U članku objavljenom u izraeslkom listu Haarecu, izraelski pisac Rogel Alpher upozorio je da je moguće da je Izrael na ivici potpunog kolapsa, upoređujući njegovo stanje sa stablom drveta koje spolja izgleda čvrsto, ali su mu unutrašnji slojevi propali do te mere da je „trulež postala pretnja njegovom padu“, prenosi Al Jazeera.
Alpher je objasnio da postoji šest ključnih faktora koji predstavljaju egzistencijalnu pretnju za Izrael, od kojih je na prvom mestu život u Izraelu u senci rata, koji se čini nezaustavljivim, kao i to što trenutna situacija može doprineti tome da izraelski narod ne može zamisliti period mira jer su počeli verovati da će uvek živeti među eksplozijama i u skloništima.
Istakao je da su posledice ovog rata počele 1947. i da nikada nisu prestale, kako on to vidi, ističući da izraelsko društvo od tada ne poznaje pravi mir te da se naviklo na život u ratu, skloništima i pod stalnom pretnjom.
Iako izraelski autor nije ukazao na situaciju u kojoj palestinski narod živi pod okupacijom i njegove konstantne patnje, nije propustio naglasiti da su „okupacija i aparthejd“ drugi faktor od njih šest.
Objasnio je da okupacija Zapadne obale, a možda i „severne Gaze uskoro“, stvara nestabilno okruženje i podstiče kulturu smrti, kao i to da okupacija, ne samo da se širi u geografskom smislu, već deformiše samu strukturu društva, u kojem se povećava unutrašnja podela i rizik od izbijanja sukoba.
Alpher se osvrnuo i na, kako je rekao, „eskalirajuću diktaturu“, upozoravajući na to da pribegavanje vladavini pojedinca i „jevrejskoj superiornosti“ predstavlja treći faktor kolapsa.
Spomenuo je da ove promene doprinose uništavanju demokratskog sistema te je istakao da „preokret u pravosuđu“, kako je nazvan, na kojem radi vlada premijera Benjamina Netanjahua otvara put ka učvršćivanju diktature.
Demografska struktura koja uključuje Jevreje Harede predstavlja, smatra autor, četvrti faktor raspada Izraela, upozoravajući na njihov „razoran“ uticaj na izraelsku ekonomiju jer izbegavaju rad i osnovno obrazovanje, što predstavlja veliki ekonomski teret, prema njegovim rečima.
Alpher je demografsku krizu povezao s potencijalnim ekonomskim kolapsom, koji smatra petim faktorom kolapsa.
Rekao je da bi kreditni rejting Izraela mogao opasti zbog sve većeg ekonomskog opterećenja i prevelike zavisnosti od malog broja poreskih obveznika, upozoravajući na to da će troškove ove krize snositi obični građani.
Izraelski autor se osvrnuo na „ekološki kolaps“ kao šesti i poslednji faktor, ističući da prenaseljenost – koju takođe podstiče ono što naziva „ekstremnom ortodoksnom demografijom” – zajedno sa nebrigom vlade može dovesti do ozbiljnog ekološkog kolapsa, tvrdeći da „demografska pretnja“ pogoršava raspad izraelskog društva.
Neizbežna propast
Autor smatra da su ovih šest faktora međusobno povezani i da uklanjanje bilo kojeg od njih neće spasiti Izrael.
Naveo je primer mogućeg povratka izraelskih zarobljenika iz Pojasa Gaze i rekao: “Povratak talaca u okviru sporazuma neće izlečiti izraelsko društvo i neće pružiti zdravu viziju za budućnost.
Njihov povratak će biti kao da je jedan list na drvetu ozelenio, dok se broj uvelih listova stalno povećava“.
Tvrdi da oni koji prave greške i koji se oslanjaju na povratak zarobljenika ili rušenje i smenu Netanjahuove vlade, gledaju samo izvana i zanemaruju unutrašnjost.
Na kraju članka je rekao da “Izrael trenutno živi s ovih šest faktora i ide ka samouništenju i neizbežnoj propasti”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.