LE PEN: Viši nije bio Francuska 1Foto: EPA/ PATRICK SEEGER

Kandidatkinja Nacionalnog fronta (FN) za predsednicu Francuske Marina le Pen negirala je da je francuska država tokom Drugog svetskog rata bila odgovorna za hapšenja Jevreja u Parizu.

Hapšenja su se dogodila na biciklističkim stazama („Zimski velodrom“) tokom nacističke okupacije 1942, a Jevreji su potom odvedeni u koncentracione logore.

Za razliku od bivšeg predsednika Žaka Širaka i odlazećeg šefa države Fransoa Olanda koji su se izvinili zbog uloge francuske policije u sakupljanju 13.000 Jevreja, Le Penova je u nedelju izjavila – kao nekad predsednik Fransoa Miteran – da smatra da Francuska nije bila kriva.

„Mislim da, uopšte govoreći, ako je neko odgovoran, bili su to ljudi koji su tada vladali. To nije Francuska“, rekla je Le Pen. Šefica FN je dodala da je Francuska „učila našu decu da imaju sve razloge da kritikuju ‘zemlju’ i da vide, možda, samo najmračnije delove naše istorije. Ja želim da oni ponovo budu ponosni zato što su Francuzi“, rekla je Le Pen, koju u izveštajima mnogi mediji označavaju kao kandidatkinju ekstremne desnice.

Uoči prvog kruga francuskih predsedničkih izbora 23. aprila, njen centristički rival Emanuel Makron izjavio je da su komentari Le Penove bili „ozbiljna greška“, prenosi Gardijan. „Neki su zaboravili da je Marina le Pen ćerka Žan-Mari le Pena“, rekao je Makron. Žan-Mari le Pen, koji je 1972. osnovao Nacionalni front i koji je sada u zavadi sa ćerkom, više puta je osuđivan zbog svojih antisemitskih i rasističkih komentara – podseća britanski list – poput onog da je Holokaust bio „detalj u istoriji“. „Ne bi trebalo da budemo zadovoljni ili da minimiziramo ono što Nacionalni front predstavlja danas“, rekao je Makron.

Krovna organizacija jevrejskih udruženja u Francuskoj CRIF, kao i unija jevrejskih studenata, kritikovali su Le Penovu optužujući je za revizionizam. „Ti komentari su uvreda Francuskoj koja je 1995. spasila svoju čast priznajući odgovornost za deportacije francuskih Jevreja i gledajući u svoju istoriju bez selektivnog pamćenja“, saopštila je CRIF. Gardijan podseća da je Fransoa Miteran 1994. odbio da prihvati odgovornost za deportacije: „Republika nema veze s tim. Francuska nije odgovorna“.

Marina le Pen je objavila i saopštenje: „Kao Šarl de Gol i Fransoa Miteran … Smatram da su Francuska i Republika tokom okupacije bile u Londonu“. Ona je dodala da kvinslinška vlada u Višiju „nije bila Francuska“.

„To ne znači da treba osloboditi lične odgovornosti Francuze koji su učestvovali u hapšenju na Vel d’Ivu“, zaključila je predsednica FN koristeći francuski žargon za „Zimski velodrom“. Ona je, takođe, optužila političke protivnike da na „nečastan“ način eksploatišu njene komentare.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari