal 2023. očekuje se da budu popularna isključivo hitna putovanja, kao što su poslovna putovanja, porodična okupljanja, studentska putovanja ili zdravstvene potrebe, dodaje on.

Prema Arlt-u, putovanja u slobodno vreme će početi da se razvijaju u drugom tromesečju godine kada stvari poput procesa odobravanja pasoša i viza teku glatko, a letovi su u potpunosti nastavljeni.

Vlada je provela tri godine čineći da se ljudi u Kini plaše spoljnog sveta, tako da će neki i dalje biti zabrinuti da li je bezbedno putovati.

Tokom pandemije, kineski državni mediji i vladajuća Komunistička partija više puta su isticali visok broj smrtnih slučajeva u mestima kao što su SAD i Velika Britanija u poređenju sa relativno niskim brojkama u Kini, kao dokaz superiornosti kineskog autoritarnog sistema.

„Posle svih streseva i problema, a za mnoge i tuge (zbog velikog broja umrlih od kovida 19 u Kini), može se očekivati da će mnogi izabrati da pobegnu od svega na dugi vikend ili na nekom odmaralištu na plaži. u Vijetnamu, Tajlandu ili Kambodži“, kaže Arlt.

Sijena Parulis-Kuk je direktorka marketinga i komunikacija u agenciji za digitalni marketing Dragon Trail International. Ona ukazuje na Maldive kao destinaciju koju biraju bogati putnici 2023.

Pre pandemije, Kina je bila najveće svetsko tržište odlaznih putovanja po broju odlazaka i potrošnji. Prema podacima Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija (UNVTO), kineski putnici su 2019. godine obavili 154,6 miliona putovanja u inostranstvo i potrošili skoro 255 milijardi dolara.

U 2019. Tajland je bio broj jedan najposećenija destinacija kineskih putnika, koja prima oko 11 miliona kineskih turista – više od četvrtine dolazaka u inostranstvo u zemlju.

Japan je bio na drugom mestu, privukao je 9,5 miliona kineskih putnika u 2019, prema Japanskoj turističkoj statistici. Vijetnam je u međuvremenu privukao 5,8 miliona; Južna Koreja, otprilike 5,5 miliona; i Singapur, 3,6 miliona.

Kineski putnici su imali tri godine da sanjaju o tome gde žele da odu i razmenjuju priče sa prijateljima, kaže Arlt, a raste interesovanje za otkrivanje manje konvencionalnih destinacija.

S obzirom na to da je Kina činila otprilike 14 odsto od 1,8 biliona dolara globalne turističke potrošnje u 2019. godini, mnoge destinacije su sa nestrpljenjem čekale povratak putnika u zemlju.

Ali neposredno pre ponovnog otvaranja Kine, stupio je na snagu talas ograničenja ulaska i pregleda.

SAD, Kanada, Japan, Australija, Indija, Italija, Velika Britanija i Francuska, između ostalih, najavile su planove da zahtevaju negativan test na kovid 19 pre polaska zbog talasa infekcija u zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari