Australijski istraživači su u plućima otkrili protein koji se lepi za virus korona poput čičak trake i imobiliše ga, što može da objasni zašto se neki ljudi nikada ne razbole od kovida 19, dok drugi pate od ove ozbiljne bolesti.
Istraživanje je predvodio Greg Nili, profesor funkcionalne geonomike u Centru Čarls Perkins pri Univerzitetu u Sidneju, u saradnji sa doktorom Lipinom Luom, postdoktorskim istraživačem, i Metjuom Volerom, studentom postdiplomskih studija.
Njihova otkrića su u petak objavljena u naučnom časopisu „PLOS Biology“.
Kako prenosi Gardijan, tim je upotrebio ljudske ćelije u kulturi tkiva da istraži ceo ljudski genom za proteine koji mogu da se vežu za Sars-CoV-2, virus koji izazva kovid 19.
To su uradili koristeći alatku za genetski inženjering poznatu pod nazivom Crispr, koja im je omogućila da uključe sve gene u ljudskom genomu, a zatim da utvrde koji od ovih gena daje ljudskim ćelijama sposobnost da se vežu za spajk protein virusa.
Spajk protein je od ključnog značaja za sposobnost virusa da inficira ljudske ćelije.
„To nam je omogućilo da pronađemo novi protein receptor, LRRC15. Zatim smo, ispitivanjima na plućima pacijenata koji su preminuli od kovida ili drugih bolesti, utvrdili da su oni koji su pretrpeli teške oblike kovida imali velike količine LRRC15 u svojim plućima“, objašnjava Nili.
LRRC15 nije prisutan u ljudskom telu dok Sars-CoV-2 ne uđe u organizam.
Naučnici su utvrdili da je to deo nove imune barijere koja pomaže u zaštiti od teških kovid infekcija dok aktivira antiviralni odgovor u telu.
Iako su pacijenti koji su preminuli od kovida proizvodili LRRC15, naučnici veruju da nisu proizvedene dovoljne količine da bi on pružio zaštitu, ili je proizveden previše kasno da bi pomogao.
„Kada pogledamo u pluća pacijenata koji su preminuli od kovida, vidimo da tu ima mnogo ovog proteina. Međutim, ne možemo da zavirimo u pluća onih koji su preživeli kovid zato što biopsija pluća nije nešto što je lako uraditi na živim ljudima. Ali verujemo da u preživelima ima mogo više proteina nego u onima koji su preminuli od kovida“, kaže Nili.
U jednom posebnom istraživanju sprovedenom u Londonu naučnici su ispitivali uzorke krvi na LRRC15 i utvrdili da je nivo proteina u krvi bio niži kod pacijenata sa težim oblicima kovida u poređenju sa onima koji su imali blaži oblik, što ide u prilog teoriji Nilija i njegovih kolega.
„Naši podaci sugerišu da će viši nivoi LRRC15 rezultirati blažim oblicima bolesti“, kaže Nili.
„Činjenica da postoji ovaj prirodni imuni receptor za koji ranije nismo znali, koji oblaže naša pluća i blokira i kontroliše virus – to je ludo zanimljivo otkriće“, oduševljen je ovaj naučnik.
Profesor Lipin Lu objašnjava da se LRRC15 „ponaša pomalo poput molekularne čičak trake, pošto se lepi za šiljak virusa a zatim ga otkida od targetiranih tipova ćelija“.
Nilijev tim je ustanovio da je LRRC15 prisutan i u ćelijama fibroblasta, koje kontrolišu fibrozu pluća, što je bolest koja uzrokuje oštećeno i ožiljno plućno tkivo.
Kovid 19 može da dovede do fibroze pluća, te ovo otkriće može da ima implikacije za dugotrajni kovid.
„Sada možemo da iskoristimo ovaj novi receptor da dizajniramo lekove širokog spektra koji mogu da blokiraju viralnu infekciju ili čak suzbiju fibrozu pluća“, zaključuje Nili.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.