Delegacija šest afričkih lidera sprema se za razgovore sa Kijevom i Moskvom sa ciljem da „pokrene mirovni proces“, ali i da se pozabavi problematičnim pitanjem kako Rusiji pod velikim sankcijama može da se plati za izvoz đubriva koji Africi očajnički treba.
Žan-Iv Olivije (Jean-Yves Olivier), međunarodni pregovarač koji je šest meseci radio na pokretanju pregovora, rekao je za AP da će afrički lideri takođe razgovarati o povezanom pitanju olakšavanja prolaska veće količine žita iz Ukrajine usred rata i mogućnosti većeg razmene zatvorenika, što lideri smatraju mirovnom misijom.
Pregovori će se verovatno održati u junu, rekao je Olivije.
On je u Moskvu stigao danas, a takođe će otići u Kijev na sastanke sa visokim zvaničnicima kako bi razradio „logistiku“ za predstojeće razgovore.
Afrički lideri će verovatno morati da putuju u Kijev noćnim vozom iz Poljske usred borbi.
Ruski predsednik Vladimir Putin i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski dogovorili su se da odvojeno ugoste delegaciju predsednika Južne Afrike, Senegala, Egipta, Republike Kongo, Ugande i Zambije.
Pregovori takođe imaju odobrenje SAD, Evropske unije, UN, Afričke unije i Kine, rekao je Olivije.
Pregovore je prošle nedelje najavio predsednik Južne Afrike Siril Ramafosa, baš kada je Rusija pokrenula intenzivan vazdušni napad na Kijev. Ruske vlasti su danas saopštile da je nakon žestokih borbi zauzela ključni istočni ukrajinski grad Bahmut, što je Ukrajina demantovala.
„Mi nismo sanjari“, rekao je Olivije o šansama da afrički lideri uspeju u rešavanju sukoba u Ukrajini.
Osim ako se nešto ne dogodi, „mislim da nećemo završiti našu prvu misiju prekidom vatre. Cilj je da se počne“, rekao je Olivije, 78-godišnji Francuz koji je okupio suprotstavljene strane u pregovorima 1980-ih godina koji su pomogli okončanju aparthejda u Južnoj Africi.
„Počinje znakovima. Počinje dijalogom. I to je ono što ćemo pokušati da uradimo“, rekao je Olivije i dodao da su ključna polazna tačka za Afriku žito i đubrivo.
Rat je ozbiljno ograničio izvoz žita iz Ukrajine i đubriva iz Rusije, pogoršavajući globalnu nesigurnost hrane i glad.
Afrika je bila jedan od najteže pogođenih kontinenata. Prošle nedelje, Rusija je pristala na dvomesečno produženje sporazuma uz posredovanje Turske i UN, a koji Ukrajini omogućava da isporučuje žito preko Crnog mora u svet. Šest afričkih predsednika želelo bi da se to produži.
Ali oni takođe moraju da pronađu načine da olakšaju afričkim nacijama da primaju pošiljke i plate Rusiji za đubrivo, rekao je Olivije.
Rusko đubrivo nije pod međunarodnim sankcijama, ali su SAD i neke zapadne zemlje ciljale ruske teretne brodove za sankcije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.