Loša infrastrukturna povezanost između Bugarske i Crne Gore otežava transport roba pa je to prvi, objektivni, razlog što su ekonomsko-trgovinski odnosi između dvije države na veoma niskom nivou.
Drugi, subjektivni, razlog je što su u proteklom periodu i Crna Gora i Bugarska bile zaokupljene izborima, pa su ekonomske teme potisnute u drugi plan – kaže na početku razgovora za Danas Mladen Červenjakov, ambasador Bugarske u Crnoj Gori.
Kao ilustraciju navodi podatak da robna razmjena između Bugarske i Crne Gore, na godišnjem nivou, iznosi skromnih 15 miliona eura, a investicija gotovo da i nema. Preciznije, iz Bugarske je stiglo oko 200.000 eura investicija ali je, uglavnom, riječ o ulaganjima u kupovinu nekretnina na crnogorskom tržištu.
– Izvestan pomak zabilježen je u oblast turizma, s obzirom na to da je na skupu u Podgorici pokrenuta inicijativa da Bugarska i Crna Gora objedine svoje turističke ponude i tako ih predstave potencijalnim turistima sa dalekih destinacija, poput Kine i drugih azijskih zemalja. Činjenica je, takođe, da je broj turista iz Bugarske koji su 2017. boravili u Crnoj Gori, a bilo ih je oko 10.000, porastao u odnosu na prethodnu godinu – ističe naš sagovornik.
Červenjakov naglašava da prostora za unapređenje ekonomske saradnje, i to u raznim oblastima, ima ali da su udaljenost i loša saobraćajna povezanost glavni limitirajući faktori. Smatra, takođe, da će realizacija dva najavljena međunarodna projekta – izgradnja auto-puta Niš – Priština i Jadranske magistrale, svakako doprinijeti boljoj povezanosti Sofije i Podgorice. Propao je i pokušaj uspostavljanja direktne avio linije između Bugarske i Crne Gore, iako je za to postojala inicijativa. Procjenjeno je, naime, da ta linija ne bi bila rentabilna.
Na pitanje: kako bi promjenio perspektivu crnogorske ekonomije ambasador Bugarske kaže da Crna Gora ne bi trebala da se oslanja isključivo na razvoj turizma i poljoprivrede, već bi šansu mogle da dobiju i ostale privredne grane. „Crna Gora ima velike potencijale u oblast hidroenergije i drugih izvora energije, a pažnju bi trebalo usmeriti i na razvoj nekih grana lake industrije. Turizam i poljoprivreda jesu važne i perspektivne za dalji razvoj Crne Gore, ali nijesu dovoljne. Treba uspostaviti balans u ekonomskom razvoju“, poručuje Červenjakov.
Komentarišući pregovarački proces Crne Gore sa Evropskom unijom ambasador podsjeća na bezrezervnu podršku i pomoć Bugarske. Ambasador Bugarske Mladen Červenjakov uskoro završava svoj ambasadorski mandat u Crnoj Gori, a zbog svog predanog rada predsjednik Crne Gore Milo Đukanović nedavno ga je odlikovao medaljom za zasluge.
Za legat na Cetinju nema novca
Vlada Bugarske namjeravala je da zakupi i adaptira zgradu nekadašnjeg bugarskog poslanstva (legaciju) na Cetinju. Međutim, kako kaže ambasador Červenjakov, od toga se odustalo zbog nedostatka novca jer je za tu namjenu trebalo izdvojiti oko milion eura. Bugarska je, inače, poslije Berlinskog kongresa 1878. godine, bila prva država koja je priznala nezavisnu Crnu Goru, a imala je i diplomatsko predstavništvo (poslanstvo) na Cetinje. I jedna od ćerki kralja Nikole bila je udata na bugarskom dvoru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.