U drugom krugu vanrednih predsedničkih izbora u Ekvadoru boriće se levičarka Luisa Gonsales, saveznica osuđenog bivšeg šefa države, i bivši poslanik Danijel Noboa, sin osnivača poslovne imperije nastale uzgojem i izvozom banana.
Gonsales, 45-godišnja saveznica bivšeg predsednika Rafaela Koree, osvojila je u jučerašnjem prvom krugu oko 33 odsto glasova, pokazuju rezultati na osnovu 85 odsto prebrojanih glasačkih listića.
Noboa (35), najmlađi od osam predsedničkih kandidata, osvojio je oko 24 odsto glasova i neočekivano se plasirao u drugi krug 15. oktobra, budući da je prema svim anketama trebalo da bude plasiran do petog mesta.
On je sin tajkuna Alvara Noboe, osnivača moćne kompanije za uzgoj i izvoz banana, glavnog poljoprivrednog proizvoda u Ekvadoru. Alvaro Noboa je pet puta učestvovao na predsedničkim izborima.
Za pobedu u prvom krugu bilo je potrebno osvojiti 50 odsto glasova ili 40 odsto, pod uslovom da je kandidat osvojio najmanje 10 odsto više glasova u odnosu na drugoplasiranog.
Izborni proces je protekao uz nadzor desetina hiljada policajaca i vojnika, što je delom bio odgovor na nedavno ubistvo predsedničkog kandidata Fernanda Viljavisensija, posle predizbornog skupa u glavnom gradu Kitu.
Treće mesto zauzeo je Kristijan Zurita, osvojivši 16 odsto glasova. On je nastupio na izborima umesto Viljavisensija, čije je ubistvo 9. avgusta povećalo strahovanja građana od nasilja u zemlji koju su do pre tri godine smatrali mirnom.
Suzbijanje nasilja će biti jedan od glavnih zadataka novog šefa države, budući da ono sada pogađa Ekvadorce i u siromašnim i u bogatim naseljima širom zemlje. Ubistvo Viljavisensija mnogi su protumačili kao znak da ni političari više nisu bezbedni.
Novi predsednik će morati da se pozabavi i ekonomijom, koja se još nije oporavila od pandemije korona virusa. Centralna banka Ekvadora smanjila je očekivani rast za 2023. godinu sa 3,1 na 2,6 odsto, dok analitičari predviđaju da će on biti još niži.
Luisa Gonsales, advokatica i bivša poslanica, nastojala je tokom kampanje da istakne pripadnost levičarskoj partiji bivšeg predsednika Koree. On je i dalje uticajan u Ekvadoru, iako je 2020. proglašen krivim za korupciju i osuđen u odsustvu na osam godina zatvora. Od 2017. živi u Belgiji, odakle mu potiče supruga.
Izbori su raspisani pošto je predsednik Giljermo Laso, konzervativni bivši bankar, raspustio parlament u maju kako bi izbegao da bude smenjen, posle optužbi da namerno nije poništio ugovor između državne kompanije za transport nafte i privatne firme. Laso je odlučio da ne učestvuje na vanrednim izborima.
Pobednik drugog kruga izbora upravljaće zemljom do isteka Lasovog nedovršenog mandata, što je manje od dve godine.
Građani su juče birali i novi parlament i izjašnjavali se na referendumima o bušenju nafte u delu amazonske prašume i o odobravanju eksploatacije minerala poput zlata, srebra i bakra u šumama blizu Kita.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.