"Putin nema izbora nego da upadne u zamku Ukrajine": Američki komandant o tri stvari koje bi Kijev mogao da uradi 1Foto: EPA-EFE/GEORGE IVANCHENKO

Veoma je teško razumeti napredak vojne operacije, čak i ako ste na ratištu. Ako ste negde drugde, to je još teže, s obzirom na to da obe strane ističu uspeh i umanjuju neuspeh.

Kada je, na primer, shvaćen ishod i značaj bitke na Bulgeu (Ardenska bitka)? Trebalo je neko vreme.

Dakle, rano je proglasiti Kursk uspehom ili neuspehom, ili čak nerešenim.

Uprkos tome, postoje znaci koji se pojavljuju iz pouzdanih analitičkih izvora da ukrajinska operacija ima bar neki efekat na njen najvažniji cilj – da povuče ruske snage iz istočne Ukrajine u Kursk i tako oslabi svoju uspešnu ofanzivu u Donbasu, ukazuje u analizi za Centar za evropske analize Dag Livermur, zamenik komandanta odreda za specijalne operacije – Zajednička komanda za specijalne operacije u Nacionalnoj gardi vojske Severne Karoline.

Procenjuje se da postoji značajno kretanje snaga u Kursku oblast. Institut za proučavanje rata (ISW) navodi ukrajinske procene da je broj vojnika porastao na oko 40.000 sa oko 11.000 na početku upada.

Ukrajinci kažu da je još 20.000 vojnika na putu.

ISW je naveo da je Ukrajina „primorala rusku vojnu komandu da prerasporedi elemente iz Ukrajine u Kursku oblast i angažuje novoformirane snage iz Rusije u to područje umesto na liniju fronta u Ukrajini“.

Nejasno je koliko bi tih dodatnih ljudi inače bilo raspoređeno u blizini ciljanih ruskih gradova Pokrovsk, Časiv Jar i drugih naselja, ali postoje dokazi da su bar neki preusmereni.

U Kursku su, na primer, identifikovani elementi 15. zasebne motorizovane brigade, koja se borila kod Pokrovska.

Rusija je angažovala značajne snage da povrati gradove koje je Ukrajina zauzela u Kursku, uključujući raspoređivanje pomorske pešadije i elitnih vazdušno-desantnih jedinica.

Ovi napori naišli su na jak otpor ukrajinskih vrlo mobilnih snaga za specijalne operacije, koje su odigrale ključnu ulogu u odbijanju ruskog napredovanja i pokretanju kontranapada.

Izveštaji pokazuju da Ukrajina nastavlja da okupira preko 100 naselja i drži značajnu poziciju, dok se ruske snage bore da uspostave koordinisan odgovor koji je usporen zbog velike udaljenosti i konkurentnih zahteva preko linije fronta od gotovo 1.000 kilometara u Ukrajini.

Ukrajinski pristup Kursku karakterišu zasede, precizni udari i taktika malih jedinica, koristeći njihovo poznavanje asimetričnog ratovanja.

Ovaj stil ratovanja omogućio je Ukrajini da poremeti ruske rute snabdevanja, posebno gađajući infrastrukturu kao što su mostovi i putevi u regionu Kursk.

Ukrajinske snage su, takođe, iskoristile priliku da oslabe rusku odbranu putem udara bespilotnih letelica i raketnih napada velikog dometa.

Uništenje nekoliko mostova preko reke Sejm dodatno je zakomplikovalo ruske napore da organizuje kohezivnu odbranu.

Ukrajinski specijalni operateri su takođe uništili jednu od najvećih ruskih zaliha artiljerije i projektila u kataklizmičkoj eksploziji 17. septembra, koja se procenjuje na više od 1,8 kilotona – što je izazvalo eksplozivni talas koji se osetio na skoro 321 kilometar daleko i registrovan oko tri stepena po Rihterovoj skali.

Uprkos nekim ruskim teritorijalnim dobitcima u istočnoj Ukrajini, posebno u Donjecku, njen napredak je usporen poslednjih dana.

Dok Rusija sada nudi ogromne bonuse za prijavu za regrute, ona se bori da održi svoje snage u trenutnoj snazi i pri tom je suočena sa okupacijom sopstvene teritorije od strane suseda.

Putin možda neće želeti da upadne u ukrajinsku zamku, ali možda nema izbora. Čak 60.000 vojnika verovatno neće biti dovoljno da se ukrajinska vojska izbaci.

Ukrajinske snage za specijalne operacije ključne su za operaciju u Kursku. Ove elitne jedinice bile su izvrsne u brzim udarima, prikupljanju obaveštajnih podataka i destabilizaciji ruskih linija.

Njihovi uspesi u zasedi ruskih kolona, uništavanju konvoja sa snabdevanjem i uništavanju skladišta municije i nafte doprineli su sposobnosti Ukrajine da zadrži teritoriju uprkos pokušajima Rusije da povrati ključne lokacije.

Pored toga, ukrajinski obaveštajci su bili od vitalnog značaja u identifikaciji ruskih ciljeva visoke vrednosti, što je dovelo do preciznih udara koji dodatno narušavaju moral ruskih trupa.

Operacije imaju dvostruku svrhu: ne samo da direktno utiču na bojno polje uništavajući rusku vojnu snagu, već deluju i kao psihološki rat.

Saznanje da ruske snage nisu u stanju da obezbede sopstvenu teritoriju doprinelo je rastućem nezadovoljstvu.

Čak 150.000 ruskih civila pobeglo je iz regiona, ostavljajući za sobom vakuum koji je Ukrajina počela da popunjava uspostavljanjem administrativne kontrole nad nekoliko gradova. Ove akcije signaliziraju nameru Ukrajine da zadrži dugoročno prisustvo u Kursku.

Kremlj se našao u teškom položaju.

Mediji pod državnom kontrolom imaju poteškoća da sastave kohezivan narativ o upadu, često umanjujući ozbiljnost situacije.

Međutim, borbe koje su u toku i sposobnost Ukrajine da se održi narušile su Putinov imidž u zemlji. Simbolični i strateški značaj Kurska za Rusiju, s obzirom na njegovu blizinu Ukrajini i ulogu logističkog čvorišta, doprinosi pritisku na Moskvu da preokrene ukrajinske dobitke.

Šta bi Ukrajina mogla sledeće da uradi?

Prvo, mogla bi da proširi informativne operacije agresivnijim emitovanjem u oblastima pod ruskom kontrolom, naglašavajući ruske vojne neuspehe i humanitarne napore Ukrajine u okupiranim regionima.

Ovo bi moglo da unese dodatnu neslogu među ruskim stanovništvom, posebno kako se ekonomske poteškoće iz rata povećavaju.

Drugo, Ukrajina bi mogla da iskoristi svoju kontrolu nad određenim teritorijama kako bi olakšala bekstvo od ruskih snaga.

Predaja stotina ruskih vojnika ukazuje na nivo razočaranja koji bi Ukrajina mogla da iskoristi obećanjima o bezbednosti i humanom tretmanu. Podsticanje dezerterstva i prebegavanja moglo bi da ubrza slabljenje ruskog vojnog morala.

Konačno, sposobnost Ukrajine da nastavi precizne udare duboko unutar ruske teritorije dok istovremeno brani oblasti koje su zauzele biće ključna.

Održavanje pritiska na ruske linije snabdevanja, ključnu vojnu infrastrukturu i komandne centre dodatno će istegnuti ruske snage, što će otežati Kremlju da pokrene uspešne kontraofanzive u narednim mesecima.

Što duže Ukrajina može da drži Kursk, to je veći politički i vojni rizik za Moskvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari