Ministarstvo prosvete Crne Gore donelo je vrlo mudru odluku o odlaganju školske godine, pogotovo što se ide u susret potencijalnoj epidemiji gripa koja se generiše u vaspitno-obrazovnim ustanovama i širi se na sve druge, ocenio je danas epidemiolog Instituta za javno zdravlje Dragan Laušević.
Ako se dobro pripremimo, kako je rekao, možda ćemo jednim udarcem moći da kontrolišemo obe epidemije.
„Celi svet strahuje od sudara te dve epidemije. Ako se pripremimo, postoji velika verovatnoća da možemo kontrolisati i jednu i drugu“, rekao je Laušević u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore.
On je rekao da se, osim o deci, mora voditi računa i o nastavnom i nenastavnom osoblju, članovima porodica kojima će se deca vraćati iz vrtića, škola i sa fakulteta.
Sve bi to, kaže on, moglo da ima pritisak na zdravstveni sistem.
„Zamislite kad 130.000 dece, đaka i studenata krene u kolektiv kakav to može da bude pritisak za testiranje. Možemo da imamo uticaj i na ekonomiju, jer roditelji sve dece koja su sumnjiva ili inficirana moraju na bolovanja“, rekao je Laušević.
Kad je reč o epidemiološkoj situaciji, ona je, kaže Laušević, još nestabilna, iako se poslednjih dana polako stabilizuje.
„Međutim, to su još značajne brojke. Značajno je ugrožen celi region. Druga važna stvar je da mi očekujemo još neke efekte sezone. Imamo ohrabrujuće podatke, videćemo se kako će se to dešavati, a sva turistička sezona, u svim državama, počev od Grčke, Hrvatske, Francuske, Španije, svuda je došlo do pogoršanja epidemiološke situacije“, rekao je Laušević.
Septembar je, kaže, mesec kad imamo porast enterovirusnih infekcija kod male dece, što može za posledicu imati povećan broj testiranja, zbog sličnosti simptoma sa kovidom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.