Levica iz Nemačke traži hitan moratorijum na sporazum o litijumu 1Foto: Vladimir Zivojinovic / AFP

Nemačka „Levica“ pozvala je u Bundestagu na hitan moratorijum na nemačko-srpski litijumski sporazum. “Jeftini akumulatori za električne automobile nisu ispred ljudskih prava”, kaže poslanica Bundestaga.

Kako navodi portal Mašina, poslanici nemačke Levice su vladi postavili pitanja koja se tiču iskopavanja litijuma u Jadru. Odgovori koje su dobili nezadovoljavajući i za srpski i za nemački parlament i narod, prenosi N1.

U Levici (die linke) ističu da odgovori nemačke vlade su odraz njene nove politike zatvaranja očiju pred sve većom erozijom demokratije, vladavine prava i zaštite životne sredine u Srbiji.

“Geopolitika i interesi nemačke automobilske industrije očigledno imaju prednost nad pravima pogođenih ljudi u srpskom jadarskom kraju, koji godinama izlaze na ulice da protestuju protiv posledica industrijskog iskopavanja litijuma u svojoj domovini i kojima se preti i proganjani su zbog zalaganja protiv prvog iskopavanja litijuma u naseljenim mestima”, komentariše Kornelija Moring (Cornelia Mohring), poslanica nemačke stranke Levica u saveznom parlamentu Nemačke.

Nekoliko saveznih poslanica i poslanika nemačke stranke Levica je Vladi Nemačke uputilo upitnik sa 33 pitanja o eksploataciji litijuma u Srbiji.

„Izbegavanje odgovora na brojna pitanja“

U ime Savezne vlade Nemačke poslanicama su na upit „Iskopavanje litijuma u Srbiji“, odgovorili iz ministarstva privrede i zaštite klime. Odgovor potpisuje i predsednica nemačkog Bundestaga, Barbel Bas (Bärbel Bas), a kako se navodi, vlada Nemačke je u odgovorima izbegla da na mnoga pitanja odgovori direktno.

„Pre iznenađujućeg litijumskog sporazuma sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, iz Berlina su i dalje bile glasne kritike na račun rukovodstva Srbije, da li zbog optužbi za izbornu malverzaciju na poslednjim parlamentarnim i lokalnim izborima ili zbog sve autoritarnijeg stava vladajuće SNS prema medijima, opoziciji i vladavini prava, te namerne eskalacija Beograda na Kosovu, saradnje Srbije protiv EU sa ruskim predsednikom Putinom, njenog odbacivanja sankcija EU uvedenih Moskvi i saradnji Srbije sa šefom kineske države Si Đinpingom“, smatra poslanica Moring.

Ona kaže da se čini da nemačka vlada svojim odgovorima odbija da zauzme jasan i obavezujući stav o zaštiti životne sredine, ljudskim pravima i demokratiji u nastojanju Srbije da se pridruži EU, a da je to “upravo suprotno od svoje deklarisane „spoljne politike vođene vrednostima“.

„Savezna vlada ne želi da zauzme stav o poštovanju uslova zaštite životne sredine, ciljanim pretnjama smrću aktivistima za zaštitu životne sredine i njihovom progonu kao ‘eko-teroristima’ od strane provladinih snaga, naučnim nalazima o posledicama rudarenja litijuma ili poštovanju nemačkih zakona kao što je Zakon o upravljanju lancem snabdevanja, niti želi da kaže bilo šta konkretno ili da daje bilo kakve garancije”, naglašava Moring.

Ona ističe da za Saveznu vladu nije problem ignorisanje 38.000 potpisa Narodne incijative protiv kopanja litijuma, a dešavanja u Skupštini Srbije tim povodom .

Na pitanje „Da li Savezna vlada ima saznanja o kršenju ljudskih prava i zakona o zaštiti životne sredine od strane Rio Tinto grupe u poslednjih 20 godina“ odgovor je bio “da nisu imali vremena da se informišu“.

„Nemamo vremena“

„Zbog nedostatka vremena, Savezna vlada nije u mogućnosti da proveri da li je dolazilo do kršenja ljudskih i ekoloških prava na projektima van Nemačke u poslednjih 20 godina od strane kompanije Rio Tinto“.

Ona kaže da vlada Nemačke nije imala vremena ni da uradi pregled graničnih vrednosti za ekološki štetne i opasne materije u zemljištu u Srbiji, Nemačkoj i EU kako bi utvrdila da li se one razlikuju.

„Nemačka vlada ne zna koliko je Rio Tinto izveo probnih bušotina, nema saznanja o zagađenju zemljišta, i „nije izvršila vlastitu procenu“ članka o uticaju „Projekta Jadar“ na životnu sredinu i društvo koji je objavljen u časopisu Nejčr (Nature).

Poslanica Levica ocenila je kao neodgovorno ponašanje Vlade ovakvim netransparentnim odnosom prema nemačkom Bundestagu s jedne strane, a sa druge, da poverljivo radi sa tako sumnjivim partnerom kao što je Vlada Srbije i oslanja se na srpske vladine agencije i multinacionalne kompanije. kao što su Mercedes Benz i Rio Tinto da budu u skladu sa svim nacionalnim i međunarodnim minimalnim društvenim i ekološkim standardima.

Partija levice u Bundestagu je ovom prilikom pozvala sadašnju i buduću nemačku vladu da bude poštena i ne daje prioritet poslovima sa sirovinama u odnosu na zaštitu životne sredine i ljudska prava.

”Stranka levice u Bundestagu poziva na hitan moratorijum na nemačko-srpski litijumski sporazum. Jeftini akumulatori za električne automobile nisu ispred ljudskih prava: mora se preispitati sporazum o sirovinama, ne samo da bi se stvorila transparentnost, već pre svega da bi se garantovali minimalni standardi za davanje prava građanima u Srbiji”, zaključuje Moring

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari