Lideri EU i danas traže rešenja o pitanjima migracija koja ;Poljska i Mađarska nastavljaju da blokiraju nakon što su ranije ovog meseca glasale protiv plana da države članice EU raspodele izbeglice koje stižu u Evropu.
Ranije ovog meseca, zemlje EU napravile su iskorak u reformi zakona o azilu, zaključivši sporazum o planu podele odgovornosti za migrante koji neovlašćeno ulaze u Evropu, ;piše Asošiejted pres.
Sporazum je uveo sistem po kojem bi zemlje koje ne žele da prime migrante, mogle da umesto toga plate 20.000 evra po osobi.
Sporazum je potpisan kvalifikovanom većinom glasova od oko dve trećine. Protiv su glasale samo Poljska i Mađarska. Njihov cilj na samitu je bio osporavanje pravne snage te odluke.
Tokom noći je ;vođena je žestoka debata oko migracije a Mađarska i Poljska blokirale su odobravanje dela plana koji se odnosi na upravljanje migracijama u EU.
Zvaničnici EU se nadaju da će biti postignut kompromis i da će zaključci biti odobreni u petak.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da će nastaviti da blokira nova pravila o migraciji dok se ne postigne konsenzus, navodeći da je taj predlog ozbiljna pretnja po njegovu državu.
Uoči sastanka, premijer Poljske Mateuš Moravjecki je insistirao da njegova država neće podleći pritiscima da prihvati pravila Evropske unije o migracijama, i obećao je da će staviti veto na svaki plan koji bi mogao da primora države da prime izbeglice.
Po okončanju prvog dana samita, rano jutros, lideri su ;potvrdili svoju spremnost „da obezbeđuju vojnu podršku Ukrajini onoliko dugo koliko to bude bilo potrebno“.
Lideri su u saopštenju naveli su spremni da doprinesu, zajedno sa partnerima, budućim bezbednosnim obavezama prema Ukrajini, što će pomoći Kijevu da se dugoročno brani, kao i da je EU toj državi već ;obezbedila pomoć u iznosu od 75 milijardi evra.
Broj migranata koji pokušava da neovlašćeno uđe u EU raste. ;Agencija EU za zaštitu granica ;Fronteks ;saopštila je da je od januara do maja učinjeno više od 50.300 pokušaja.
To je više nego dvostruko u istom periodu od prošle godine, a najviše od 2017. godine. Ali dolasci migranata u Evropu manji su od onih koji su viđeni u Turskoj, Libanu ili Jordanu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.