Na početku svakog marta u Pekingu se na godišnjem zasedanju okuplja blizu 3.000 delegata Nacionalnog narodnog kongresa (NNK).
Neki dan ranije počinje i zatim paralelno radi Kineska narodna politička konsultativna Konferencija (KNPKK), više od 2.200 političkih savetnika. Štampa u Kini taj najvažniji politički događaj naziva „Dve sednice“.
Tokom dve sedmice na „Dve sednice“ se obično raspravlja o budžetu za tekuću godinu i drugim pitanjima domaće privredne, političke i zakonodavne scene, te o spoljnoj politici. I mada deluje rutinsko, ovogodišnje zasedanje je izazvalo značajno interesovanje domaće i međunarodne javnosti. Događaj je pratilo gotovo 3.000 novinara, od toga 1.300 stranih.
Tokom zasedanja NNK su mogle da se čuju procene rukovodstva Kine o napretku tokom prve godine tekućeg petogodišnjeg plana, usvojenog na prošlogodišnjim „dvema sednicama“, kao i njegovo poimanje značajnih promena u svetu. Ton izlaganja i diskusija su bili optimistični.
Dobro raspoloženje je bilo naročito vidljivo na tradicionalnoj konferenciji za štampu premijera Kine, pozitivnom završetku širokih političkih konsultacija i strateškog planiranja tokom „Dve sednice“. Komuniciranje premijera Li Kećijanga sa stotinama domaćih i stranih novinara su neki zapadni izveštači opisali kao upadljivo suprotno ratobornom, gotovo antimedijskom stavu nove administracije u Vašingtonu prema „četvrtoj“ grani vlasti.
Li je potvrdio politike i komentarisao teme koje su najvažnije u neposrednoj i dugoročnoj strategiji Kineske komunističke partije (KKP). Neki zapadni novinari su napisali da su bili impresionirani njegovim navođenjem podataka dok je odgovarao na niz pitanja iz domaće i spoljne politike.
Li je ostao optimista u pogledu privrednih kretanja u Kini tokom 2017, bez obzira na to što je ciljana stopa rasta BDP 6,5 odsto, manja od neostvarenih sedam odsto u prethodnoj godini. Nova brojka nije niska i neće biti laka za ostvarenje, „ali je vreme da prestanu priče kako Kini sledi teško prizemljenje“, poručio je on. Premijer je pozvao predsednika Donalda Trampa da radi sa NR Kinom. „Ne želimo da vidimo izbijanje bilateralnog trgovinskog rata“, no ukoliko bi se to i dogodilo, američka preduzeća bi bila prva žrtva, smatra Li. Potvrđujući da teku pripreme za samit predsednika Si Đinpinga i Trampa na Floridi u aprilu, Li je izrazio nadu da će se odnosi dveju sila,“bez obzira na neravnine na putu, kretati u pozitivnom pravcu.“
Kineski premijer je kazao i kako ne želi da vidi da se zemlje Jugoistočne Azije priklanjaju hladnoratovskom mentalitetu i budu prinuđene da se opredele između Pekinga i Vašingtona. Ti susedi su diplomatski prioritet, kazao je Li, imajući u vidu razlike u pogledu suvereniteta nad ostrvima u Južnom kineskom moru i u trgovinskim odnosima.
Li je izrekao oštro upozorenje zbog mogućeg sukoba na Korejskom poluostrvu jer „niko ne želi haos pred svojim vratima“. Istakao je da u saradnji drugih delova Kine i njenog specijalnog autonomnog regiona Hongkong, princip „jedna zemlja, dva sistema“ treba da bude „shvaćen i primenjen u potpunosti“.
Kineski premijer je čini se iskazao neslaganje sa sadašnjim trendom protekcionizma u razvijenim zemljama Zapada, u pitanjima trgovine, ekologije, kulturnog i privrednog razvoja. Povlačenje Velike Britanije iz EU, promena pozicije nove administracije SAD, zaokret udesno na izborima u Evropi, slabljenje podrške Angeli Merkel, mogu da poremete poredak kakav Kina želi.
Li je istakao da će NR Kina nastaviti da podržava ujedinjenu, naprednu i stabilnu EU i snažan evro. „To je dobro za globalizovanu privredu, višepolarni svet i raznoliku ljudsku civilizaciju“, rekao je on. Tako je kineski premijer potcrtao zalaganje za globalizaciju predsednika Sija koji je i na „Dve sednice“ u jednom od susreta sa delegatima NNK poručio: „Vrata kineskog otvaranja neće biti zatvorena. Kina će nastaviti da se u svakom pogledu otvara.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.