"Lijua Sjaoboa je zaveo Zapad" 1Foto: EPA/ ALEX HOFFORD

Kina je odbacila kritiku međunarodne zajednice da nije omogućila svom najistaknutijem kritičaru Lijuu Sjaoboi da se leči od kancera jetre u inostranstvu.

Liju Sjaobo, kineski nobelovac i aktivista, koji je služio zatvorsku kaznu od 11 godina pod optužbom za „subverziju“, preminuo je u bolnici u Kini u svojoj 61. godini.

Kineske vlasti su saopštile da je slučaj Lijua Sjaoboe unutrašnja stvar i da druge zemlje nisu „u poziciji da daju neprikladne komentare“. „Slučaj Lijua Sjaoboe je unutrašnja stvar Kine i strane zemlje nisu u poziciji da daju neprikladne komentare“, navodi se u prvom zvaničnom saopštenju kineskog ministarstva spoljnih poslova od smrti nobelovca, koje je objavila državna novinska agencija Hsinhua. Portparol Ministarstva Geng Šuang je dodao da su kineski medicinski stručnjaci učinili sve što je bilo u njihovoj moći prilikom lečenja Lijua Sjaoboe.

Nobelov komitet, koji mu je dodelio Nagradu za mir 2010, saopštio je da Kina snosi „tešku odgovornost“ za njegovu smrt. Na Peking se sada apeluje da oslobodi njegovu suprugu pesnikinju Liu Siju iz kućnog pritvora. Sjaobo je preminuo „mirno“ u četvrtak popodne u prisustvu supruge i najbližih, rekao je njegov lekar Teng Jue. Zvaničnici su u kratkom saopštenju naveli da je nobelovac preminuo usled otkazivanja više unutrašnjih organa.

Nobelov komitet je saopštio da je njegova smrt preuranjena, te da je to što mu Kina nije dozvolila da se leči u inostranstvu „izuzetno uznemiravajuće“. Nemačka, koja je jedna od zemalja koja je važila za spasonosno rešenja Sjaoboe, izrazila je žaljenje zbog toga što nije omogućen njegov transport, rekao je šef nemačke diplomatije Sigmar Gabrijel. „Kina sada ima odgovornost da brzo, transparentno i verodostojno odgovori na pitanje da li je kancer mogao da bude ranije otkriven“, navodi se u saopštenju Gabrijela, preneo je Bi-Bi-Si. Britanski ministar spoljnih poslova Boris DŽonson je takođe rekao da je Kina „pogrešila“ što nije dozvolila Sjaoboi da putuje.

Kineske vlasti su saopštile prošlog meseca da Liju boluje od kancera jetre, te je prebačen iz zatvora u bolnicu u Šenjangu, gradu na severoistoku zemlje, gde je bio pod jakim obezbeđenjem. Zapadne zemlje su više puta apelovale na Kinu da mu dozvoli lečenje u stranoj zemlji, ali je Peking to odbio. Kineski medicinski stručnjaci su tvrdili da je previše slab da bi mogao da putuje, s čime se lekari sa Zapada, koji su ga pregledali, nisu složili.

U međuvremenu, Nemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Sjedinjene Države i Tajvan su apelovali na Kinu da supruzi nobelovca Lijuu Siji dozvoli da napusti zemlju ako želi. Prema pisanju agencija, trenutno se ne zna gde je, ali se spekuliše da pati od depresije nakon dugog niza godina provedenih u kućnom pritvoru pod jakim nadzorom. Bilo joj je dozvoljeno da poseti supruga u bolnici. Apel pet država podržao je visoki komesar UN za ljudska prava Zeid Raad al Husein, koji je zahtevao da Kina „zagarantuje Lijuu Siji slobodu kretanja“. Oglasila se i organizacija za borbu za ljudska prava Amnesti internešenel koja je pokrenula peticiju za njeno puštanje na slobodu, saopštivši da je „vreme da kineske vlasti prestanu da okrutno kažnjavaju“ umetnicu.

Prema pisanju Bi-Bi-Sija, koji se poziva na svoje dopisnike, vest o smrti nobelovca je šturo predstavljena u kineskim medijima, dok su izveštaji stranih agencija o toj temi cenzurisani. Glasilo Komunističke partije Kine Global tajms je saopštilo u svom izdanju na engleskom da je Liju Sjaobo „žrtva koju je zaveo“ Zapad. Kako se navodi, kineske vlasti su zabranile prijateljima nobelovca da organizuju memorijalne skupove povodom njegove smrti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari