Ljudi gladuju, vlada troši na luksuzne automobile 1Zimbabve, arhiva Foto: EPA-EFE/ AARON UFUMELI

Milione dolara potrošila je vlada u Zimbabveu na kupovinu luksuznih automobila rendž rover i kamioneta tojota za diplomatsko osoblje i civilne službenike, dok obični građani grcaju u siromaštvu usred neviđene ekonomske krize i stope inflacije od 785 odsto, piše Gardijan.

Navodno su izdvojili više od 40.000 dolara u proseku po automobilu iako ukupni troškovi nisu objavljeni. Neke kupovine su potvrdili ministri u odgovoru parlamentarcima.

Za posmatrače, ovakav potez ima za cilj da se ojača podrška vladi predsednika Emersona Mnangagve, koji je preuzeo vlast nakon vojnog udara 2017. u kojem je svrgnut dugogodišnji lider Robert Mugabe.

Smatra se da su desetine luksuznih modela raspodeljene i višim vojnim oficirima dok su oni sa manjim činovima dobili skromnija vozila.

Sibusiso Mojo, šef diplomatije Zimbabvea, kazao je pred parlamentarnim odborom za spoljne poslove da su nova vozila isporučena za svih 50 diplomatskih izaslanika Zimbabvea i drugo osoblje.

U drugom saslušanju u parlamentu, šef odbora za zdravstvenu zaštitu Zimbabvea doktor Paulinus Sikosana potvrdio je da su nedavno preuzeli isporuke automobila rendž rover u vrednosti od 50.000 dolara po automobilu. To je, kako tvrdi Sikosana, uobičajena praksa za visoke birokrate.

Sa druge strane, hiljade medicinskih sestara i lekara štrajkuju u Zimbabveu zbog loših uslova rada, nedostatka zaštitne opreme i niskih primanja. Iz najvećeg Udruženja medicinskih sestara u Zimbabveu kažu da zbog inflacije ne mogu sebi da priušte ni osnovna sredstva za život.

Ukupan broj zvanično potvrđenih slučajeva zaraze kovid-19 je 574, dok je sedam osoba preminulo, mada mnogi dovode u pitanje pouzdanost ovih brojki.

Rast troškova prevoza primorao je mnoge zdravstvene radnike da do posla idu peške.

„Realnost je da smo onemogućeni da radimo iako to želimo“, navodi se u saopštenju Udruženja medicinskih sestara koje ima 15.000 članova.

Enok Dongo, bolničar u Harareu, kaže da ne može da prehrani porodicu.

„Ako pogledate kako rastu cene namirnica u prodavnicama, sigurno ne možete očekivati da sa 30 američkih dolara mesečno može da se preživi. Nemamo ništa“, kazao je on za Gardijan.

Ministar finansija je u maju pisao MMF-u upozorivši da se Zimbabve suočava sa zdravstvenom i ekonomskom katastrofom.

Za „ekonomsku bolest“ predsednik Mnangagva okrivljuje neimenovane „političke negativce“.

Zvaničnici su više puta restriktivne mere poput sankcija okrivili za probleme u zemlji.

Ovakva situacija oživela je sećanja na nedaće pre više od decenije kada je hiperinflacija izbrisala štednju i penzije i primorala zemlju da odbaci svoju valutu u korist američkog dolara.

Prema podacima UN 4,3 miliona građana iz ruralnih delova Zimbabvea trenutno je potrebna hitna pomoć. Mnogima u gradovima takođe preti neuhranjenost.

Kako se ekonomska situacija pogoršava na meti vlasti sve češće su opozicioni aktivisti i advokati. Prema nekim navodima, opozicioni parlamentarac i dva stranačka aktivista oteti su, a zatim napadnuti od strane neidentifikovanih muškaraca nakon protesta u maju. Eldred Masunungure, politikolog sa Univerziteta u Zimbabveu, kaže da situacija upućuje na sveobuhvatno nestabilnu situaciju i u političkom i u ekonomskom smislu … Bankrot je jedna od nestabilnosti koja izgleda kao nova normalnost“.

Odeven u plavi kombinezon, Mofat Mureja provodi dane po stovarištima grada Kuvadžana na periferiji Hararea kako bi pronašao otpadni metal koji će se prodati. „Podstičem i svoju decu da i oni počnu da prodaju polovnu odeću, povrće ili bilo šta što mogu samo da preživimo“, kaže ovaj četrdesetogodišnjak. „Ovo nije život koji sam želeo za svoju porodicu, ali ako ovo ne radim, umrećemo od gladi“, kaže Mureja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari