Iz Amnestija kažu da je Aung San Su Ćo počinila sramotnu izdaju vrednosti koje je nekada zastupala, prenosi Al Jazeera Balkans.
Organizacija za ljudska prava Amnesti internešenel oduzela je prestižnu nagradu za ljudska prava koju je 2012. godine dodelila liderki Mjanmara Aung San Su Ći.
Iz Amnestija kažu da je Aung San Su Ći počinila sramotnu izdaju vrednosti koje je nekada zastupala.
Ovo je poslednja u nizu nagrada koja se oduzima liderki Mjanmara.
Iz organizacije Amnestija su saopštili da liderka Mjanmara, koja je nekada bila uzor u svetu, više nije simbol nade.
Ona se već neko vreme suočava sa žestokim međunarodnim osudama, a iz AI-a navode da su nagradu povukli zbog njene ravnodušnosti prema sudbini Rohinja u Mjanmaru i zbog sve veće netolerancije prema slobodi govora.
Aung San Su Ći je 2012. godine, zbog uloge koju je imala u promovisanju mira i demokratije, proglašena ambasadorkom savesti Amnesti internešenela, što je najviša nagrada ove svetske organizacije za ljudska prava.
Nagradu je dobila dok je bila u kućnom pritvoru, a tadašnja sekretarica Amnesti internešenela Irene Khan opisala ju je kao „simbol nade, hrabrosti i neumorne borbe za ljudska prava“.
Glavni sekretar Amnesti internešenela Kumi Naidoo rekao je kako nema nikakvog opravdanja da Aung San Su Ći nosi titulu ambasadorke ove organizacije.
Gotovo 720.000 Rohinja muslimana pobeglo je u Bangladeš nakon što je mijanmarska vojska pokrenula ofanzivu u severnoj državi Rakhine 25. augusta.
Ujedinjeni narodi i SAD tvrde da su vladine akcije prerasle u etničko čišćenje, no liderka Mjanmara sve to negira.
Amnesti internešenel tvrdi da su tokom nasilne kampanje protiv Rohinja prošle godine sigurnosne snage Mjanmara ubile hiljade ljudi, silovale žene, pritvarale i mučile muškarce, te spalile stotine domova i sela.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.