Libija na ivici rata 1Foto: EPA-EFE ETIENNE LAURENT

Naređenje koje je libijski vojni lider sa istoka zemlje Kalifa Haftar dao svojim snagama – da umarširaju u glavni grad Tripoli, gde je međunarodno priznate vlada – podstaklo je bojazni od otvorenog rata koji bi uskoro mogao da se prelije i na okršaj među glavnim političkim frakcijama.

Libija, članica OPEK-a, podeljena je država od pada režima Muamera Gadafija 2011. General Haftar drži duže vreme pod kontrolom istok zemlje, a podršku su mu pružali Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati. Prošle nedelje Haftar je posetio Saudijsku Arabiju, gde se sastao sa kraljem Salmanom i krunisanim princom Mohamedom bin Salmanom.

Haftarova naredba data pripadnicima samozvane Libijske nacionalne armije (LNA) poklopila se sa posetom generalnog sekretara UN Antonija Gutereša Tripoliju. Oružane grupe iz zapadnog grada Misrata, koje podržava vlada obećale su da će zaustaviti eventualnu navalu snaga sa istoka, te da su u stanju pune pripravnosti.

Dve strane su inače učestvovale u razgovorima pod pokroviteljstvom UN o podeli vlasti kada je Haftarova armija nenadano krenula ka Tripoliju. Prijavljeni su i prvi sukobi između snaga LNA i pripadnika lojalnih premijeru Fajezu al Seraju, ne samo u Tripoliju već i u gradu Garjan, južno od glavnog grada, prenose agencije. Zvaničnici tog grada su za AFP rekli da su „u toku napori kako bi se izbegli sukobi“.

Ostaje nepoznanica da li je namera generala Haftara da pod svoje okrilje prebaci i zapadni deo zemlje ili mu je cilj da „pokaže svoju moć“ pred nacionalnu konferenciju krajem meseca, piše Fajnenšel tajms. Očigledno je da se ovim potezom izbegavaju planirani mirovni pregovori ovog meseca među konkurentskim libijskim frakcijama.

Gutereš, koji se sa liderima dveju strana sastao u Tripoliju, apelovao je na mir i uzdržanost, i „hitnu obustavu eskalacija“. Na svom nalogu na Tviteru, Gutereš je napisao da je „duboko zabrinut vojnim napredovanjem u Libiji jer to rizikuje sukobe. „Nema vojnog rešenja. Samo unutarlibijski dijalog može rešiti libijske probleme. Pozivam na mir i uzdržanost i spreman sam da se sastanem sa libijskim liderima u zemlji.“

Takođe, i SAD i evropske države pozivaju na mir. U zajedničkom saopštenju SAD, Britanije, Francuske, Italije i Ujedinjenih Arapskih Emirata navodi se da u „osetljivom trenutku libijske tranzicije, vojne pretnje i jednostrane akcije samo rizikuju da vrate Libiju u haos“.

„Faktor stabilnosti“

Vremešni general Haftar je čovek koji je svojevremeno pomogao Gadafiju da se domogne vlasti 1969. Međutim, Gadafi ga se odrekao u vreme rata sa Čadom. Kada su Haftara i još neke vojnike zarobile vlasti Čada, Gadafi nije želeo da ih traži nazad. Njima je pomogla Amerika koja ih je odvela u tadašnji Zair. Nakon toga je živeo u Americi. Vratio se u Libiju pre osam godina, kako bi se pridružio revoluciji koju je podržao NATO, a kojom je okončana vladavina Gadafija. Haftar se predstavlja kao osoba koja može da dovede stabilnost u Libiju nakon godina sukoba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari