Glavni tužilac Libije saopštio je da je danas naredio hapšenje osmoro sadašnjih i bivših zvaničnika u sklopu istrage urušavanja dve brane ranije ovog meseca koje je dovelo do katastrofe koja je u primorskom gradu Derni ostavila hiljade mrtvih.
Dve brane izvan grada su se urušile 11. septembra nakon što su bile pogođene olujom Danijel koja je izazvala obilnu kišu širom istočne Libije. Bujična poplava je poplavila gotovo četvrtinu grada, uništavajući čitava naselja i nosila je ljude u more.
Libijske vlasti i humanitarne službe su saopštile da se broj mrtvih kreće između 4.000 i više od 11.000. Tela mnogih nastradalih su još pod ruševinama ili u Sredozemnom moru, prema navodima timovima za potragu.
U saopštenju kancelarije glavnog tužioca al-Sidika al-Sura navodi se da su tužioci u nedelju ispitali sedam bivših i sadašnjih zvaničnika Uprave za vodne resurse i Uprave za brane zbog navoda da su loše upravljanje, nemar i greške doprineli katastrofi.
Brane je izgradila jugoslovenska građevinska kompanija 1970-ih iznad Vadi Derne, doline reke u blizini grada.
One su trebale da zaštite grad od bujičnih poplava, koje nisu neuobičajene u ovoj oblasti. Brane nisu održavane decenijama, uprkos upozorenjima naučnika da bi mogle da puknu.
Poplave su ostavile gotovo trećinu stambenih objekata i infrastrukture oštećeno, prema Kancelariji UN za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).
Svetska zdravstvena sa organizacija je navela da je zvanično registrovano više od 4000 smtnih slučajeva.
Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova kaže da se 9000 ljudi još smatra kao nestali.
Od 2014. godine, istočna Libija je pod kontrolom generala Kalife Hiftera i njegove samozvane Libijske nacionalne armije.
Suparnička vlada, sa sedištem u glavnom gradu Tripoliju, kontroliše većinu nacionalnih fondova i nadgleda infrastrukturne projekte.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.