Kurdi se okrenuli Asadu i Putinu 1Foto: Beta/AP-Felipe Dana

Sirijske trupe počele su da ulaze na sirijsku teritoriju koja je pod kontrolom Kurda što je deo dogovora između kurdskih snaga i režima Bašara al Asada – da predaju ključne gradove Damasku u zamenu za zaštitu.

Dogovor koji su kurdski lideri, kako tvrde, nevoljno sklopili sa sirijskim snagama nakon četiri dana nemilosrdnih napada turske artiljerije i vazdušnih udara, preti otvaranjem novog fronta – između sirijskih i turskih snaga – u građanskom ratu u Siriji koji traje već devet godina.

Širom severoistoka Sirije pucalo se i danas. Prema više nepotvrđenih izveštaja, sirijski vojnici vec? su ušli u kurdski grad Manbij, u skladu sa nedeljnim dogovorom. Istovremeno, predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan signalizirao je juče ujutru da se sirijske milicije povezane sa turskim snagama pripremaju za pokušaj zauzimanja grada. Dalje ka istoku, sirijska vojska kaže da su stigli do  Tal Tamra, što je nekih dvadesetak kilometara od turske granice.

U međuvremenu, turski borci i njihovi saveznici nastavili su napade na Tel Abjad i Ras al Ajn, dva grada koja su u središtu nastojanja Ankare da potisne kurdske borce, koje smatra teroristima, daleko od južne granice i stvori tampon zonu, gde bi, kako navode, smestili najmanje milion sirijskih izbeglica.

Sirija i Turska sporadično su razmenjivali neprijateljstva u proteklih devet godina ali njihove snage nisu se nikad upuštale u dužu borbu čak su se povlačili u ključnim trenucima prilikom ranijih turskih upada na sirijsku teritoriju.

Sirijski državni mediji juče su izveštavali da se jedinice predsednika Bašara al Asada kreću ka severu „kako bi se suočili sa turskom agresijom na sirijsku teriroriju“.

Pojedini navodi sugerišu da bi dogovor između režima u Damasku i Kurda mogao da se odnosi na celi severoistok Sirije. Dogovor će, sve je izvesnije, verovatno okončati petogodišnju poluautonomiju kurdskih grupa na severoistoku Sirije.

Zasad je poznato da se dogovor između sirijskog režima i kurdskih vlasti odnosi samo na postavljanje sirijske vojske uz granicu, kako bi zajednički suzbili „ovu agresiju i oslobodili područja u koja su turska vojska i njeni plaćenici ušli“, stoji u saopštenju Sirijskih demokratskih snaga (SDF).

Vođstvo sirijskih Kurda je i ranije, u trenucima kada su turske snage i sirijski pobunjenici pod njihovom komandom izvodili ofanzive protiv njih, sugerisalo da će morati sklopiti dogovor s Asadovim režimom i staviti se pod njegovu zaštitu, odnosno pod zaštitu njegovog moćnog saveznika – Rusije, prenosi Gardijan. Kurdske vlasti su sada, očito zaključile da je stavljanje pod zaštitu Damaska i Moskve manje zlo od turske invazije i okupacije, čak i ako time dovode u pitanje svoju teško izborenu autonomiju u pokrajini koju zovu Rožava i teritoriju koji su oslobodili od ISIS-a.

Na društvenim mrežama pojavila se i nepotvrđena vest da bi SDF mogao prepustiti sirijskoj vojsci ne samo grad Tabku, nego i Raku, bivšu “prestonicu” ISIS-a koja je oslobođena uz ogromne vojne i civilne žrtve.

Naravno, ovaj razvoj događaja povlači za sobom mogućnost daleko ozbiljnijeg sukoba u koji bi bila uvučena Turska s jedne i sirijski režim s Rusijom s druge strane – a možda čak i američke snage, prenose agencije. „Ako sirijska vojska pokuša ući u severoistočnu Siriju, Turska će odgovoriti, tako da bi moglo doći do sukoba između dve vojske“, poručio je i savetnik turskog predsednika Jasin Aktaj.

Turska operacija „Mirni izvor“ počela je u prošlu sredu pošto je predsednik SAD Donald Tramp objavio da se američke snage povlače iz regiona. Tramp nije precizirao rok za končano povlačenje, ali je u nedelju američki sekretar za odbranu Mark Esper kazao da je preostalim 1.000 specijalnih snaga SAD naređeno da napuste „što je pre moguće“ oblast zbog sukoba turskih i kurdskih snaga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari