Lideri EU odali počast Žaku Deloru 1Foto: EPA/MARIO CRUZ

Bivši predsednik Evropske komisije Žak Delor (Jacques Delors), osnivač istorijskog projekta jedinstvene valute Evropske unije, preminuo je u sredu u 98. godini.

Delor, vatreni zagovornik posleratnih evropskih integracija, bio je predsednik Evropske komisije u tri mandata – duže nego bilo ko drugi – od januara 1985. do kraja 1994. godine.

Lider EU odali su počast Deloru tokom čijeg vođenja Komisije je završena integracija jedinstvenog tržišta i dogovoreno uvođenje jedinstvene valute, kao i izgradnja zajedničke spoljne i bezbednosne politike.

„Žak Delor je bio vizionar koji je Evropu učinio jačom“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Von Der Leyen).

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel Charles Michel) rekao je da je Delor „vodio transformaciju Evropske ekonomske zajednice ka pravoj uniji“.

„Veliki Francuz i veliki Evropljanin, ušao je u istoriju kao jedan od graditelja naše Evrope“, rekao je Mišel.

Tokom Delorovog mandata, tadašnja unija 12 država je takođe postavila uslove za konačno prihvatanje bivših komunističkih država centralne i istočne Evrope posle pada Berlinskog zida 1989. godine.

Njegova ćerka Martin Obri (Martine Aubry), socijalistička gradonačelnica Lila, rekla je za AFP da je njen otac umro u snu u svojoj kući u Parizu.

Francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) odao je počast svom sunarodniku kao „neiscrpnom arhitekti naše Evrope“ i borcu za ljudsku pravdu.

Delor je kao nepokolebljivi federalista se strastveno zalagao za „sve čvršću uniju“ i često se sukobljavao s tadašnjom britanskom premijerkom Margaret Tačer (Thatcher), koja se energično suprotstavljala bilo kakvom prebacivanju vlasti na Brisel.

Vest o Delorovoj smrti usledilo je nekoliko sati pošto je objavljeno da je umro Volfgang Šojble (Wolfgang Schaeuble), čija je karijera u nemačkom parlamentu trajala više od pola veka, tokom kojih je pomogao da se njegovoj zemlji obezbedi mesto u srcu Evrope.

U intervjuu povodom 50. godišnjice osnivanja Rimskog ugovora u martu 2007. Delor je rekao za Rojters (Reuters) da je zabrinut da bi se EU mogla raspasti u roku od 20 godina ako ne reformiše svoje institucije kako bi pojednostavila donošenje odluka.

Manje od deceniju kasnije Velika Britanija je izglasala izlazak iz EU. Federalisti i dalje upozoravaju da planirano dalje proširenje, možda i do Ukrajine, dovodi u opasnost da donošenje odluka bude potpuno zaustavljeno ako se ne sprovedu dublje reforme.

Uprkos tome, Delor je u to vreme izrazio ponos zbog rezultata EU u širenju mira, prosperiteta, demokratije i vladavine prava na kontinentu na kojem su tragove ostavili ratovi, diktature i zverstva, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari