Šef britanske diplomatije Dejvid Kameron i njegova nemačka koleginica Analena Berbok ocenili su da je od hitne važnosti uvođenje „trajnog primirja“ u pojasu Gaze, ali da ipak nisu za to da se opšte primirje uvede odmah.
„Treba da učinimo sve što možemo da trasiramo put za trajni prekid vatre koji vodi do trajnog mira. Što pre bilo bi bolje, to je hitno potrebno“, napisalo je dvoje ministara u zajedničkom članku objavljenom danas u listu Sandej tajms.
Dodaje se da je „suviše civila ubijeno“.
Kameronov ton u članku pokazuje pomak od onog koji koristi britanska vlada, ali ne ide toliko daleko da poziva da se smesta uvede primirje, piše BBC.
„Ne verjujemo da je pozivanje na opšte i hitno primirje odmah sada, u nadi da će nekako ono postati trajno, način da se ide napred“, piše u članku.
To bi, kako navode dvoje ministara, značilo da se zanemari zašto je Izrael primoran da se bori, a to je da je Hamas napao Izrael na varvarski način i da nastavlja da ispaljuje rakete da ubija izraelske građane svaki dan. Oni su dodali da Hamas „treba da položi oružje“.
Kameron i Berbok su napisali da podržavaju primirje samo ako je dugoročno održivo.
„Naš cilj ne može samo biti prekinuti borbe danas. Mora da bude mir koji traje danima, godinama, generacijama“, navodi se u članku.
„Mi prema tome podržavamo primirje, ali samo ako je održivo,“ napisali su oni.
U utorak su se Velika Britanija i Nemačka uzdržali na glasanju u Generalnoj skupštini UN za rezoluciju koja traži hitno humanitarno primirje u Gazi. Rezoluciju su podržale 153 zemlje.
Britanija i Nemačka se zalažu za dalje humanitarne pauze da bi se moglo dostaviti još pomoći Gazi i izvuklo još talaca koje drži Hamas.
Britanski vice premijer Oliver Dauden je pozvao Izrael na „uzdržanost“ u intervjuu datom danas za BBC.
„Da bi primirje bilo održvo, moramo da osiguramo da se uklanja pretnja Hamasa od Izraela“, rekao je danas Dauden i dodao da zato Britanija nastavlja da podržava Izrael i njegovo pravo na samoodbranu, da bi se uklonila pretnja Hamasa, i istovremeno da se vrate taoci.
Dauden je rekao i da se Izrael suočava sa „vrlo teškom situacijom“.
„Ako napadate neprijatelja koji se bukvalno krije pod bolnicama u sred civilnog stanovništva, to će izazvati veliki broj civlnih žrtava. Ono što mi kažemo kao britanska vlada je da Izrael treba da pokaže uzdržanost“, rekao je Dauden.
Poslednih dana je američka administracija pojačala pritisak na izraelske vlasti da ih navede da pređu na manje intenzivnu fazu u njihovoj ofanzivi, da bi bolje štitili civile, prenosi N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.