Litvanski ministar spoljnih poslova Gabrielijus Landsbergis predložio je formiranje pomorske koalicije koja bi pomogla da se ukine ruska blokada na Crnom moru i ponovo pokrene izvoz žita iz Ukrajine.
Landsbergis je svoj predlog izneo tokom današnjeg razgovora sa britanskom ministarskom spoljnih poslova Liz Tras.
“Imamo veoma malo vremena. Približava se nova žetva i ne postoji drugi praktičan način da se žito izveze osim kroz crnomorsku luku u Odesi”, rekao je on za Gardijan.
“Nema drugog načina da se žito čuva niti druge adekvatne alternativne rute. Od ključnog je značaja da pokažemo ranjivim zemljama da smo spremni da preduzmemo korake koji su neophodni da bi se svet prehranio”, naglasio je Landsbergis.
Prema njegovim predlogu, operacija pomorske pratnje, kojom ne bi upravljao NATO, bi mogla da štiti brodove sa žitom dok se kreću Crnim morem i prolaze pored ruskih vojnih brodova.
On je predložio da bi, osim Velike Britanije, neophodnu zaštitu mogle da obezbede zemlje koje bi bile pogođene potencijalnim gubitkom žita, kao što je Egipat.
“Ono što sada vidimo je samo početak. Najgore tek sledi u narednih pet do sedam sedmica kada prva žetva stigne a ne bude bilo mesta da se uskladišti, što znači da će ljudi na Bliskom istoku i jugoistočnoj Aziji plaćati ekstremno visoke cene za žito, kukuruz i druge proizvode koji su im neophodni da bi imali hranu na stolu”, kaže Landsbergis.
Kako je naveo, samo Ukrajina treba da izveze 80 miliona tona žita ove godine a jedina opcija je kroz Odesu, poslednju crnomorsku luku koju još uvek drže ukrajinske snage.
Njegov plan bi podrazumevao deminiranje delova Crnog mora kako bi se osigurao siguran prolaz, kao i sporazum sa Turskom, koja čuva ulaz u Crno more.
“To ne bi bila vojna već humanitarna misija i ne može da se poredi sa zonom zabrane letenja”, istakao je Landsbergis.
“U ovom poduhvatu, vojni brodovi ili avioni ili i jedni i drugi bi se koristili da bi se osiguralo da zalihe žita bezbedno napuste Odesu i stignu do Bosfora bez uplitanja Rusije. Potrebna nam je koalicija voljnih – zemalja sa velikom pomorskom moći koje bi štitile rute za isporuku, i zemalja kojih se ovo tiče”, rekao je on.
Istakao je i da NATO kao savez ne bi trebalo da ima ulogu u tome.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš upozorio je da će doći do “uragana gladi” ako se ne nastavi izvoz ukrajinskog žita.
Bar 41 najmanje razvijena zemlja na svetu uvozi trećinu svojih zaliha žita iz Ukrajine i Rusije.
Rastuće cene hrane su već doveli do porasta inflacije u Egiptu na najviši nivo od sredine 2019.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.